Tetszett a cikk?

Több ezer fő vett részt hétfő délután a budapesti Hősök terén a Magyar Igazság és Élet Pártja március 15-i ünnepi rendezvényén. A fő szónok ezúttal is Csurka István volt, aki beszédében egyebek mellett a Jobbikot ekézte, s hitet tett a Fidesz mellett.

Elsőre talán meglepő: az Országos Választási Bizottság honlapja szerint eddig harminchat saját és hat közös, hivatalosan elfogadott jelölttel bíró MDF március 15-i ünnepségén talán, ha nyolcvanan, míg az idáig egy hivatalos jelöltet állított MIÉP-én jó hat-nyolcezer ember vett részt. A gyűlésen a szokásos Kun Béla–Trianon–törpe kisebbség háromszögön túl Csurka István többé-kevésbé pozitívan beszélt a Fideszről, a Jobbikot azonban – nevének kimondása nélkül – úgy gyalulta, mint az MSZP-SZDSZ-MDF-et. Persze a dolog ismerős a politikai pszichológiából. A kis különbségek elmélete szerint egy csoport arra fenekedik leginkább, amelyik hasonlít rá, csak kicsit tér el tőle.

Íme, néhány kiragadott részlet Csurka beszédéből:

„Ez az utolsó március 15-e, amit még az életképtelenség állapotában ünnepelünk, a következő már a szabad Magyarországon lesz.”

„Ez, ami most következik, április 11-én, ez nem egyszerűen egy választás, hanem ez az, amiért annyit küzdöttünk előtte és annyit szenvedtünk utána, hogy nem történt meg: ez maga a rendszerváltás, ami most jön.”

„Mi ezen a választáson országos listát fogunk állítani.”

„Van legalább négy úgynevezett párt, amelyik a rombolást akarja folytatni, nem akar letakarodni a színről, vagy pedig arra akarja rábírni, rászorítani a választásokon majdan győztes pártot, a Fideszt […], amelyet mi támogatunk, hogy ezt a […] halál-politikát folytassa.”

„Hogyan akarja elérni ez a romlott elit, ez az idegen szolgálat, hogy ne legyen magyar kibontakozás? Úgy, hogy létrehoz egy úgynevezett jobboldali pártot, mely a mi eszméinket veszi át és szajkózza, anélkül, hogy megértenék, és jobboldalról akarja bekeríteni a magyarságot."

„Egyenjogúak vagyunk mi, magyarok, ebben az országban? Mikor következik be a magyarság emancipációja?”

„Egy magyar kormánynak leszünk az ellenzéke, mi, magyarok és nem idegenek kormányának leszünk ellenzéke, vagy elnyomottja – mert azok voltunk.”

A párt egyik aktivistája – aki magát a kabai szervezet elnökeként definiálta, márpedig őt Apponyi Tibornak hívják – a hvg.hu-nak azt mondta, bízik az országos lista fölállításában. Visszautasította portálunk premisszáját, hogy ideológiailag sok közös vonás lenne a MIÉP és a Jobbik között. Szerinte a Jobbik „ellenünk dolgozik, nem nemzetben gondolkodik, hanem hadonászik”. Úgy látja: a Jobbik ellopta a MIÉP jelszavait, „de nem csinálja”. Szerinte az, hogy a Jobbik jóval nagyobb médiahátteret kap, mint a MIÉP, azt bizonyítja, hogy a Jobbik az MSZP, az SZDSZ és a titkosszolgálatok kreálmánya.

A megemlékezés három további résztvevőjét kérdezve kiderült: a Jobbik közelében van negyven zsidó. „A Jobbik úgy jobboldal, ahogy az MSZP baloldal, körülbelül” és „érdemes megnézni, honnan van pénzük”, továbbá „Balóné Morvai Krisztinával mit akarnak”. A megszólítottak egyike azt mondta: „nem hiszem, hogy bejutunk” az Országgyűlésbe: „a sajtó abban összetartott, hogy legjobban a MIÉP-et elhallgatta”, ugyanis „kényes dolgokba nyúlt bele a Csurka”.

A hvg.hu-nak Fenyvessy Zoltán volt országgyűlési képviselő, a MIÉP alelnöke azt mondta, bízik az országos lista fölállásában, de az Országgyűlésbe „nagyon nehéz” lesz bejutni: „attól függ, hogy az emberek mennyire ébrednek föl a választásokig, mit akarnak látni a Parlamentben: hőbörgést vagy konstruktív politikát”. Kérdésünkre, hogy „hőbörgés” alatt a Jobbikot érti-e, úgy felelt: „többnyire igen”. A Fideszről kijelentette: „ha megteszi azokat, amiket ígért, az elszámoltatást, a több mint kormányváltást, akkor miért ne támogatnánk”.

Szegő Péter

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Basescu március 15-én köszöntötte a romániai magyarokat

A romániai magyaroknak magyarságukra és román állampolgárságukra egyformán büszkének kell lenniük - ez az egyik fő gondolata annak a román elnöki hivatal által hétfőn közzé tett ünnepi nyilatkozatnak, amelyben Traian Basescu román államfő március tizenötödike alkalmából köszöntötte a romániai magyarokat.

MTI Itthon

Négy vidéki településen avatkoztak be rendőrök

A hétfőre országosan bejelentett 658 rendezvényből délután háromnegyed hatig 502 fejeződött be; az Országos Rendőr-főkapitányság összegzése szerint négy településen kellett intézkedniük, a fővárosban minden rendezvény, így a politikai pártok fővárosi nagygyűlései is rendkívüli esemény nélkül értek véget.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó: se Rákosi, se Horthy nem szerette március 15-ét

Kevés ünnepünk annyira közös és egyöntetűen elfogadott, mint március 15., mégis egy évszázadon át csak ímmel-ámmal emlékeztek meg róla hivatalosan. A nyíltan ellenforradalmi Horthy-rendszer 1920-ban nem lelkesedhetett semmiféle revolúcióért, a Rákosi-rendszerben pedig a szabadságeszményekkel gyűlt meg az ideológusok baja. Éppen ezért mindkét kor megpróbálta elsősorban ifjúsági és irodalmi ünnepnek beállítani az emléknapot, a szabad sajtó ünnepén pedig zavaros magyarázatokat adtak arra, hogy nálunk miért olyan a sajtószabadság, amilyen…

hvg.hu Itthon

Március 15. - Orbán a Nokia-dobozzal viccelt

Az 1848-as forradalom 162. évfordulóját a pártok külön ünnepelték. A Kossuth téri állami zászlófelvonást tüntetők próbálták megzavarni, Demszky Gábor beszéde előtt több százan gyűltek össze a Petőfi-szobornál. A Fidesz gyűlésére sokan mentek ki, Orbán Viktor nem engedett a 48-ból.

MTI Itthon

Mesterházy: Orbán egypártrendszert akar

Azért vagyunk ma itt, hogy fejet hajtsunk március 15-e emléke előtt, és hogy visszavegyük az ünneplés, az utcai megemlékezés és a nemzeti büszkeség jogát - mondta Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltje a párt ünnepi nagygyűlésén Budapesten.

hvg.hu Itthon

"Demszky, takarodj!" - üvöltik a Petőfi-szobornál

A főpolgármester szokásos március 15-ei beszéde előtt a pesti Duna-parton kordonnal zárták el a Petőfi-szobor közvetlen környékét. Demszky Gábor elmondta ugyan beszédét, de azt alig lehetett hallani a fütyüléstől, dobolástól, kereplőktől. A tömeg bekiabálásokkal is igyekezett megzavarni a főpolgármester szónoklatát.