"Miért nem Pestre vitték őket, oda jobb a vonatjárat!" – idézte Lakatos Zoltánné, a csörögi Esélyt a Gyermekeinknek Deszegregációs Egyesület vezetője a gödi iskolákba irányított öt roma elsős szüleinek szavait. A szülők szerdán értesültek arról, hogy a Pest Megyei Kormányhivatal határozata alapján csütörtöktől két gödi iskolában kezdik el a tanévet a gyerekeik. Csakhogy Csörögről Gödre nincs közvetlen autóbuszjárat, se vonatjárat, a kisdiákok csak átszállással jutnának el az iskolákhoz.
A Pest Megyei Kormányhivatal egy nappal a tanévnyitó előtt Gödön és Vácott jelölt ki iskolákat hét csörögi roma elsős kötelező felvételére. A kisdiákok felvételét a környéken korábban mindenhol elutasították. Mivel a faluban nincs iskola, a csörögi diákok más települések iskoláiba járnak. A hatóságok ide-oda tologatták az iskolakijelölésről szóló kérelmeket, de csak szerdán döntöttek arról, hol csöngetnek be a csörögi roma elsősöknek.
Nem tudtak a csörögi roma elsősök érkezéséről sem a váci, sem a két gödi általános iskolában – tudta meg a Roma Sajtóközpont Csörög polgármesterétől. Császár Károlyné közölte, hogy két elsős rendben elkezdte a tanévet a váci Földváry Károly Általános Iskolában, a többiek már az első tanítási napon késve érkeztek a gödi iskolákba. Erről azt mondta, hogy a sződi iskolabusszal szállították az öt kisdiákot és a szüleiket Gödre, és azért késtek, mert először a sződi Hunyadi János Általános Iskolához vezetett az útjuk. Kiemelte, hogy a befogadó iskolák nem tudtak a nebulók érkezéséről, mert nem érkeztek meg hozzájuk a kormányhivatal iskolakijelölésről szóló határozatai.
Császár Károlyné szerdán kapta kézhez az ominózus határozatokat, a szülők másolatban adták át az iratokat a kijelölt iskolák igazgatóinak. Kiemelte, hogy befogadó iskoláknak járó állami plusznormatívák kifizetése tanévenként átlagban negyvenmillió forinttal terheli meg a költségvetésüket, a hatóság döntése miatt most iskolabuszt kell bérelniük a Gödre járó gyerekeknek. Császár Károlyné azt mondta, hogy több mint kétszáz tankötelezett diák van a faluban, akiket „szétszórtak” a környék összesen két tucat iskolájába. A megoldást szerinte egy helyi iskola létrehozása jelentené.
A Pest Megyei Kormányhivatal kommunikációért felelős kormánytisztviselője nem tudta megmondani, miért nem egyeztettek a szülőkkel arról, hogy melyik iskolát jelölik ki a gyerekeik számára, és azt ígérte, ennek utánanéz. Kiss Attila elmondta, elsősorban annak alapján választották ki az iskolákat, hogy a környéken melyikben nem telt még be az osztálylétszám és hogy milyen színvonalon oktatnak az intézményben. A Roma Sajtóközpont kérdésére válaszolva közölte azt is, hogy se lehetőségük, se joguk nincs iskolabuszt vásárolni a Gödre helyezett kisdiákok számára.
A helyi jogvédő szervezet vezetője, Lakatos Zoltánné azt mondta, addig engedik a szülők a gyerekeket a gödi iskolába, amíg az önkormányzat biztosítja a kisdiákok utaztatását. Hozzátette: azt egyelőre nem lehet tudni, mi lesz akkor, ha az önkormányzat nem tudja fizetni az iskolabuszt. Felhívta a figyelmet arra, hogy sok az óvodás a nagycsoportosok közt, szerinte a jövő tanévben hasonló gondokkal kell számolni Csörögön a leendő elsősök iskolai felvétele körül.