szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az elmúlt nyolc évben a kormányzó politikusok üzletszerűen fosztogatták magánérdekből az államkasszát -- fejtegette Lázár János fideszes országgyűlési képviselő március 26-i sajtóértekezletén. Egyben bejelentette, amennyiben Fidesz kormány alakul, 10+1 üggyel fogják elkezdeni az elszámoltatást, kezdve a BKV szétlopásától az állami vezetők offshore dolgáig. De ez csak a kezdet – tette hozzá.

A közbizalom, a rend helyreállítása megköveteli az elmúlt nyolc év zavaros ügyeinek, a lopásoknak, korrupcióknak a feltárását, a politikusok elszámoltatását, felelősségre vonását, a törvényes, alkotmányos keretek között. A kormány segíteni fogja, adatokkal, információkkal az igazságszolgáltatást, de nem fogja befolyásolni ebben a munkájában. Mindez semmiképpen sem jelent „leszámolást” – hangoztatta Lázár János.

Az első ügy a a BKV-val kapcsolatos, „a közlekedési vállalatot ugyanis az MSZP és az SZDSZ az eltelt nyolc évben gyakorlatilag szétlopta, kifizető helyként kezelte”. Ezt követi a kormányzati negyed ügye, amellyel az Állami Számvevőszék (ÁSZ) számításai és a folyamatban lévő nyomozás szerint több mint 14 milliárd forint kárt okoztak – közölte, megjegyezve, hogy a kormányzati negyed esetében lényegében „egyetlenegy kapavágás nélkül” költött el a magyar állam 14 milliárdot. Folyik az ügyben büntetőeljárás

A harmadik ügy Sukoró, amelynek esetében szintén büntetőeljárás van folyamatban. A kaszinóberuházással összefüggésben felmerül a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. menedzsmentjének felelőssége, az érintett szerződést jóváhagyó vagyongazdálkodási tanács, a Pénzügyminisztérium, illetve a pénzügyminiszter felelőssége, valamint azoké is, akik a kormányzatban jóváhagyták a beruházás kiemelt státuszát – mondta Lázár János.  

Lázár János

Ingatlannal kapcsolatos a negyedik téma is: a Fidesz szerint ugyanis a törvényeket súlyosan megsértve és kijátszva döntött a nemzeti földalapkezelő több mint 200 hektárnyi bábolnai állami föld sorsáról. A következő két ügy egy-egy székházzal kapcsolatos – tájékoztatott a rendészeti bizottság elnöke. Az első a Magyar Televízió székházának építése, „amely különleges figyelmet érdemlő módja a közvagyon szétlopásának és az állam megkárosításának”. A másik épület, a postaszékház, amelynek eladásával kapcsolatban emlékeztetett: az ÁSZ megállapította, hogy célszerűtlen volt az értékesítés Az ügyben már folyik a nyomozás. .

A Fidesz azt is szeretné tisztázni, mi történt az elmúlt nyolc évben Ferihegyen: Lázár János szerint idetartozik a Budapest Airport privatizációja és a Malév privatizációja, majd visszaállamosítása, ami több mint 10 milliárdos kárt okozott a magyar államnak

A nyolcadik ügyben arra keresnek választ, mi történt 2006. október 23-án Budapesten: hogyan lehetett az, hogy a magyar rendőrség rátámadt a békés tüntetőkre? Több tizmillió forint kártérítést kellett fizetni a magyar rendőrségnek Szeretnék név szerint tisztázni azt is, hogy ki mire adott utasítást a televízió-székház ostrománál és október 23-án a fővárosban a magyar rendőröknek – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy szeretnék a rendőri vezetők felelősségét személyre lebontva tisztázni és megállapítani.

A kilencedik ügy kérdése úgy hangzik: lehet-e Magyarország könyveit és mérlegeit következmények nélkül meghamisítani, és megtéveszteni az Európai Uniót, illetve Brüsszelt?  2006-ban meghamisították a költségvetést, becsapták a magyar állampolgárokat, jelenleg már folyamatban van a büntetőeljárás.

A következő az állami vezetők végkielégítésének témája, amelynek kapcsán Lázár János közölte: elsősorban a MÁV-nál és a Magyar Villamos Műveknél kifizetett végkielégítéseket kell kivizsgálni.

A „plusz egy” ügy az állami vezetők offshore-érdekeltségeinek vizsgálata. Vajon milyen társadalmi következményekkel jár az Magyarországon, hogy a magyar állam közbizalmat gyakorló képviselői nyíltan nem jogkövető, hanem adócsaló, adóelkerülő magatartást tanúsítanak? – tette fel a kérdést. Mint mondta, tisztázandó, hogy Bajnai Gordon miniszterelnöknek milyen offshore-érdekeltségei vannak, ezek milyen kapcsolatba kerültek a magyar állammal, illetve a pénzügyminiszternek milyen kapcsolata volt offshore cégekkel, ezeknek milyen szerepe volt a magyar állam működésében. Hozzátette: rendkívül súlyosnak tartja Simor András jegybankelnök offshore-érdekeltségét is, aki vagyonának egy részét kimentette az országból és megkerülte az adótörvényeket. Vérlázító, hogy a villamos műveknek offshore cégei vannak és feltárandó, mi zajlott az offshore cégek égisze alatt.  

A politikus közölte, a következő kormány az elszámoltatást azzal kezdi, hogy   az ügyekkel kapcsolatos minden információt, adatot  nyilvánosságra hoz, semmilyen államérdekre vagy üzleti érdekre való hivatkozás ezt nem akadályozhatja meg. A parlamenti pártoknak meg kell akadályozniuk, hogy az ügyekben érintett politikusok a mentelmi jog mögé bújva ússzák meg a felelősségre vonást – hangsúlyozta, utalva arra, hogy a Fidesz, kétharmados többség birtokában kész a mentelmi jog újragondolására, ami húsz év után aktuális Magyarországon.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!