szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Szili Katalin nevével fémjelzett szervezet koncepcióját elküldik érdekképviseleteknek, köztestületeknek, egyházaknak, és szeretnének vitát generálni róla.

Elkészült a Szociális Unió alkotmánykoncepciója, amelyet március 15-ig benyújtanak az Országgyűlés elnökének - közölte Szili Katalin, a Szociális Unió elnöke, független országgyűlési képviselő pénteken, sajtótájékoztatón. A Szociális Unió kétkamarás parlamentben gondolkodik.

A Szociális Unió tervezete arról szól, hogy "a mi felfogásunk értelmében Magyarország következő demokratikus berendezkedése alapvetően a parlamentáris demokráciát öleli fel" - mondta Szili Katalin, aki a Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő által - az új alkotmány előkészítésével kapcsolatban - létrehozott nemzeti konzultációs testületnek is tagja.

A volt szocialista házelnök közölte, a koncepció egyik sarokpontja, hogy az elmúlt húsz év konfliktusos demokráciájának a figyelembe vételével egy olyan rendszert alakítsanak ki, amely visszatér a közel négyszáz éves történelmi hagyományokhoz, ugyanakkor egy XXI. századi kétkamarás parlamenti berendezkedést jelent. Ennek a segítségével nyílna lehetőség arra, hogy egy konszenzuális demokrácia irányába mozduljon el Magyarország - tette hozzá Szili Katalin.

Mint mondta, a második kamara biztosítaná az érdekképviseletek, köztestületek, egyházak, önkormányzatok és a kisebbségek képviseletét. Szili Katalin kitért arra, hogy az alkotmányban rögzítenék a termőföldek, vízkészletek védelmét, valamint a lakhatáshoz való jogot; a polgármesterség és a parlamenti képviselőség összeférhetetlen lenne.

Szili Katalin jelezte, hogy a koncepciójukat elküldik érdekképviseleteknek, köztestületeknek, egyházaknak, és szeretnének egy vitát generálni róla. Szavai szerint a Szociális Unió indítványozza, hogy az alkotmányozó Országgyűlés ne csak a parlamenti képviselőkből álljon, hanem egészüljön ki érdekképviseletek, köztestületek, egyházak, önkormányzati szervezetek, kisebbségek és határon túli szervezetek képviselőivel.

A parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottsága által elkészített alkotmánykoncepcióhoz benyújtott módosító indítványában Lázár János (Fidesz) és Harrach Péter (KDNP) kezdeményezte, hogy - a kormány helyett - március 15-ig a képviselőcsoportok és a független képviselők nyújthassanak be saját javaslatot az új alkotmányról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!