szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szoros figyelemmel kíséri a Magyarországi média helyzetének alakulását a médiatörvény elfogadása után a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) és a Dél- és Kelet-európai Médiaszervezet (SEEMO). A SEEMO főtitkára nem érti, miért rakták ki a velük érkező forgatócsoportot az utcára.

Szerdán és csütörtökön a két nemzetközi újságíró-szervezet közös küldöttsége vizsgálódott Magyarországon. Mint ismeretes: a forgatócsoportot a Népszabadság fotósával együtt kitessékelték a Médiahatóság épületéből. Ezt azzal indokolták, hogy az esemény nem nyilvános.

"Mi a velünk érkező videósokat valóban megkértük, hogy inkább ne vegyenek részt a megbeszélésen, hiszen nem jeleztük előre, hogy jelen lesznek. De a magyar újságírókkal kapcsolatban semmilyen kérésünk sem volt, és minket sem kérdezett senki a hatóság részéről. Azt mondhatom azonban, tapasztalataink alapján minden országban teljesen elfogadott, hogy az ilyen megbeszélések elején néhány fotót és vágóképet készítenek – lehet, hogy ez az 'új kommunikációs stílus' Magyarországon, de nem örülnék, ha valóban ez válna gyakorlattá, hiszen minden nemzetközi szokással, és az információjutáshoz való joggal is ellentétes" – mondta a Hírszerzőnek a SEEMO elnöke, Oliver Vujovic. Arról is beszélt, nagyon furcsának tartotta, hogy egy biztonsági őr is jelen volt a tárgyalásokon, miközben nem közölték velük, minek is szükséges a jelenléte. "Nagyon remélem, hogy ilyenek legközelebb nem történnek majd" - tette hozzá.

"A következő hat-tizenkét hónapban figyelemmel kísérjük, hogy a hétfőn a parlament elé kerülő törvény hogyan működik a gyakorlatban, hogy okoz-e problémákat" - mondta a SEEMO főtitkára. Hangsúlyozta, nem szabad, hogy egy médiatörvény az újságírók munkáját megnehezítse, a sajtószabadságot akadályozza, nem szabad, hogy öncenzúrára kényszerítse őket. Kiemelte: problémásnak látja, hogy a törvényt nagyon gyorsan alkották meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!