szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP szerint a kormány válaszlevele nem alkalmas az EB által jelzett komoly aggályok eloszlatására.

Az MSZP szerint a kormánynak az Európai Bizottság médiatörvénnyel kapcsolatos kifogásaira reagáló válaszlevele nem alkalmas a testület által jelzett komoly aggályok eloszlatására, még nem felel meg annak, hogy a jogszabályt összhangba hozza az Európai Unió értékrendjével és szabályaival.

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes Neelie Kroes médiaügyi biztosnak írt levelében hangsúlyozza: a kabinet elkötelezett amellett, hogy a magyar médiaszabályozás minden tekintetben megfeleljen az uniós jog támasztotta követelményeknek. A közigazgatási és igazságügyi miniszter mindhárom - a kiegyensúlyozott tájékoztatás kötelezettségének kiterjesztésével, a jogszabály területi hatályával és a médiumok regisztrációjával kapcsolatos - bizottsági észrevétel esetében érvel a magyar szabályozás mellett.

Kovács László, az MSZP alelnöke, valamint Lendvai Ildikó és Mandur László szocialista országgyűlési képviselők az MTI-hez hétfőn eljuttatott közös közleményükben hangsúlyozzák: pártjuk azt szeretné, ha a médiatörvény körül kialakult éles vita mielőbb rendeződne, és nem rontaná tovább a magyar uniós elnökség megítélését.

Az ellenzéki politikusok üdvözlik, hogy a kormány hétfőn "végre elküldte "a választ Neelie Kroes-nak, noha az szerintük még nem felel meg annak, hogy a médiatörvényt összhangba hozza az Európai Unió értékrendjével és szabályaival.

A képviselők felidézik, hogy az MSZP a médiatörvény parlamenti vitájában részletesen kifejtette véleményét és a "demokrácia, a sajtószabadság védelme érdekében 88 módosító indítványt tett". Ezek a változtatások összhangba hozták volna a törvényt az európai uniós normákkal, ám azokat a kormánytöbbség kivétel nélkül elutasította - fűzik hozzá. Kiemelik: a "kormány és az Európai Bizottság közötti vitába természetesen nem tudunk beleszólni", de a médiatörvény összhangba hozása az uniós értékrenddel a demokrácia és a jogállam érdekei, valamint a sajtószabadság érvényesülése miatt elengedhetetlen.

Az ellenzéki politikusok megjegyzik továbbá, hogy a soros uniós elnökséget betöltő országokban "egyfajta tűzszünet" szokott életbe lépni a kormányzat és az ellenzék között. "Ennek azonban az a feltétele, hogy a kormány ne hozzon olyan döntéseket, ne tegyen olyan lépéseket, amelyek korlátozzák a demokráciát, rombolják a jogállam intézményrendszerét" - fejtik ki a szocialisták.

Hozzáteszik: az "MSZP ezért felszólítja a kormányt, hogy ne feltételezzen semmiféle nemzetközi összeesküvést, hanem vonja le a médiatörvény és az elmúlt hónapokban tett, a demokráciát, a jogállamiságot romboló lépések miatt kialakult éles hazai, valamint nemzetközi vita tanulságait".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!