Landolt a Csendes-óceánban Kapu Tiborék űrhajója, érkeznek a mentőhajók – élő videó
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
A választások első fordulója előtt még viszonylag kevés képviselőről lehet biztosan tudni, hol folytatja a politikai pályája lezárása után. Van, aki ügyvédként, van, aki építési vállalkozóként, más patológusként keresi majd a kenyerét.
A kontinens egészét képviselő Európai Parlament (EP) választások tisztaságán őrködő küldöttségét Kijevben a hét végén magyar politikus, Eörsi Mátyás vezette. Ősszel aligha fog már a magyar honatya ilyen tekintélyes megbízatást kapni, hiszen a szabaddemokratákat a T. Házban 1990 óta képviselő Eörsi alól elfogyott a pártja, az SZDSZ. Az MDF-fel szövetségre lépett új politikai formációban pedig nem kért részt magának. Kényszerű kiszorulását a hazai politika első vonalából Eörsi mégsem tartja tragédiának: „Amikor még a rendszer ellenzéke voltunk, azt akartuk, hogy a politikusok a választói akarat szerint jöjjenek-menjenek, most nekünk kell mennünk” – summázta a vele és pártjával történteket a HVG-nek az ügyvédből lett honatya. Miután politikusi pályafutásának zömét, 16 évet a külügyekre koncentrálva töltött el, a Házon kívül is diplomáciával szeretne foglalkozni, ám hogy ezt milyen nemzetközi szervezet keretében tenné, nem árulta el.
Az ugyancsak szabaddemokrata Hankó Faragó Miklós két évtizednyi főállású politizálás után a rendszerváltás előtti hivatásához, az ügyvédkedéshez tér vissza Szombathelyre. Könnyebbség számára, hogy felesége révén fennmaradt a családi praxis, ráadásul visszatérése nem is előzmények nélküli. A büntetőjogi ügyekkel foglalkozó honatya – négyéves államtitkári korszakát leszámítva – időnként talárt öltött, bár arra vigyázott, hogy ne legyenek állami vagy önkormányzati megrendelései.
Az SZDSZ-nek várhatóan szinte minden mai képviselője kikerül a parlamentből (esetleg az MDF budapesti listáján induló, Fodor Gábor megüresedett SZDSZ-es képviselői helyére tavaly ősszel bekerült Ikvai-Szabó Imrének van esélye az újrázásra). A másik kis pártnál, az MDF-nél ez egyelőre biztosan csak a Dávid Ibolyával szembefordulókról mondható el. A pártelnök UD Zrt.-s lehallgatási botrány ürügyén eltávolított egykori kihívója, Almássy Kornél eredeti szakmájához, az építőmérnökséghez fog visszatérni, illetve kutatni szeretne. De nem adta fel a reményt, hogy egyszer még ismét szerepet vállalhat a törvényhozásban.
Az egészségügyben folytatja Csáky András, Almássy volt párttársa, aki Bokros Lajos EP-lista-vezetővé választása elleni tiltakozásul lépett ki az MDF-ből. Ő korábban a ceglédi kórház diagnosztikai osztályaként működő patológia vezetője volt, most egyszerű szakorvosként folytatja ugyanott a pályafutását. „Ha akarnék, biztosan találnék máshol osztályvezetői posztot, de én Ceglédre megyek vissza” – mondta Csáky, immáron az egyik hiányszakmaként nyilvántartott orvosi terület képviselőjeként. Ő elképzelhetőnek tartja, hogy az őszi önkormányzati választáson megméreti magát – nyolc éven át volt városi, három évig megyei közgyűlési képviselő –, de semmiképpen sem a számára vállalhatatlan MDF színeiben, hanem függetlenként, esetleg az értékrendjéhez legközelebb álló KDNP támogatásával.
A két nagy pártnál az idősebbeken kívül pillanatnyilag még nem sokan akadnak, akiknél biztosra lehetne venni a visszavonulást. Az '56-os Wittner Mária a Fidesztől, Mécs Imre pedig az MSZP-től nyugdíjba megy, és nem folytatja Kelemen András sem, aki korábban az MDF-ből igazolt át a Fideszhez. Az életkora alapján még akár hosszabb aktív politikai pályafutás előtt álló fideszes Bíró Ildikó maga jelentette be, hogy megválik a törvényhozói munkától, Mádi Lászlót pedig a pártvezetés vonta vissza az „elszólása” miatt. Róluk még nem tudni, hol folytatják.
„A Fidesznél mindenki arra számít, lesz helye a győzelemre esélyes párt nagy hajójában, ha nem a parlamentben, akkor a kormányzati munka valamilyen posztján” – vázolta a helyzetet Répássy Róbert frakcióigazgató, a kormányváltás után az igazságügyet irányító államtitkári poszt várományosa. Egészen más lesz a helyzet hosszabb távon – tette hozzá –, ha valóra válik az elképzelés a törvényhozás jelentős létszámcsökkentéséről. Elképzelhető forgatókönyv, hogy úgy csökkentik a mostaninak a felére a parlamenti helyek számát, hogy az összeférhetetlenségi szabályok szigorítása nyomán kikerülnének a Házból például a polgármesterek.
A legtöbb kényszerű visszavonuló szinte biztosra vehetően a szocialisták közt lesz, de az csak április 11-e után dől el, kik adták pusztán formalitásból a nevüket a területi listákhoz vagy egyéni választókerületi küzdelmekhez. A párt régi motorosai közül Tóth Károly, a nemzetbiztonsági bizottság elnökhelyettese már korábban jelezte, visszavonul Békéscsabára, és folytatja a hobbiját, a galambászatot. Mivel szerinte a politikát nem lehet félig abbahagyni, az önkormányzati választáson sem fog indulni, de korábbi matek–fizika szakos tanári állásából sem akarja kitúrni azt a kollégáját, aki már 14-15 éve helyettesíti.
FAHIDI GERGELY
Hétfőn vált le a Nemzetközi Űrállomásról a magyar kutatóűrhajóst is szállító Dragon űrhajó. Kövesse velünk, cikkünk folyamatosan frissül!
Bár a kormány mind az ipari, mind a háztartási méretű szolárfejlesztéseknél behúzta a féket, a kapacitások bővülnek, sorra dőlnek a rekordok.
A miniszterelnök vejeként megtanulta, hogy bizonyos dolgoktól távol kell magát tartania – nyilatkozta az épp Amerikába készülő üzletember.
A kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
Időnként a szél is viharos lehet.
40 hektárnyi nádas kiirtása, több száz tonna beton beépítése, 13 milliárd forint elköltése és három év állás után.
Közigazgatási hatósági eljárásban vizsgálják halálának körülményeit.
Továbbra sincs egyértelmű bizonyíték a kárpátaljai magyar férfi megverésére.