Tetszett a cikk?

Hazánk a földrengés-aktivitás szempontjából közepesen aktív területnek számít. A legnagyobb földrengés a honfoglalás után valószínűleg Komáromban volt 1763-ban, 6,3 erősségű. A XX. században pedig 1956-ban rengett leginkább a magyar ugar - Dunaharasztiban. A Históriából az is kiderül, hogy a sokáig azt hitték, az Istenek vagy egy harcsa miatt indul meg a föld.

Jézus halálakor rengett a föld. Legalábbis a Biblia szerint. De földrengés volt akkor is, amikor Pál apostolt bebörtönözték Filippinél. A zsidó-keresztény kultúrában a földmozgásokat sokáig Isten büntetésének, a "rettenetes Isten látogatásának" tartották, olyannyira, hogy még Aquinói Szent Tamás szerint is az isteni akarat az elsődleges kiváltó ok, s csak másodlagos szerepe van a természetnek. Pedig már Arisztotelész kereste a tudományos magyarázatot, s meg is találta a föld alatt üregekben fúvó szelekben. Igazság szerint az antikvitás hétköznapi embere is inkább az isteneket okolta a katasztrófákért, Poszeidont, Héphaisztoszt, Atlaszt vagy éppen Vulcanost. Japánban, amelyet talán a legtöbb földrengés és szökőár sújtott története során, egy óriás harcsában, Namazuban találták meg főföldmozgatót. A kínaiak pedig egy mérges sárkányban - derül ki a História földrengésekkel foglalkozó legfrissebb számában.

Namazu, az óriásharcsa. Bajszos bestia

A keresztény világban először a filozófus Albertus Magnus (1193-1280) szállt szembe a fatalista-miszticista magyarázatokkal, és az irtózatos jelenséget a föld alatti üregekben felhalmozódott nagy nyomású levegő hatásának tulajdonította. Az isteni magyarázatok a felvilágosodás idején kaptak végzetes léket. A nevezetes 1755-ös lisszaboni földrengést a kor embere nem igen tudta hova tenni. Ugyan hogyan pusztíthat válogatás nélkül ártatlan gyerekeket, tisztességben megőszült aggokat, buzgó papokat, ájtatos apácákat és szemérmes szűzeket az irgalmas Úristen? Voltaire hőse, Candide például újabb lökést kapott ahhoz a felismeréshez, hogy ez a világ talán mégsem a létező világok legjobbika. De Kant, Rousseau és Goethe műveire is erős hatással volt a pokoli pusztítás, amely valószínűleg az európai történelem eddigi legnagyobb természeti katasztrófája.

Lisszabon hatására jön létre a modern szeizmológia, mégpedig a földrengésektől kevéssé sújtott Angliában. Valójában Robert Hooke és John Flamsteed tanulmányai, amelyekben a hegységképző erőkkel hozták öszefüggésbe a rengéseket, már a XVIII. század elején elkészültek, de hatásokat csak a lisszaboni események után fejthették ki.

Legnagyobb dokumentált földrengések Magyarországon

IdőpontHelyErősségKárok, áldozatok
1763. jún. 28.Komárom6,363 halott, 120 sebesült. A városban valamennyi ház megrongálódott, a környéken 7 templom és sok száz lakóház teljesen tönkrement.
1783. ápr. 22.Komárom5,2 
1806. szept. 22.Komárom4,6 
1810. jan. 14.Mór5,4 
1810. máj. 27.Mór4,9 
1829. júl. 1.Érmellék4,9 
1834. okt. 15.Érmellék6,3A rengéseket még krakkóban is érezték, több mint ezer homokgejzír keletkezett.
1851. júl. 1.Komárom4,9 
1868. jún. 21.Jászberény4,9Sok épület megsérült, voltak előrengések is.
1908. máj. 28.Kecskemét4,4 
1911. júl. 8.Kecskemét5,6Haláleset nem volt. Az épületek 28%-a rongálódott meg a belvárosban. A város fejlődése megakadt, meghiúsult a többvonalas villamoshálózat kialakítása.
1925. jan. 31.Eger5,0 
1956. jan. 12.Dunaharaszti5,6A környéken 6185 lakóház és 117 középület sérült meg. 711 lakóházat kellett újjáépíteni.
1985. aug. 15.Berhida4,972 házat kellett lebontani Berhidán.
2011. jan. 29.Oroszlány4,7Repedések magasabb házakon.

Forrás: História

A magyar földindulásokról nem csak tudósok, adminisztrátorok, hírlapírók, hanem írók is beszámoltak - Jókai Mórt, Gvadányi Józsefet és Baróthi Szabó Dávidot is megihlették. A címben szereplő Virágh elvtársat, az alsónémedi párttitkárt pedig az '56-os szeizmikus mozgások verték fel édes álmából. A népújság szerint először végigfutott rajta a hideg, ám dermedtsége nem tartott soká, azonnal a mentés megszervezéséhez látott, amelybe a szovjet hadsereg katonái is besegítettek. S hogy a világ mennyirte bonyolult, Németh Szandra cikkéből az is kiderül, hogy a katasztrófa túlzás nélkül elősegítette  a térség modernizálódását.

(História, 2011/4)

zzs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Földrengési vészhelyzetet gyakoroltak Békésen

Egy esetleges földrengés következményeinek felszámolását gyakorolták csütörtök délelőtt Békés városában a Békés megyei katasztrófavédelem munkatársai és a helyi védelmi bizottság szervei.