Tetszett a cikk?

Miközben a parlament a semmisségi törvénnyel gyakorlatilag kimondta a magyar rendőrök szavahihetetlenségét, Orbán Viktor és Pintér Sándor személyre szóló, de nyilvánosságra nem hozott levélben próbálja nyugtatni és motiválni a rendőri állomány tagjait - írja a Hírszerző.

A kormányváltást valószínűleg kevés helyen várták annyira, mint a rendőrségnél. A rendőri állományt a tévészékházban magukra hagyott rendőrök sorsa miatti frusztráció és a kormányváltással visszatérő és "két hét alatt rendet" ígérő Pintér Sándor testületen belül sokáig megkérdőjelezhetetlen tekintélye az Orbán-kormány természetes támogatói közé sodorta – írja a Hírszerző. Aztán minden másképp alakult.

A belügyminisztérium összesen 35 milliárd forintot  – ebből a rendőrséget érintő körülbelül 25 milliárd forintot – volt kénytelen zárolni az első, februári Orbán-csomag keretében; a rendőröktől elvették a béren kívüli juttatásokat és a ruhapénz egy részét, dolgozóik 75 százaléka rosszul járt az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése miatt. Az állomány kedélyállapotán nem javított, hogy megbízhatósági vizsgálatnak vethetik alá a rendvédelmi dolgozókat (melynek keretén belül akár bűncselekmény elkövetésére is buzdíthatja a rendőrt a „csali” személy annak érdekében, hogy kiderüljön, korrumpálható-e a rendőr), a Széll Kálmán Terv pedig átalakítaná a kormány a korkedvezményes nyugdíjbavonulás feltételeit.

Legutóbb az Országgyűlés által elfogadott semmisségi törvény verte ki a biztosítékot a rendőröknél. A törvény már elfogadása előtt is szokatlan koalícióba tömörítette a rendőri érdekvédőket, a bírókat és a 2006-ban a rendőri brutalitást megbélyegző jogvédőket. Levélben fordult a köztársasági elnökhöz a Független Rendőr Szakszervezet, hogy a semmisségi törvényt aláírás előtt küldje vissza megfontolásra a Tisztelt Háznak, vagy kezdeményezze a jogszabály előzetes alkotmánybírósági kontrollját. A szakszervezet szerint a törvény alkotmányossági aggályokat vet fel, jogerős bírósági határozatokat semmisít meg, beleavatkozik az igazságszolgáltatás feladatkörébe, és emellett a rendőrség kollektív bűnösségét veti fel.

A jelek szerint a kormány érzékelte, hogy a semmisségi törvény tovább tépázta az amúgy is megviselt rendőri idegeket. Talán ennek tudható be, hogy Orbán Viktor és Pintér Sándor személyre szóló levélben fordult a rendőri állomány tagjaihoz, akik kedden kapták kézhez a küldeményt, melyet – a korábban kapott utasítás szerint – csak délután kettő órakor, egyszerre bonthattak fel. A levél részletei és a reakciók a Hírszerzőn olvashatók el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

A semmisségi törvény durva beavatkozás a jogvédők szerint

A 2006-os rendőri túlkapásokat követően a rendőri brutalitás áldozatait képviselő jogvédő szervezetek a Fidesz-kormány által elfogadott semmisségi törvény megsemmisítését kérik az Alkotmánybíróságtól. A TASZ és a Helsinki Bizottság szerint a törvény abból az alapfeltevésből indul ki, hogy a rendőrök okvetlenül hamisan tanúskodtak az ilyen bírósági ügyekben, pedi a jogvédők tapasztalalatai szerint a kizárólag rendőrségi tanúvallomásokat az ügyészség sosem vette készpénznek.

MTI/Népszabadság Itthon

Semmisségi törvény: Alkotmánybírósághoz fordulhatnak a bírák

Vannak bírák, akik célszerűnek tartanák, hogy az AB-hez forduljanak, és az is felmerült, hogy a Pesti Központi Kerületi Bíróság néhány bírája elfogultságot jelent be, ha kollégája korábbi ítéletét kell a törvény alapján - mérlegelés nélkül - semmissé nyilvánítania.