szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miként kellene átalakítani a párt- és kampányfinanszírozást, s milyen stratégiát követ a Fidesz a kampányban - többek között erről beszélt az ÉS-nek adott interjúban Miklósi Zoltán politikai filozófus.

Minden választáson nőtt a kampányra költött pénz, egyelőre azonban a kampány intenzitása visszafogottabb, mint 2006-ban volt. Ennek egyik oka lehetett, hogy a Fidesz sokáig „szedált” kampányban volt érdekelt, a túlzott mozgósítást elkerülendő, mert az Orbán Viktortól megijedő eddig passzív MSZP-SZDSZ szavazó ronthatja az esélyeit. Mivel azonban a Jobbik is megszólította a jobboldali szavazóbázist, így lépnie kellett, stratégiát változtatott – többek között ezt mondta Miklósi Zoltán politikai filozófus az Élet és Irodalomnak adott interjújában. Miklós azt mondja: a Jobbik nem lenyelhető mint annak idején a MIÉP. „A Fidesz kormányon abban lesz érdekelt, hogy az intézmények jól működjenek, a Jobbik abban, hogy összeomoljon a közbizalom”- véli, hozzátéve: a legtöbb politikai konfliktus majd az említett két párt között lehet a jövőben.

Arra a kérdésre, hogy a Fidesznek vajon kevesebb pénze van-e a kampányra, mint a kormánypárton lévő MSZP-nek, azt válaszolta: nem valószínű, mert az önkormányzatok többsége a Fideszé, s ezeken a szinteken is legalább akkora korrupció lehetősége, mint állami szinten. Ráadásul a párt a tagdíjakból is komoly bevételre tett szert az elmúlt években.

A politikai filozófus szerint az engedélyezett 386 millió nyolc-tízszeresét költik a nagy pártok a kampányukra. Miklósi nehezményezi, hogy az Állami Számvevőszék csak a pártok által benyújtott számlákat vizsgálja, s nem néz a valós költések mögé, ahogy ezt civil szervezetek meg tudják tenni – s az ÁSZ is más esetekben.

Az interjú kitér arra is, hogy a pénzek visszaosztásakor sokszor van megegyezés hatalmon és ellenzékben lévők között. „Tényleg gyanítható, hogy nagyon sokszor mindenki benne van, ezért van sokkal több botrányos ügy, mint botrány”- fogalmaz Miklósi Zoltán. Lendvai Ildikó kijelentését (miszerint mindenkit feljelent, aki azt meri állítani, hogy a BKV-ból pénz jutott az MSZP kasszájába) úgy reagált: semmi értelme ilyeneket mondani, mert „ember nincs ebben az országban, aki ne azt gondolná, hogy ezek a BKV-s pénzek az MSZP-nél és az SZDSZ-nél landoltak”.

A párt- és kampányfinanszírozással kapcsolatban arról is beszél: a pártok nélkülözhetetlenek egy demokráciába, a működésük pénzbe kerül, ahogy a kampányok is, s ezt egy ésszerű finanszírozással inkább erősíteni kell, nem pedig a politikaellenes érzelmek terepévé megtenni az erről folyó vitát. Tájékozott állampolgárokra van szükség, de ehhez kell a pártok közvetítő szerepe is, a pártokat erősíteni kellene, megfelelő költségvetési támogatással, amiért cserébe működne egy szigorúbb ellenőrzési, szankcionálási szabályrendszer – olvasható az interjúban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!