szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eljárási hibára hivatkozva új eljárásra kötelezte a pécsi vízművita választott bíróságát a Tolna Megyei Bíróság - tájékoztat a polgármesteri kabinetiroda

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara melletti választott bíróság tavaly február közepén jogszerűnek találta, hogy a város felbontotta a Pécsi Vízművel (PV) kötött üzemeltetési szerződést. A magyarországi választott bíróság jogerős ítéletét azonban öt pontban megtámadta a francia Suez Environnement érdekeltségébe tartozó volt pécsi vízszolgáltató, a Pécsi Vízmű Zrt. Az ügyben döntő Tolna Megyei Bíróság az öt pontból négyet elutasított, egynek helyt adott. "A Tolna Megyei Bíróság is megerősítette, hogy Pécs 2009 őszén jogszerűen mondta fel a szindikátusi szerződését a PV-vel és helyezte biztonságba a pécsieket megillető víziközmű vagyont" - áll a közleményben. A kabinetiroda tájékoztatása szerint a választott bíróság azonban apró eljárási hibát vétett, amikor az ítélet meghozatala előtt a két peres féltől egy-egy formai nyilatkozatot nem szerzett be. A Tolna Megyei Bíróság ezért - elsőfokú döntése értelmében - új eljárásra kötelezte a választott bíróságot.
   
A francia Suez január végén jelentette be: nemzetközi (bécsi) választott bírósághoz fordul, hogy megoldást találjon a Pécsi Vízmű Zrt. körül kialakult vitára. "A vállalat számára ez az egyetlen logikus lépés, mert a kialakult helyzetben tizenöt hónapja, vagyis azóta nem történt érdemi előrelépés, hogy a pécsi önkormányzat és az általa újonnan alapított vízszolgáltató cég 2009-ben jogellenesen birtokba vette a Pécsi Vízművet, annak tulajdonát, és átvette működtetését" - írta a cég az MTI-hez január végén eljuttatott közleményében. Az ügy előzménye, hogy a pécsi közgyűlés 2009. október 1-jén megalapította a Tettye Forrásház Zrt.-t a városi vízközművek átvételére, miután az addigi szolgáltatóval, az önkormányzati többségi tulajdonú, de francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt.-vel határidőre nem egyeztek meg a kisebbségi részvénypakett visszavásárlásáról. Az önkormányzat által megbízott biztonsági cég alkalmazottai négy nappal később ellenőrzésük alá vonták a vízmű épületét, és kizárták a Pécsi Vízmű vezetői körét.
   
A város és a kisebbségi tulajdonos Suez Environnement között azért romlott meg a viszony, mert az önkormányzat szerint a Pécsi Vízmű túl drágán szolgáltatott, nem a vízdíj csökkentését, hanem a terjeszkedést helyezte előtérbe. Emellett az önkormányzat sokallta a befektető osztalékát és egyéb járandóságait, amelyek a képviselők szerint egy 100 százalékos városi tulajdonú vízszolgáltató esetén Pécset gazdagíthatnák.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!