szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint az MSZP választási veresége nem véletlenekből, ármánykodásból, ellenséges összeesküvésből fakadt, hanem a pártból, a nyolc év kormányzásából, az ország állapotából. "És mielőtt még elfelejteném: önmagunkból, belőlünk vezető politikusokból, és természetesen belőlem is" - olvasható a volt kormányfő által készített több mint negyven oldalas értékelésben.

A dokumentumot kedd este mintegy ezer email címre küldték el, olyanokéra, akik jelezték, szívesen megvitatnák Gyurcsány Ferenccel a saját értékelését. A volt pártelnök azt ígérte, hogy a dolgozat tejes szövegét közzéteszik a kapcsolat.hu portálon, később pedig, a vitában elhangzó vélemények megismerése után május végén véglegesíti Röpirat a baloldalhoz, az MSZP-hez című anyagát.

A volt kormányfő dolgozatának első részében értékeli az elmúlt nyolc év kormányzását, és nem mellőzve a kritikus megjegyzéseket, azt összességében a nyugatos modernizációt szolgálónak látja, miközben kiáll a reformpolitika alapvető céljai, értékei és az őszödi beszéd igaza mellett. Véleménye szerint az ország gondjait nem az okozza, hogy letértek a 2006 előtt követett útról, hanem az, hogy ráléptek.

A röpirat második fele az MSZP politikájával és működésével foglalkozik. Gyurcsány ebben a részben leírja, hogy mit gondol a baloldal 1956-hoz, a rendszerváltáshoz, Trianonhoz fűződő viszonyáról. Megjegyzi például, hogy csak az lehet hiteles antifasiszta, aki antikommunista is, ugyanakkor hozzáteszi: véleménye szerint "az MSZP a kádárista múlt mentegetése közepette antikádárizmust, a Fidesz az antikádárista retorika mellett kádárizmust képvisel". A liberalizmusról folyó vitákra reagálva amellett érvel, hogy kormánya valódi baloldali politikát képviselt, és szerinte "semmit sem értenek az elmúlt évek küzdelmeiből, akik a liberális politika leegyszerűsítő vádjával illetnek bennünket".

Az MSZP működéséről szólva Gyurcsány az írja: a párt ma politikai értelemben dezorientált, szervezete meggyengült, vezetési, irányítási viszonyai korszerűtlenek, a tagság fogyóban, a tagok fele-harmada egzisztenciálisan a politikából él. A pártot ma alig lehet irányítani, nem hatékony szervezet, hanem többségében önzetlen és lelkes, "na meg jó néhány önérdekvezérelt hivatásos grundfocista halmaza".

A korábbi pártelnök értékelése szerint a párt vezetése lehetett volna bátrabb is, amikor felajánlotta lemondását. "A párt elbukott, a vezetésnek mennie kell. Már csak azért is, mert a mai vezetés tagjainak többsége végigasszisztálta az elmúlt tizenöt-húsz évet, a maradék pedig az utolsó nyolcat vagy négyet" - indokolta.

Az elemzésben arra bátorít minden szocialista politikust, hogy fogalmazza meg álláspontját múltról és jövőről, ne csak azt lehessen tudni, hogy ki mi akar lenni, hanem azt is, hogy miért. Szerinte az MSZP vezetőit bonyolult belső alkuk alapján választotta meg a kongresszus, és a különböző csoportok hatalmi egyensúlykeresése a legtöbbször felülírta a tartalmi politikai szempontokat. Az elnökség politikai testület, választani tehát politikai alapon kellene - hangoztatja.

"A párt finanszírozása éppen úgy elfogadhatatlan alkukkal, kompromisszumokkal, rosszabb esetben szégyellni és rejtegetni való titkokkal terhelt, mint ellenfeleinké. Nem csak, hogy nem vagyunk jobbak a Deákné vásznánál, de még ügyetlenebbnek és ostobábbnak is látszunk, rosszabb esetben azok is vagyunk. A hatalomban töltött nyolc év vezetőink egy részét korrumpálta" - értékeli. Kiemeli: az ellenzéki MSZP nem lehet a kormány kemény kritikusa, morális, politikai ellenfele, ha maga is amorális, ha zsarolható, ha fenyegethető.

A szocialista politikus az elemzést követően öt dolgot javasol az MSZP-nek. Szerinte egyértelművé kell tenni a párt zavarosnak látszó politikai profilját: válaszolni kell arra, hogy Magyarország nagy politikai dilemmáiban mit képviselnek, hol állnak. Másrészt, mivel a párt a vezetésük alatt történelmi vereséget ért el, "az elmúlt nyolc év vezetőinek most mennünk kell".

Gyurcsány Ferenc azt is indítványozza, hogy az alapszabály jelentős átalakításával tegyék hatékonyan vezethető, irányítható párttá az MSZP-t, a döntéshozatal demokratizmusát megőrizve teremtsék meg a fegyelmezett végrehajtás feltételeit.

A negyedik kezdeményezése az, hogy el kell vágni az MSZP-t a mai pártfinanszírozás "roncsoló gyakorlatától". Ötödik indítványa szerint a pártnak kívülről kell építkeznie, megmaradt erejének nagyobbik részét a baloldal társadalmi hátterének újraszervezésére kell fordítania.

A korábbi pártelnök emlékeztet arra, hogy a kampány legfontosabb stratégiai célja a Fidesz kétharmados győzelmének elkerülése volt, ezt egészítette ki két további részcél, tucatnyi egyéni győzelem és a meghatározó ellenzéki pozíció megtartása. Úgy látja: a stratégiai cél helyes volt, de a kampány hibás alapvetésből indult ki, és saját céljaihoz képest is elbukott. "A Fidesz győzött, de mi vertük meg magunkat, mert gyáván, ostobán politizáltunk" - fogalmaz.

Szerinte a kampánnyal nem technikai, hanem politikai problémák voltak; a kampánynak arról kellett volna szólnia, hogy mit gondolnak Magyarországról, az emberekről, a gondjaikról. "A kampány menedzserei tették a dolgukat, de egy valamit nem tehettek: nem hozhattak politikai döntéseket, mert ez a politikusok dolga. Ők viszont szemmel láthatóan nem tudták eldönteni, hogy mit vállalnak a múltból, és mit képviselnek a jövő lehetőségei közül" - írja.

A korábbi pártelnök az elemzés összegzésében úgy vélekedik: a baloldal, a nemzeti progresszió ügye túléli mai válságát, a kérdés csupán az, hogy ennek bázisa a mai MSZP, vagy valami más lesz. "Ezek a hónapok nem másról, mint a jövő esélyéről, vagy annak elvesztéséről szólnak. Én adnék még egy esélyt az MSZP-ek" - írta a szocialista politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: a jelenlegi vezetésnek háttérbe kell vonulnia

Gyurcsány Ferenc szerint az, hogy az elnök lemondott, az elnökség pedig felajánlotta a lemondását, az MSZP számára "megnyitja az utat az átfogó politikai értékelés és a hosszú és fájdalmas megújulás előtt." A volt kormányfő az MTI-nek adott hétfői interjújában azt mondta, a jövőt sokakra és nem kevesekre kell építeni, ezért az lenne a legcélszerűbb, ha más-más személyek töltenék be a pártelnöki, a frakcióvezetői és a parlamenti alelnöki posztot.

MTI Itthon

Gyurcsány az adócsökkentésről: "nem felejt a magyar"

Gyurcsány Ferenc szerint a Fidesz akkor tartaná be a választási ígéretét, ha szeptembertől - a Bajnai kormányénál nagyobb - a GDP két százalékának megfelelő mértékű adócsökkentést hajtana végre úgy, hogy közben ne növekedjen a hiány és ne legyenek megszorítások.

Itthon

Hová tűnt Gyurcsány Ferenc?

Az MSZP-elnökség lemondásának bejelentése alkalmával sem tehettek fel kérdéseket az újságírók, a hvg.hu munkatársának azonban sikerült elkapnia a kifelé oldalgó Hiller Istvánt.