szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy évvel ezelőtt úgy fogalmaztam, fájdalmas lesz az út, amire Magyarország rálépett. Most a legnehezebb szakaszán túljutottunk, de a válság még nem ért véget - kezdte nemzetközi sajtótájékoztatóját Bajnai Gordon április 1-jén. A válságkezelő kormány megalakulásának egyéves évfordulója alkalmából értékelte az ország jelenlegi helyzetét és a szakértői kormány eddigi intézkedéseit.

A pártpolitikai érdekek fölé helyezkedés luxusa ritkán adatik meg - mondta a kormányfő, hozzátéve: "nem arra volt szükség, hogy azt mondjuk, amit az emberek hallani akarnak, hanem amiről a szívük mélyén tudták, hogy meg kell tennünk". Bajnai Gordon később azt is hangsúlyozta, a választási évek korábbi gyakorlatától eltérően idén nem 8-9, hanem csak 4 százalékos költségvetési hiánnyal kell számolni.

A kormányfő a válságkezeléssel kapcsolatban úgy fogalmazott: olyan mint egy elkerült katasztrófa, amit nem elfelejteni kell, hanem tanulni belőle. "Az IMF és Európai Unió mentőövét kellett kérnünk, de végül kiúsztunk a partra a saját erőnkből"- folytatta, s még az is elhangzott: hegymenetben ugyan, lihegve és izzadságban, de felfelé kapaszkodunk a válságból kivezető ösvényen a tartós gyarapodás felé. Arra is kitért: most Magyarországot figyelik más, hasonló cipőben járó országok.

MTI - Kovács Attila

A képek után rátért a számokra és az intézkedések felsorolására is, s egy évvel ezelőtti prezentációját kiegészítette az elmúlt esztendő mutatóival. Emlékeztetett, hogy az egy évvel ezelőtt bemutatott válságkezelő program több 140 vállalásból állt. A magyar gazdaság egy ördögi körben volt a válság kitörésekor, amelybe az elmúlt tíz év hibás politizálása hozta: lassú növekedés, bizalomhiány és egyensúlytalanság - fogalmazott. Azt is elmondta, hogy az azonnali válságkezeléssel megmenekült az ország a tartós recessziótól, a gyors forintleértékelődéstől, vállalatok és családok csődjétől. A szakértői kormány célja az egyensúlyteremtés, a gazdaság ösztönzése, a külső és belső bizalom helyreállítása volt.

A miniszterelnök hosszan sorolta, hogy milyen intézkedéseket hozott a szakértői kormány: takarékossági program, a devizahiteleseknek nyújtott segítség és garanciák, a munkahelyek megőrzése érdekében tett lépések, gazdaságélénkítés, krízisalap a szociális rendszer átalakítása, létszámstop a közigazgatásban, az adórendszerben eszközölt módosítások, településőr-program, átláthatósági biztos intézményének létrehozása stb. ( Bajnai Gordon bemutatott prezentációját megnézheti itt!)

Más európai országok a következő években kényszerülnek majd hasonló kiigazításra - fogalmazott Bajnai Gordon, s egy OECD-tagállamokat érintő rangsort idézve azt mondta: Magyarország jelenleg a világon a legbiztonságosabb és legstabilabb gazdálkodást folytatja, s ezt egyedül Svédországra igaz még.

Végigcsinálni küzdelmes volt, de végigélni volt a legnehezebb, ezért köszönet Magyarország polgárainak - mondta a miniszterelnök közel egyórás beszéde végén. Kérdésre válaszolva pedig azt is hozzátette: szándékosan nem említett az euro bevezetését érintő céldátumot, de véleménye szerint "minél előbb, annál jobb", s ez - ha a jelenlegi pályán marad a magyar gazdaság - 2014-ben teljesülhet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Bajnai szerint nincsenek rejtett aknák a költségvetésben

Alapvetően elégedett a kormány teljesítményével Bajnai Gordon, aki a Blikknek adott interjújában megerősítette: nincsenek rejtett aknák az idei költségvetésben, a büdzsé szigorú, következetes politikával végigvihető, az államháztartási hiány a cél közelében maradhat, és így az euró 2014. január 1-jén bevezethető.

MTI Itthon

Bajnai: az EU-nak segítenie kell Görögországon

Görögországnak "levegőhöz kell jutnia", és az EU-nak segítenie kell ebben - mondta a Financial Times-nak Bajnai Gordon. A magyar kormányfő szerint ha nincs más megoldás, lehetővé kell tenni, hogy Athén a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) kapjon segítséget.

MTI Világ

Miről beszélt Bajnai Barrosónak az uniós csúcs előtt?

A következő tíz évre szóló átfogó európai uniós növekedési és foglalkoztatási stratégiában olyan közös célokat kell meghatározni, amelyek összhangban vannak az egyes tagországok teljesítőképességével – állapította meg Bajnai Gordon miniszterelnök a témával foglalkozó EU-csúcsértekezlet előtti sajtótájékoztatóján, csütörtökön Brüsszelben.

MTI Itthon

Bajnai: átláthatósági biztos a milliárdos közlekedési beruházásoknál

A kormány szerdán dönt a közbeszerzési törvény végrehajtási rendeletéről, amely szerint júliustól az egymilliárd forint feletti állami közlekedési beruházásoknál kötelező lesz átláthatósági biztost bevonni a közbeszerzési folyamatba - közölte a kormányfő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában szerda reggel.