szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy negyven ember demonstrált pénteken a látássérült emberek jogainak érvényesítéséért a Nemzeti Erőforrás Minisztérium előtt. A tüntetők képviselője tizenkét pontos petíciót adott át a tárca fogyatékosügyi főosztályvezetőjének.

Szeretnék elérni, hogy a látássérült embereknek korábban biztosított elemi rehabilitációs szolgáltatások országszerte újból elindulhassanak – mondta Kovács Krisztina gyógypedagógus. A demonstrálók azt szeretnék, hogy a látássérültek jogait biztosítsa a kormány, és képzett szakemberek dolgozhassanak a látássérültekért.

Kovács Krisztina szerint fontosnak tartják, hogy ha egy ember elveszíti a látását, megfelelő pszichológiai segítséget kapjon, tehát ne ragadjon benne a krízisállapotban. Az önálló közlekedés pedig alapvető feltétele annak, hogy munkát tudjanak vállalni. Úgy érzik, törvényes jogaik sérülnek azzal, hogy be kellett zárni hét régiós és az összes nonprofit rehabilitációs központot, mert egy uniós projekt lezárult, és a köztes időszakra nem kaptak megfelelő pénzügyi segítséget.

A petícióban egyebek mellett az áll, hogy a látássérült embereknek joguk van a látó emberekkel egyenértékű élethez, a munkához, az önrendelkezéshez, a családhoz. Követelik, hogy a kormány tartsa be a fogyatékosügyi törvényt, az ENSZ-egyezményt és a fogyatékosügyi programot. Követelik, hogy az új alkotmány garantálja a fogyatékos emberek jogát az esélyegyenlőséghez.

"Valótlan nyilatkozatott tett a minisztérium"

Hegedűs Angéla foglalkoztatási tanácsadó azt mondta: március elseje óta ezerkétszáz látássérült embernek nem biztosítják a törvényben garantált jogaikat. Szerintük a minisztériumtól származik az a "valótlan nyilatkozat", miszerint nem állami feladat az elemi rehabilitáció támogatása. "Nyilatkozták ezt annak ellenére, hogy Szőke László fogyatékosügyi főosztályvezető - aki látássérült -, tudja, hogy az állam támogatása nélkül nem illeszkedhetünk vissza a társadalomba. A minisztérium sem tagadhatja, hogy elmulasztotta kötelességét, ezért keresi hetek óta a nekünk járó pénzt" - mondta Hegedűs.

A tüntetők felszólították a minisztériumot, hogy február 28-i nyilatkozatukban az általuk adott kéthetes határidőt tartsák be, és írjanak ki pályázatot a látássérült emberek rehabilitációjára.

Beszóltak a főosztályvezetőnek

A petíciót Szőke László, a tárca fogyatékosügyi főosztályvezetője vette át. Azt mondta, sajnálatosnak tartja, hogy az előző kormány mulasztását rajtuk kérik számon. Az ugyanis nem készített olyan középtávú pénzügyi tervet, amelynek révén az elemi rehabilitációs központok működése a fejlesztési projekt lezárulta után biztosítható lett volna.Sajnálatosnak tartja, hogy a központok olyan szerződést írtak alá, amelyről utóbb kiderült, hogy a teljesítését nem tudják vállalni. A szerződés értelmében ugyanis maguk a szolgáltatók vállalták a szolgáltatás biztosítását ötéves időtartamra.

Mint mondta, mindezek ellenére a kormány igyekszik mindent megtenni az elemi rehabilitációs központok működéséért és azért, hogy a látássérültek továbbra is igénybe tudják venni a szolgáltatást. A tárca napokon belül pályázatot ír ki, amelynek révén biztosítani fogják a központok működését ez év márciusától év végégig - hangsúlyozta. A főosztályvezető beszédét bekiabálásokkal zavarták meg a demonstrálók.

A Látássérült Állampolgárok Jogaiért Mozgalom pénteken közleményben utasította vissza "azt a hazug állítást", hogy a támogatási szerződésekben a civil szervezetek kötelezettséget vállaltak volna a szolgáltatás fenntartására. Mint az MTI-hez eljuttatott dokumentumban írták, a szerződések nyilvánosak, bárki ellenőrizheti tartalmunkat. "A minisztérium téved, hiszen egy, a termelő tevékenységet végző vállalkozásokra vonatkozó kötelezettséggel illeti azokat a civil szervezeteket, melyek cipőt kötni, olvasni, főzni, közlekedni, egyszóval az új életre oktatnak látássérülteket" - tették hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!