szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrséggel történő írásbeli megállapodáshoz kötné a polgárőrségek működését az Országgyűlés emberi jogi bizottságának közterületek rendjének fenntartását célzó javaslata.

Lukács Tamás, a testület kereszténydemokrata tagja az előterjesztés általános vitájában felszólalva emlékeztetett: Gyöngyöspatán az elmúlt hetekben olyan "illetéktelen" személyek jelentek meg, akiknek a "zavarkeltés" volt a kizárólagos célja. Mint mondta, a jogállam nem engedheti meg magának, hogy civil szerveződések állami kontrol nélkül, a hivatalosság látszatát keltve gyakorolják a közbiztonság fenntartására irányuló állami monopóliumot.

A polgárőrség ezért a javaslat alapján a jövőben csak a rendőrséggel kötött írásbeli megállapodással és - külön megállapodás nélkül - csak az alapító okiratban székhelyeként feltüntetett működési területen végezheti tevékenységét - mutatott rá Lukács Tamás. Hozzátette: a bizottság indítványa szerint polgárőr szervezet tagja csak tizennyolcadik életévét betöltött, büntetlen előéletű személy lehet.

Tállai András belügyi államtitkár rövid felszólalásában a kormány támogatásáról biztosította a javaslat előterjesztőit. A szocialista Harangozó Tamás úgy fogalmazott, a kormánytöbbségnek a törvénymódosítás elfogadása során nem lenne szabad átesnie a ló túloldalára, vagyis vigyáznia kell arra, hogy ne akadályozza a már meglévő, feladatát jól végző polgárőr egyesületek munkáját.

Az ezt követően felszólaló jobbikos politikusok valamennyien elutasították a javaslatot. Gaudi-Nagy Tamás ezt egyebek mellett azzal indokolta, hogy szerintük így számos településen gyakorlatilag megszűnne a közbiztonság. Frakciótársa, Gyüre Csaba az indítvány elutasítása mellett a csendőrség visszaállítását szorgalmazta.

A javaslat általános vitájának végül szavazás vetett véget több mint másfél óra után. Az Országgyűlés kormánypárti, valamint LMP-s képviselők voksaival szakította meg a Jobbik frakció tagjainak felszólalásait és ítélte úgy, hogy a vitában már valamennyi szólásra jelentkező képviselőcsoport elmondhatta véleményét. A képviselők ezt követően részletes vitára bocsátották a javaslatot, amelyre kedden napközben kerül sor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Le Monde is írt Gyöngyöspatáról

Orbán fel akar lépni a magyar szélsőjobboldallal szemben címmel közölt beszámolót a Gyöngyöspatán kialakult helyzetről és annak politikai következményeiről hétvégi számában a Le Monde című napilap.

MTI Itthon

Szinte az egész parlament leszavazta a Jobbikot: vita Gyöngyöspatáról

A Gyöngyöspatán történtek adták a napirend előtti felszólalások többségének témáját hétfőn a parlamentben. Eldőlt, hogy a Ház már hétfőn tárgyal és szavaz a kormánynak a büntető törvénykönyvet (Btk.) az "egyenruhás bűnözés" miatt módosítani javasoló indítványáról. Pintér belügyminiszter szerint: a Szebb Jövőért Egyesület politikai háttere "sajnos itt van a parlamentben".

MTI Itthon

Jobbik: Kinek szabad szamurájkarddal felfegyverkeznie?

Zagyva György Gyula (Jobbik) a gyöngyöspatai eseményekre utalva a Parlament hétfői ülésén arra kérdezett rá: "csak a cigányoknak, vagy másoknak is szabad vascsővel, szamurájkarddal felfegyverkezve járni az utcán". Az azonnali kérdések órájában Pintér Sándor belügyminiszter adott választ.

MTI Itthon

Gyöngyöspata után: ma eldőlhet, szigorodik-e a Btk.

Az Országgyűlés ma - a házszabálytól történő eltéréssel - büntethetővé teheti az egyes közösségekben félelmet keltő, etnikai feszültséget szító magatartást. A képviselők abban az esetben szavazhatnak még ma a büntető törvénykönyv szigorításáról, ha a képviselők négyötöde hozzájárul. Az előterjesztés elfogadásához ezt követően már az egyszerű többség támogatása is elegendő.

Fontos Erzsébet Itthon

Gyöngyöspata: a törvénymódosítás felelősségelhárító pótcselekvés?

Gyöngyöspatán közel két hónap elteltével sem csitultak a romák és nem romák közötti indulatok. Orbán Viktor szerint eddig tartott a türelem, ezután jön a büntetés. Május 2-án döntött az Országgyűlés a büntetőtörvénykönyv kormány által beterjesztett módosításáról. Kérdés, hogy ez megoldást jelent-e a problémákra.

MTI Itthon

Törvénytelenül készít hangfelvételeket a rendőrség a TASZ szerint

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint törvénytelenül készít hangfelvételeket a rendőrség; a gyöngyöspatai térfigyelő kamera kiszivárogtatott felvételéből kiderül, hogy a rendőrség hangfelvételt is készít, holott erre nincs törvényi felhatalmazása - közölték a jogvédő szervezet hétfőn.