szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktor Fidesz-elnök évértékel. Beszédeinek elemzése minden évben téma, s kíváncsian várjuk, a lanhya kampány közepette és a biztos győzelem árnyékában milyen szavakkal fordul hallgatósága felé.

15 óra 9 perckor lépett a pulpitusra Orbán Viktort. A pártelnök azzal kezdte beszédét, hogy úgy tapasztalja, egyre többen kérik, igénylik a változtatást, s ennyire erősen húsz éve merült fel ez az igény. Bár az ország akkor is nehéz helyzetben volt, hangjában akkor még volt erő. A jelenlegi vezetés azonban gyenge, a gyenge vezetőket, a gyenge kormányzást pedig sehol sem tisztelik - tette hozzá. "Itt az ideje, hogy az országnak erős vezetése legyen", amely helyreállítja Magyarország tekintélyét, s amely felelősséggel kezeli a pénzügyeket, s képes dönteni - mondta Orbán. Amely alatt a törvénytisztelő embereknek, nem kell félniük. 2009-ben új világ született - tért rá az elmúlt évre. Eszerint kiderült, számokkal, munka nélkül nem tartható fenn a világ, s a piacgazdaság nem hagyható magára.

Ázsia súlya megállíthatatlanul nő, a világgazdaságban keleti szél fúj - mondta Orbán Viktor. Nekünk is erős nemzetre és erős nemzetgazdaságra van szükségünk, amelyhez erős vezetés kell. Magyarország nem kicsi és nyitott gazdaság, amelynek folyamatosan alkalmazkodnia kell - fogalmazott. Szerinte a szüntelen alkalmazkodás a jellemtelenség melegágya is lehet, a siker forrása pedig az erő, ész és szorgalom. Én a magyarok kisszerűsége helyett a magyarok nagyszerűségében hiszek - mondta. Orbán felvázolta: nehéz feladat áll az ország előtt. Akik szerint ez máris kudarcra van ítélve, azok a hitetlenek. A pártelnök kiemelte a Gyurcsány-korszak által okozott károkat.

© Stiller Ákos


Szükség van a változásokhoz biztos iránytűre, ez a józan ész lehet, a valóság iránti közös érzés - magyarázta. Már az is szembe ment a józan ésszel, hogy a magyar baloldal milliárdosokat, magyar oligarchákat választott vezetőinek, akiket csak az azonnali haszon érdekelt. Az egyik szélsőséget ma a hatalmon lévők jelentik, akik a hatalommal gátlástalanul visszaélnek - mondta, utalva aztán a budapesti városvezetést is érintő botrányokra. Ezt egy Kodály Zoltán-anekdota, majd egy Pistike-vicc követte, amit pedig derültség és taps követett. A felelősségre vonással nem a múltnak, hanem a jövőnek, gyermekeinknek tartozunk, nem hagyhatunk olyan országot a következő nemzedékekre, ahol a törvény nem vonatkozik a hatalmon lévőkre - folytatta a pártelnök. A politikának ismét az emberek, a nagy többség felé kell fordulnia, meg kell mutatnia, hogy a politika igenis hasznos eszköz lehet. A munka az alapja mindennek - kezdte sorolni az embereket összekötő közös értékeket Orbán, ezekre kell a politikának fókuszálnia szerinte. Otthon, család, egészség, rend - folytatta a fő értékek felsorolását. Az elmúlt egy év MSZP-kormányzása Orbán szerint kudarc, mert nem tudta megőrizni a munkahelyeket.

A gazdaság helyreállítása

Magyarország újjáépítését a gazdaság helyreállításával kell kezdeni - mondta, majd a piac mindenhatóságát bírálta. A következő kormánynak a piaccal szembeni felelősséget vállalnia kell, s meg kell értenie, hogy az a politika, amely a pénzkapitalizmusnak érinthetetlenséget ad, a demokráciát is ellehetetleníti. Rehabilitálni kell a termelést, amelynek idehaza ma nincs becsülete; a magyar kapitalizmus ugyanis pusztán pénzkapitalizmus, amely fejlődési rendellenesség, akárcsak az antikapitalizmus - fejtegette. A jegybank és a pénzügyi felügyelet megújítását célzó kormányra van szükség - fogalmazott meg könnyen dekódolható üzenetet Orbán Viktor. A bankoknak Magyarországon ismét azzal kell foglalkozniuk, amelyekre életre hívták őket: tulajdonosi spekulációk helyett betéteket kell gyűjteniük, s hitelezniük. A holnap világában mint nemzeti közösségek tagjaival is számolni kell. Delíriumos látomás volt az állampolgárok nélküli világ. Orbán szerint a legfontosabb nemzeti ügy, hogy saját lábára állítsák a magyar gazdaságot, valamint meg kell védeni a magyar munkahelyeket, termékeket, vízkészletet.

© Stiller Ákos


Meg kell menteni a magyar egészségügyi rendszert - folytatta. Rendeznünk kell a háziorvosok és kórházak helyzetét. Orbán ezek után a közbiztonság gyengeségét hárította az előző kormányokra. A közbiztonság mellett a szociális biztonságot is helyre kell állítani, az egyfajta erőforrás a nemzet számára - sommázta Orbán, majd azt mondta, Magyarország következő kormányának a nemzeti ügyeket kell képviselnie. Itt az ideje, hogy a gyengéket felváltsák az erősek. A Fidesz készen áll a kormányzásra - adta meg a végszót a Fidesz-elnök, majd a szokásos módon köszönt el: "Hajrá Magyarország! Hajrá magyarok!"

Hagyományt teremtett (Oldaltörés)

A Fidesz elnöke 1999 óta ma tizenkettedik alkalommal mond beszédet, amelynek helyszíne ezúttal a budapesti Millenáris Park Teátrum. Orbán formálisan a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére tartja beszédeit nagyjából a parlamenti szezonkezdettel egyidőben. Újdonság idén, hogy a pártelnök a Facebook közösségi portálon arra kérte "rajongóit", tegyenek javaslatokat a beszéd tartalmával kapcsolatban. Balog Zoltán, a rendezvényt szervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke (nem mellesleg fideszes parlamenti képviselő, s Orbán Viktor "lelki atyja") azt mondta, idei felkérésükben azt kezdeményezték, hogy az eddigi időszak értékelésén túl a jövőre vonatkozó témákat is érintsen Orbán Viktor.

Tavalyi, március 6-án tartott országértékelőjében Orbán Viktor az "Új irány, Magyarország, új irány, magyarok" szlogent választotta ki. A szocializmus összeomlásával a világ átesett a ló egyik oldaláról a ló túloldalára; a piac mindenhatóságának dogmáján túl kell lépni - mondta Orbán Viktor tavalyi évértékelő beszédében, Soros Györgyöt és önmagát is idézve. A gazdasági világválság ihlette a kapitalizmuskritikája szerint a "láthatatlan kéz" csak az emberek zsebéből tünteti el a pénzt - mondta. Konkrét bankárok és brókerek, s nekik falazó politikusok és szakértők okozták ezt a válságot, valóságos személyek csaltak és hazudtak. Régi vezetők régi beidegződésekkel. Körvonalazódni látszik a józan ész korszaka - hangsúlyozta tavaly márciusban. Az állam gyengítése helyett erősíteni kell a rendet; a közgazdaság logikája szerint is népjóléti politikát kell követnie a világ kormányainak - magyarázta a Fidesz első embere.

© Stiller Ákos

Egy évvel ezelőtt Orbán Viktor korábbi beszédeit elemezve egy program segítségével szófelhőt alkottunk a leggyakrabban elhangzó szavakból, s megtettük most ezt a 2009-es évértékelővel is. Egy évvel ezelőtt - saját bevallása szerint is - hosszú beszédet tartott. A beszédet író politikus képét akkor is megidézte, ahogy most a Facebookon is népszerűsíti önmagát az íróasztalnál ülő Orbán Viktor-fotóval.

Évértékelő 2009. A korábbi szófelhőkhöz kattintson!
© hvg.hu
Az vagy, amit mondasz
- Hogyan fogalmazta meg a választás tétjét?
- Hogyan jellemezte saját pártját?
- Miképpen viszonyult a riválisokhoz, különös tekintettel az MSZP-re és a Jobbikra?
- Milyen témákat tartott fontosnak kiemelni?
 -Milyen választói csoportokat nevesített?

Többek között ezeket a szempontokat javasolja Török Gábor politológus a beszédet hallgatók figyelmébe. A többi tanácsért kattintson ide.

Tavaly már érezhető volt, hogy a Fidesz-vezér ismerkedik az informatikai szakkifejezésekkel. "Az újraindítás rutinja nem működik - újra kell írni a szoftvereket" – vette fel szótárába a vonatkozó kifejezéseket, s tetszhetett neki a világgazdaság megtorpanását leképező metafora, mert aznap még egyszer megidézte - kis képzavarral: "Szükségszerű, hogy a világ megújuljon, ezért nem elegendő csak a szoftvereket újraírni, új hajtóműre, sőt meglehet, hogy új hajótestre is szükségünk lesz". Azért továbbra is igyekszik a régivágású konzervatív úr formáját is hozni: állítólag személyesen nem tart magánál mobiltelefont, s Facebook-os bejegyzéseivel kapcsolatban pedig fontosnak tartotta megemlíteni, hogy egyébként még mindig kézzel ír. Arról nem is beszélve, hogy a Facebookon meghirdetett, frappánsnak talált szlogenje, a Reset Hungary! kevésbé jól eltalált konstrukció. Hiszen az éppen hogy hardvercsere nélkül megoldható.

Beszédek annakelőtte

Orbán Viktor 1999-ben tartott elsőként évértékelő beszédet, s ezzel hagyományt is teremtett magának és hallgatóságának. A magyar közéletben hosszúnak számító időtáv ellenére a szónoklatok viszonylagos retorikai és tematikai egységet mutatnak - derül ki egy tavalyi elemzésünkből. (Az első tíz beszédről szóló cikkünket itt olvashatják.)

Miniszterelnökként 1999 és 2002 között elmondott beszédeiből a magabiztos politikus képe süt, de hatalmon lévő politikusként még óvatos. Akkoriban patrióta gazdaságirányításról, családtámogatásról, demográfiai krízisről szónokolt. Az ellenzékről sok tudomást nem vett.

Nem így 2003-2004-ben, amikor már maga kényszerült ellenzékbe. Első ex-miniszterként celebrált beszédében azt mondja: „Ma nem a szalonellenzéké, hanem Ludas Matyié a jövő. Úgyhogy, hajrá, Ludas Matyi!”. Akkoriban pendíti meg először a lakosság eladósodásának problémáját, s ekkortól datálódik a "Hajrá Magyarország, hajrá magyarok!" zárszó is. Beszédében hemzsegnek a viccek, aranyköpések, metaforák, igyekszik szórakoztató lenni. 2001-ben az országot egy hajóhoz, 2002-ben egy rakétához hasonlította, aztán az „új többséget” 2007-es példázatában egy kútba esett szamárhoz.

2005-től Gyurcsány Ferenc offenzívebb személyiségéhez igazítja beszédeit is, 2007-2008-ban erősen az aktuálpolitikára koncentrál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!