szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem megszorító csomag - hangsúlyozta a Széll Kálmán Terv kapcsán Navracsics Tibor az m1 Este című műsorában.

Az első pont a miniszterek éves szabadságának 40 napról 20 napra csökkentése, ami ugyan jelképes, de ezzel kell indítani, saját magunk életviszonyait kell - legalábbis jelzésszerűen - átalakítani, amikor nagyobb változtatásba kezdünk - mondta Navracsics Tibor, miniszterelnök-helyettes az m1 Este című műsorában. A politikus a ma bejelentett Széll Kálmán Terv kapcsán úgy fogalmazott, a vázolt 26 pontot illetően a kulcsdátumok: július 1. és a következő év január 1. lehet majd.

A felvetésre, hogy a devizahitelesek miként szerepelnek a 26 pontban, azt mondta: az államadósság csökkentése a többi adós, így a devizahitelesek terheit is csökkentheti. A konkrét intézkedések közül a rezsiköltségek befagyasztását emelte ki. Ennek gyakorlati megvalósításáról azonban nem tudott konkrétumokat mondani a politikus, egyelőre várják a javaslatokat, s reményei szerint év közepére derülhetnek ki a részletek. A befagyasztás költségeit a költségvetés vállalja át - tette hozzá.

A rokkantnyugdíjak felülvizsgálatával kapcsolatban azt mondta, a közmunka-programok segíthetnek abban, hogy a munkaerőpiacra visszaterelt emberek ne maradjanak munka nélkül. Navracsics Tibor a rokkantnyugdíjas rendszerből kivezetett, illetve a munkaerőpiacon hátrányos helyzetben lévő munkavállalókkal kapcsolatban azt mondta, például az árvizek és a belvizek is számos munkát adhatnak nekik. Ugyanakkor azt is hozzátette, hogy az átalakítások mellett uniós pénzeket is tudnak erre fordítani.

Valóban szeretnénk nagyobb befolyást gyakorolni - válaszolta arra a felvetésre, hogy a kormány meghatározná: a felsőoktatásban, s egyes szakokon hány hallgató tanuljon. A bankadóval kapcsolatban azt mondta: a többletbevétel - ahogy a magán-nyugdíjpénztári befizetések is - az államadósság-csökkentő alapba megy, amely tehermentesíti a gazdaságot, beindulhat és tartóssá válhat a gazdasági fejlődés, minek okán a vállalkozásoknak is több hitelre lesz szükségük, így ez pedig a bankoknak is megéri majd

A felvetésre, hogy miért nem Orbán Viktor jelentette be a csomagot, azt mondta: "sajnálom, hogy az ellenzéki pártoknak nem vagyok megfelelő személy. Talán mi ketten Matolcsy Györggyel kitettünk annyit, mint a miniszterelnök úr". A beszélgetés végén hangsúlyozta, nem megszorításokról van szó, s azt is hozzátette: az első reakciók alapján úgy tűnik, lesznek szövetségeseik a program megvalósításában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szegő Iván Miklós Tech

Kicsoda Széll Kálmán, aki Matolcsy és Orbán helyett elviszi a balhét?

A magyar történelemben ritkán akad olyan politikus, akiről azért nehéz életrajzot írni, mert nem hajtott végre semmilyen szélsőséges tettet, nem csinált óriási hibát, nem vitte csődbe az országot, nem sodorta kilátástalan háborúba, nem akarta kiirtani, kitelepíteni vagy kifosztani a lakosság általa kiválasztott és megbélyegzett részét. Ehelyett csendesen és szívósan építkezett, megpróbálta rendbe tenni az ország dolgait. E politikusokról azért is nehéz írni, mert általában korukban félreszorítva, vagy csak időnként, átmeneti szerepet vállalva tűntek fel a hordószónokok, populisták, lázítók és ígérgetők hadában.

hvg.hu Gazdaság

Matolcsy kibontotta a kormány reformcsomagját – percről percre

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ma délelőtt bejelentette, mit tartalmaz a Széll Kálmán Program. Az intézkedéssorozat a hivatalos álláspont szerint az államadósság csökkentését, a gazdasági egyensúly megalapozását, a gazdasági struktúra javítását és a tartós növekedést szolgálja. Nem csökken az átmeneti bankadó mértéke a harmadik évben, és 2013-tól mégsem csökkentik az 500 millió forint feletti adóalapra vonatkozó 19 százalékos társasági adókulcsot. A szerkezeti átalakítások Matolcsy szerint többek között érintik a rokkantnyugdíjakat és korengedményes nyugdíjakat, illetve a közösségi közlekedést is. A programmal jövőre 550 milliárddal, 2013-14-ben pedig 900 milliárddal javulhat az államháztartás egyenlege, a tervek szerint az államadósságot a GDP 82 százalékáról 65-70 százalékra csökkentik 2014-re.