szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Természetes igény, hogy aki a nemzethez tartozik, az megkaphassa az állampolgárságot - mondta Wetzel Tamás, az egyszerűsített honosítási eljárásért felelős miniszteri biztos a nemzeti összetartozás napja alkalmából megtartott ünnepélyes állampolgári eskütételen szombaton Baktalórántházán.

A szabolcsi kisváros református templomában huszonöt határon túli magyar, köztük tíz kárpátaljai és erdélyi lelkész, köztük Csűry István királyhágómelléki és Csáti Szabó Lajos horvátországi püspök, illetve családtagjaik tették le az állampolgári esküt. A református istentiszteletet követő ünnepségen a kormánybiztos mellett részt vett Seszták Oszkár (Fidesz-KDNP), a megyei közgyűlés elnöke, ott voltak a térség fideszes országgyűlési képviselői is.

Az Országgyűlés tavaly teljes egységben, 97 százalékos többséggel megszavazta a törvényt, amely teljesen új utat nyitott a határon túl élő magyarok számára - emlékeztetett beszédében Wetzel Tamás miniszter biztos. Hozzátette: áldozatos munkával egy teljesen új rendszer épült ki, de - mint fogalmazott - elsősorban "a fejekben kellett rendet tenni."

"Sok embernek jelent könnyebbséget, hogy ügyeit magyar nyelven tudja intézni a külképviseleteken, vagy magyar formanyomtatványt tölt ki kérelme beadásához" - emelte ki. Az emberek felismerték, milyen fontos dolog az állampolgársági kérelem benyújtása, melynek révén élettörténetek, fényképek, kincset érő dokumentumok is előkerültek a családi archívumokból - tette hozzá.

Nemzeti Összetartozás Napja
MTI / Kovács Attila

Kitért arra, hogy a történelmi egyházak is mindent megtettek, hogy igazolják a családfákat, vagy az egykori magyar állampolgárságot. A miniszteri biztos köszönetét fejezte ki a jelenlévő határon túli lelkipásztoroknak és családtagjaiknak, hogy közösségük nevében letették az esküt, és ezzel példát mutatnak gyülekezetük számára.
   
Wetzel Tamás az eseményt megelőzően az MTI kérdésére elmondta: eddig közel 90 ezer állampolgársági kérelmet nyújtottak be január eleje óta. A biztos szerint nagy az érdeklődés: egyes helyeken, így például Szabadkán, Csíkszeredán és Kolozsváron már csak jövő év januárjára tudnak időpontot adni az irodák. Akinek azonban valamilyen okból sürgős az állampolgárság megszerzése, az természetesen Magyarországon is beadhatja kérelmét - tette hozzá.
   
Az ünnepélyes eskütételt követően Baktalórántházán este hat órakor adják át a nemzeti összetartozás emlékművét. Az emlékoszlop mellett felavatják a székelyföldi testvértelepülés, Gyergyócsomafalva által adományozott székelykaput, amely Jánosi-Borsos Attila és Köllő Miklós fafaragóművész alkotása. Az Országgyűlés tavaly május 31-én döntött úgy, hogy a trianoni békeszerződés aláírásának napja, június 4. a nemzeti összetartozás napja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!