szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) lezártnak tekinti a bértárgyalásokat, míg a szakszervezetek úgy fogalmaztak, hogy az MTVA "megszakítaná" az egyeztetést. A felek ezt pénteken, a megbeszélések negyedik fordulója után közölték.

Nagy Attila, az MTVA gazdasági vezérigazgató-helyettese közleményben tudatta, hogy a bértárgyalásokat lezártnak tekinti. A megbeszélésen nem sikerült megállapodni a legégetőbb kérdésekben az érdekképviseletekkel - olvasható a dokumentumban.

Nagy Attila bejelentette: az MTVA vezetősége úgy találja, hogy ezerháromszáz dolgozó esetében lehetőség és szükség van – csaknem 110 millió forint ráfordításával – az adórendszer változásából eredő jövedelemcsökkenés ellensúlyozására, ezért a bérkompenzációt egyoldalúan bevezeti.

A közmédiarendszer reformja csaknem minden területen gyors, ugyanakkor átgondolt beavatkozást igényel - írta a gazdasági vezérigazgató-helyettes. Hozzátette: az MTVA jövedelempolitikájának újragondolása az átalakítás egyik legérzékenyebb területe, ennek a szakszervezetekkel közösen elfogadott alapelvek – egyenlő munkáért egyenlő bérezés, egységes javadalmazási rendszer – alapján történő kidolgozása időt és sok szakértelmet igényel, ezért most a menedzsment és a szakértői csapat időt kér.

"A munkáltató a bértárgyalásra vonatkozó törvényi és kollektív szerződésekben rögzített kötelességeinek eleget tett, és a bértárgyalást jelen formájában lezártnak tekinti" – fogalmazott. Nagy Attila bírálta a szakszervezeteket, mert szerinte mereven elutasították azt a javaslatukat, hogy egy, az alapoktól újragondolt, egységes bér- és jövedelempolitika kialakítása után tárgyaljanak a bérfejlesztés esetleges irányairól.

A munkáltató nem lehet és nem lesz partner továbbra sem a jelenlegi anomáliák fenntartásában és bővítésében - írta. Közleménye szerint a szakszervezetek elzárkóztak attól, hogy a kis lépések elvét követve javaslatot tegyenek a legégetőbb esetekben az azonnali beavatkozásra.

Nem kívántak segíteni abban, hogy azonosítsuk azon kollégáinkat, akiknél a családi kassza immáron végképp kiürült – írta a gazdasági vezérigazgató-helyettes. Nagy Attila bejelentette: vizsgálatot kezdeményez annak érdekében, hogy a legalacsonyabb jövedelmű négyszáz munkavállaló esetében megállapítsák, jövedelmük mennyiben tér el a nemzetgazdasági átlagértékektől.

Az MTVA lépését a szakszervezetek úgy értékelték, hogy az alap megszakítaná a bértárgyalásokat. Lázár András, a szakszervezetek tárgyalódelegációjának vezetője az MTI-nek azt mondta, hogy a munkáltató és a közmédia szakszervezetei megállapodtak az adóváltozások miatt szükséges bérkompenzációról, az erről szóló megállapodást azonban a 13 érdekképviselet közül egy sem írta alá, mert Nagy Attila vezérigazgató-helyettes az utolsó pillanatban bejelentette: a kompenzációval a bértárgyalásokat lezártnak tekinti.

A bérfejlesztés kormányzati szándék, ezt a szakszervezeti követelés nélkül is kötelessége a munkáltatónak megadni – hangsúlyozta, hozzátéve: nem gondolták, hogy a munkáltató a kompenzációt bérfejlesztésnek tekinti. A tárgyalódelegáció vezetője kifejtette: egyetértenek abban, hogy az "egyenlő munkáért egyenlő bért" elv alapján rendezni kell a sorokat, ebben a szakszervezetek is aktívan részt akarnak venni.

Ez azonban független attól, hogy a kormányzati megállapodások során létrejött 4-6 százalékos bérfejlesztési akaratot megvalósítsák. A munkáltató még irányelvként sem volt hajlandó elfogadni a béremelésre vonatkozó kormányzati ajánlást – mondta. A szakszervezetek a pénteki tárgyaláson kifogást nyújtottak be a munkáltatónak, amelyben a béremelési javaslat elmaradását kifogásolják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!