Tetszett a cikk?

Orángutánbébi született a Fővárosi Állat- és Növénykertben, és szombattól nyitva lesz az Emberszabású Majmok Házának orangutánok lakta része is.

A szumátrai orángután-kölyök április 4-én reggel látta meg a napvilágot, azóta ideje nagy részét pihenéssel, táplálkozással tölti. Mivel folyamatosan az anyjába kapaszkodik, alig látni belőle valamit, de a gondozók kifigyelték, hogy a jövevény nőstény - közölte a városligeti intézmény pénteken.

MTI/ Kovács Attila

Jambi, a 11 éves anyaállat 2007 márciusában érkezett Budapestre az angliai Chester állatkertjéből. A kölyök apja, Chuij Hamburgban született 1996-ban, és 6 éve tagja a budapesti csapatnak. Rajtuk kívül még a Mengala nevű nőstény orangután él a magyar főváros állatkertjében 1996 áprilisa óta. A mostani kicsi születése azért is fontos, mert az orángutánoknál utoljára tíz éve volt szaporulat a Fővárosi Állat- és Növénykertben.

Szombattól nyitva lesz ugyan az Emberszabású Majmok Házának azon része is, ahol az orangutánok élnek, ám az első napokban szinte bizonyos, hogy a közönség nagy része semmit sem fog látni az apróságból. Az állatkert munkatársainak is több napjukba került, amíg használható fotót tudtak készíteni az állatról.

A szumátrai orangutánok (Pongo abelii) kritikusan veszélyeztetett emberszabásúak, a trópusi erdőségek lakói 400 és 1500 méter közötti tengerszint feletti magasságban. Táplálékuk nagyrészt gyümölcsökből, levelekből, fák kérgéből, illetve apróbb állatokból áll. A természetben rendszerint magányosan élnek. A nőstények 270-280 napos vemhesség elteltével hozzák világra utódjukat, ellésenként rendszerint csak egyet. A kölyök két évig vesznek magukhoz anyatejet, és általában 8-9 évesen válnak teljesen önállóvá. Élettartamuk az 50 évet is meghaladhatja. A világ állatkertjeiben mintegy 240 szumátrai orangután él, kevesebb tehát, mint a közeli rokonnak számító, ugyancsak kritikusan veszélyeztetett borneói fajból. Januárban gorillabébi született a budapesti állatkertben.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!