szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Cégregiszterek Fóruma egy hónappal ezelőtt, június 13. és 15. között tartotta éves konferenciáját Budapesten. A hírre nem sokan kapják fel a fejüket, pedig az európai üzleti élet intenzitásának növekedése miatt egyre nagyobb igény mutatkozott a hatóságok közötti nemzetközi együttműködésre. A rendezvényen erről esett szó.

Az Európai Cégregiszterek Fórumának (ECRF) a célja – a hvg.hu-hoz eljuttatott közlemény szerint –, hogy olyan közép- és kelet-európai innovatív kis- és középvállalkozások alakuljanak meg, amelyek készek az unió belső piacához való integrációra. Emellett a fórum törekszik a nyitott és átlátható európai üzleti környezet kialakítására, valamint a szabályozási környezet egyszerűsítésére.

Az ECRF-t 1999-ben Cardiffban 21 ország – köztük hazánk – alapította. Létrehozásának konkrét célja az volt, hogy fejlessze a cégnyilvántartások szolgáltatásait a kereskedelem, az ipar és az üzleti élet részére. Az igény egy európai cégnyilvántartás (European Business Register – EBS) létrehozásáról már két évtizeddel ezelőtt felmerült; az együttműködés először technikai téren, 1992-ben indult, mára az uniós országok cégnyilvántartásainak nagy része benne van.

A cégnyilvántartások jelentőségét az Európai Bizottság (EB) is hangsúlyozta a Zöld könyvben. Fontosnak tartja a cégregiszterek összekapcsolását, mivel azoknak lényeges szerepük van a piac átláthatóságának biztosításában, ami a pénzügyi válság következtében még jelentősebbé vált. Az EB szerint az európai piacokba vetett bizalom helyreállításának eszköze lehet a társaságokra vonatkozó naprakész és hozzáférhető céginformációk. Ez abból a szempontból még problémás, hogy a vállalkozók adatai azokban az államokban férhető hozzá, ahol a céget bejegyezték, egy másik tagországból – technikai, jogi vagy nyelvi akadályok miatt – már körülményes az információk megszerzése.

A cégregiszterek határon átnyúló együttműködéséhez – mint azt megállapították –, nem elegendő az önkéntesség. Eleve egy olyan hálózat létrehozását sürgetik, amelyben minden cégnyilvántartás benne van és minden tagállamból hozzá is férhető. Az egységes szabályozáshoz viszont törvényi változtatások is szükségesek.

Az ECRF budapesti konferenciáján, amelyen 40 ország 131 delegáltja vett részt, egy, a cégregiszterek közötti közvetlen kommunikációját kidolgozó munkacsoport felállításáról döntöttek az egységes nyilvántartás létrehozásának első lépéseként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!