szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar médiatörvénnyel foglalkozó budapesti riportot sugárzott kedd déli hírműsorában a német közszolgálati rádióállomás, a Deutschlandfunk (DLF).

A három és félperces adásban Tim Gerrit Köhler beszámolt a hétfői demonstrációról, amelynek azonban nem volt foganatja: a jobboldali-konzervatív Fidesz kétharmados többsége megszavazta az új médiatörvényt a parlamentben. A jogszabály január elsején lép hatályba – azon a napon, amelyen Magyarország átveszi az Európai Unió soros elnökségét – emlékeztetett a tudósító.

A riportban beszámolt az új törvény megszegőire váró „drákói pénzbüntetésekről”, hozzátéve: a törvénysértéseket a médiatanács saját belátása szerint állapíthatja meg. "A médiatörvény megfogalmazásai tág értelmezést tesznek lehetővé: közérdekről és közerkölcsről esik szó bennük, ami bő teret enged az interpretációnak. A tanácsot Orbán miniszterelnök hívei irányítják. A kormányfő és pártja, a Fidesz nekilátott az ország saját elképzeléseik szerinti átalakításának" – így a német tudósító.

A riportban megszólaltatta Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnököt, aki „Lukasenka-országának” módszeréhez hasonlította azt a megoldást, hogy a közszolgálati rádió nem készíthet saját hírműsorokat, hanem az állami felügyelet alatt álló hírügynökségtől kell azokat átvennie. Hasonlóan vélekedett a DLF-adásában Vörös T. Károly, a Népszabadság főszerkesztője. Mint mondta, „minden reggel kiadnak majd egy listát, hogy aznap mi a fontos, és mi nem fontos. Ilyesmi egész Európában elképzelhetetlen volna, ám kétharmados többséggel sok mindent meg lehet csinálni”.

Európa messzemenően tartózkodik a véleménynyilvánítástól – állapította meg Köhler –, az EU jövendő soros elnökének jelenleg nem kell tartania Brüsszelből érkező nyílt bírálattól. A Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) és az európai lapkiadók szövetsége viszont élesen kritizálta a budapesti folyamatokat. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet is gondosan figyeli a további fejleményeket. Az EBESZ sajtószabadság-megfigyelője, Dunja Mijatovic Magyarországról szólva olyan törvényekről beszélt, amelyekkel egyébként csak tekintélyelvű rezsimekben" lehet találkozni - hangzott el a német közszolgálati rádió keddi hírműsorában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Felfüggesztették Mong Attilát

Felfüggesztették a Magyar Rádióból Mong Attilát, aki reggel egy perces némasággal fejezte ki "véleményét" az új médiaszabályozásról - értesült a hvg.hu. Szerkesztőjét, Bogár Zsoltot ugyancsak felfüggesztették.

MTI Itthon

Lázár nem akarja, hogy Ópusztaszeren írják alá az alkotmányt

A jövő év legfontosabb feladatának tartja Lázár János, hogy megszülessen az új alkotmány, amelyet szerinte nemzeti konzultációnak kell megelőznie. Az MTI-nek adott interjújában a politikus elismeri, hogy az elmúlt fél évben voltak stílusbeli, kommunikációs hiányosságok, de minden egyes eddig elfogadott törvénnyel egyetért.

hvg.hu Itthon

Elnémult a közrádió

Mong Attila ma reggel a közrádió 180 perc című műsorának vezetőjeként egy percet hallgatott, mivel az érvényes törvények és belső rendeletek miatt nem mondhatta el véleményét az éjszaka megszavazott médiatörvényről - írja a Médiablog.

MTI Itthon

A közmédia szakszervezetei tárgyalásokat sürgetnek az új munkáltatóval

Közmédiumok Szakszervezeteinek Fóruma (KSZF) kedden közölte: a közmédia televíziós, rádiós és hírügynökségi szakszervezetei szövetség létrehozásáról állapodtak meg az érdekképviseleti tevékenység összehangolás érdekében, ezután levélben fordultak új munkáltatójuk, a Műsorszolgáltatás Támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgatójához. Azt kérik, sürgősen kezdődjenek meg a tárgyalások a januártól az alaphoz kerülő munkavállalók jövőjéről.

hvg.hu Itthon

A médiahatóságnak üzent a Népszabadság

"Mi közöd hozzá, mit írok? Ha valakit bánt, beperel. Mint eddig. Bízd ránk! Nem vagyunk az alattvalóid" - írja keddi, a médiahatóságnak is címzett szerkesztőségi cikkében a Népszabadság.