szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2006-os rendőri túlkapásokat követően a rendőri brutalitás áldozatait képviselő jogvédő szervezetek a Fidesz-kormány által elfogadott semmisségi törvény megsemmisítését kérik az Alkotmánybíróságtól. A TASZ és a Helsinki Bizottság szerint a törvény abból az alapfeltevésből indul ki, hogy a rendőrök okvetlenül hamisan tanúskodtak az ilyen bírósági ügyekben, pedi a jogvédők tapasztalalatai szerint a kizárólag rendőrségi tanúvallomásokat az ügyészség sosem vette készpénznek.

A Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közös beadványban kérik a 2006. évi őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról szóló 2011. évi XVI. törvény megsemmisítését az Alkotmánybíróságtól - áll a jogvédő szervezetek közleményében. Elfogadhatatlan, írják, hogy a törvény azt sugallja, a rendőrök hamisan vádolták a terhelteket minden olyan esetben, amikor a cselekmény elkövetését az ő vallomásuk támasztotta alá, hogy ilyenkor az ügyészek tévesen emeltek vádat, hogy első és másodfokon a bíróságon téves ítéletet hoztak.

Egy ilyen törvény nem visszaadja, hanem aláássa az igazságszolgáltatás szakszerűségébe és tisztaságába vetett társadalmi bizalmat és sérti a jogbiztonságot - állapítja meg közleményében a két szervezet. A jogállamot súlyosan veszélyezteti, ha az országgyűlési képviselők politikai okokból felülírják a független igazságszolgáltatás által hozott ítéleteket - írják. Felhívják a figyelmet arra, hogy a perújításon keresztül továbbra is van jogi lehetőség a nem megfelelő bizonyítékok alapján elítéltek sérelmének orvoslására jogállami keretek között.

A semmisségi törvény a törvényhozó hatalomnak a bíróságok munkájába, a büntetőeljárás keretében lefolytatott bizonyítási eljárásba való durva beavatkozását jelenti - állítja a TASZ és a Helsinki Bizottság, hiszen, mint írják, alkotmányunk alapján a bizonyítékok értékelését kizárólag bíróság végezheti el, a törvényhozó a történeti tényállás és a bűnösség, illetve az ártatlanság megállapításába nem szólhat bele.

Arra is emlékeztetnek, hogy a Helsinki Bizottság és a TASZ számos alkalommal emelte fel szavát a rendőri visszaélésekkel szemben, a 2006 őszi események után a két szervezet ügyvédei több olyan személyt képviseltek, akik ellen büntető vagy szabálysértési eljárás indult. A büntető ügyekben egyik ügyfelünk ellen sem emeltek vádat, tehát közvetlen tapasztalatunk az, hogy ahol csak rendőri jelentések és rendőr tanúk általánosságokat tartalmazó vallomásai bizonyították az elkövetést, ott az ügyész ezt a bizonyítékot nem tartotta elégségesnek, és ezért megszüntette a nyomozást - írják. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!