szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökök által jó hírnév megsértése miatt indított polgári peres eljárás felfüggesztését kérte Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos ügyvédje a Pest Megyei Bíróságtól a kedd délután tartott első tárgyaláson. A bíró a per folytatása mellett döntött.

Mivel a tárgyaláson egyik érintett fél sem jelent meg, a bíró, illetve az ügyvédek vitatták meg: megsértette-e Bajnai Gordon, illetve Gyurcsány Ferenc felperesek jó hírnevét Budai Gyula, amikor egy tavaly nyári sajtótájékoztatón - miniszterelnöki megbízottként - azt mondta: "dokumentumok igazolják, hogy Sukoró-ügyben Bajnai is és Gyurcsány is hamisan tanúskodott az ügyészség előtt".

E kijelentés miatt a volt kormányfők - jó hírnevük megsértése miatt - beperelték Budai Gyulát. A felperesek jogi képviselője, Incze András kedden kijelentette, hogy az exkormányfők az eljárás lefolytatása mellett 3-3 millió forint nem vagyoni kártérítést, valamint "elégtételt adó" nyilatkozatot kérnek Budai Gyulától. Kovács Róbert, az  elszámoltatási kormánybiztos védője rendkívül eltúlzottnak nevezte az összeget, mondván: egyrészt a felpereseknek bizonyítaniuk kellene a kár mértékét, másrészt, mivel közszereplők, a tűrési kötelezettségük eleve nagyobb. Az ügyvéd felhívta a bíróság figyelmét arra, hogy a sajtó szinte naponta mindent megtesz Bajnai és Gyurcsány "lejáratása" érdekében, vagyis szerinte vizsgálni kellene a felperesek társadalmi megítélését is. 

Kovács Róbert indítványozta a személyiségi jogi per felfüggesztését, illetve a Tátrai Miklós és társai ellen indított büntetőper "bevárását", hogy kiderüljön védencének igaza. Hozzátette: vitatja, hogy Budai Gyula szó szerint tényleg azt mondta az ominózus tavalyi sajtótájékoztatón, ami a sajtóban megjelent, s ami alapján a volt kormányfők beperelték. 

A felperesek ügyvédje az Alkotmánybíróság határozatára hivatkozva kijelentette: a vélemény és a kritika nem terjedhet ki a valótlan tényállításra, különösen akkor nem, ha a kritizáló személynek (Budainak) foglalkozása miatt eleve a tények birtokában kell lennie. Incze András szerint ráadásul azóta sem derült ki, hogy mikor és mit nyilatkoztak "hamisan és ellentmondóan" az ügyészség előtt a felperesek, vagyis épp a tények és a bizonyítékok hiányoznak. A bíró nem adott helyt az eljárás felfüggesztésére vonatkozó kérésnek, mint mondta: eleve tisztázásra vár, hogy mi hangzott el a tavalyi sajtótájékoztatón, illetve szeretné, ha a két felperes és az alperes is személyesen fejtené ki véleményét a legközelebbi, július 7-i tárgyaláson. 

Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc egy 2010. július 28-i sajtótájékoztatón tett kijelentései miatt perelte be az akkori miniszterelnöki megbízottat. Budai Gyula egyebek mellett arról beszélt, hogy birtokába került több olyan angol nyelvű levél, amelyet Bajnai Gordonnak címzett egy izraeli befektető, illetve amelyet Bajnai Gordon és Veres János volt pénzügyminiszter írt az izraeli befektetőnek. 

Hozzátette: a 2008. május 26-i kormányülésről szóló dokumentum angol nyelvű változata is megtalálható a levelezésben, ennek alapján állítható, hogy mind a két volt kormányfő "valótlan tartalmú, hamis tanúvallomást" tett az ügyészségi meghallgatásán. Mind a két volt miniszterelnöknek konkrét tudomása volt több olyan tényről, amely Sukoró ügyében döntő lehet - fűzte hozzá akkor Budai Gyula. Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc titkárságai már aznap visszautasították a miniszterelnöki megbízott állításait, a volt kormányfők később beperelték Budai Gyulát. 

A Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és más bűncselekmények miatt 2009 áprilisa óta folytat nyomozást egyes sukorói, illetve albertirsai és pilisi ingatlanok 2008. júliusi cseréjével összefüggésben. A gyanú szerint a magyar állam és egy magánszemély tulajdonában lévő földterületek cseréje következtében 1,3 milliárd forintos kár érheti az államot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Sukoró-ügy: Benedek Fülöp tanúkihallgatása

Tanúként hallgatta meg Benedek Fülöpöt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) volt vezérigazgató-helyettesét pénteken a székesfehérvári Fejér Megyei Bíróság a tervezett sukorói King's City-beruházáshoz kötődő ingatlancsere-szerződés érvénytelenítéséért az MNV Zrt. által indított polgári perben.

ATV Itthon

Sukoró-ügy: „végig jelen volt a politikai szál”

Császy Zsolt, a Nemzeti Vagyonkezelő volt értékesítési igazgatója - aki a Sukoró-ügy gyanúsítottja - szerint az eljárás során elvárás volt, hogy fizikai megaláztatásban részesüljenek az ügy szereplői.

MTI Itthon

Sukoró-ügy: tanúként hallgatták meg Erdei Tamást

A Nemzeti Vagyontanács volt tagját csütörtökön a Fejér Megyei Bíróság a tervezett sukorói King,s City-beruházáshoz kötődő ingatlancsere-szerződés érvénytelenítéséért a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. által indított polgári perben.