szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az LMP azt kéri a kormánytól, hogy azonnal állítsák le a Zala megyei lápokat megsemmisítő tőzegbányászatot, és rendezzék az elvi védelem alatt álló hazai lápterületek helyzetét. Felül kell vizsgálni az Orbán-család érdekeltségeinek környezetvédelmi engedélyeit is – hangsúlyozta közleményében a párt.

A HVG legújabb számában jelent meg cikk arról, hogy a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa vizsgálja a Zala megyei Szévíz-völgyi lápterületek körüli jogi anomáliákat, amelyeknek egyik haszonélvezője a kormányfő apjának és fivérének, id. és ifj. Orbán Győzőéknek a cége.

Jávor Benedek, az országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának LMP-s elnöke 2010 végén – természetvédők megkeresésére – tájékoztatást kért a Nyugat-dunántúli környezetvédelmi felügyelőségtől – számolt be a párt közleménye. A kapott információk alapján felmerült a gyanú, hogy a hatóság indokolatlan engedékenysége miatt a tőzegbányászatot végző cégek – köztük az Orbán-család érdekeltségébe tartozó vállalkozások – jogellenes engedélyek alapján dolgoznak.

HVG

Az is nyilvánvaló lett, hogy a természetvédelmi törvény által védett lápok helyzete országosan rendezetlen; a kiemelten védendő értékek közé tartozó területek a gyakorlatban sokszor egyáltalán nincsenek védett területként nyilvántartva. A helyzet feltárása érdekében a politikus januárban a jövő nemzedékek országgyűlési biztosához fordult. A megkeresés alapján az ombudsman átfogó vizsgálatot indított, amely jelenleg is folyik.

Az LMP meggyőződése, hogy a lápterületek kiemelt védelmét megfelelő hatósági munkával, a védettség egyértelmű kimondásával, és a természetet elpusztító tevékenységek leállításával a gyakorlatban is meg kell valósítani. A párt szerint ennek érdekében a zöldhatóságnak azonnal fel kell függesztenie, és felül kell vizsgálnia a tőzegbányászatot végző cégek, köztük az Orbán-család érdekeltségeinek környezetvédelmi engedélyeit.

Sürgősen le kell folytatni a lápokra vonatkozó védetté nyilvánítási eljárásokat is, ehhez meg kell erősíteni a kormányzati zárolások miatt kritikus helyzetbe került környezetvédelmi hatóságokat és nemzeti parkokat. Emellett felül kell vizsgálni a szabályozást is; így el kell törölni a természetvédelmi célú hatósági eljárások földhivatali és egyéb díjait, amelyek komoly gátjai a természetvédelmi intézkedéseknek. Át kell gondolni a természetvédelmi törvény barlangokra és lápokra vonatkozó ún. ex lege védelmét, amely jelen formájában alkalmatlan a kiemelt természeti értékek megóvására.

A hévízi szálloda-beruházás, vagy a dunakeszi Auchan-ügy után a Pötréte-hahóti tőzegbányászat is egyértelműen bizonyítja, hogy a védett lápok helyzete tarthatatlan. Az LMP a közleményében reményét fejezi ki, hogy a kormányfő érintettsége nem lesz akadálya annak, hogy hatékony és gyors lépések történjenek a Zala megyei lápok megmentése és a hírmondónak megmaradt hazai lápok helyzetének rendezése érdekében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!