szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hatpontos "országvédelmi akciótervet" jelentett be Orbán Viktor. Eszerint bevezetik a fix árfolyamos végtörlesztési lehetőséget, nem lehet 30 százalékos THM felett hitelt adni, központi ára lesz a szamétszállításnak, bevezetik a luxustermékek adóját. Javasolja, hogy az állam fizesse vissza az IMF-hitelt. Az Országgyűlés dönt Gyurcsány Ferenc mentelmi jogáról is. Kövesse a parlament őszi ülészakának első napját a hvg.hu-val!

Most érkezett

Lázár kirohanása a szocialisták ellen

A Fidesz frakcióvezetője, Lázár János a következőkkel reagált az ellenzéki felszólalásokra. „Mind a hat lépésben támogatni fogjuk a kormányt.” Hozzátette: az nem derült ki az ellenzéki pártok képviselőinek a felszólalásában, hogy a bankoknak akarnak segíteni vagy az embereknek. „El kell mondaniuk, kinek az oldalán állnak. Olyan parlamenti vitanapra lenne szükség, ahol tisztázódik, milyen összefonódások vannak a bankok és a szocialisták között.” Az országnak két problémája van az állam és az emberek eladósodása – hangsúlyozta Lázár János. „Szeretnénk tudni, vizsgálják meg kinek a felelőssége a devizahitelezés bevezetése, és hogy mi a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének felelőssége ebben.”

Ez a kormány már egy év alatt harmadszor tesz valamit a devizahitelesekért – közölte a Fidesz frakcióvezetője, „mit tettek önök nyolc év alatt. Most olyan embereknek akarunk segíteni, akik tisztességesen dolgoznak, de esélyük sincs arra, hogy a hiteleiket törlesszék. Szó sincs a bankok bedöntéséről. Akármekkora lesz a külföldi nyomás és támadás, leszámolunk egy olyan politikával, amely húsz éven át a bankokat segítette.”

Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Kövér beszólt az MSZP-nek

Lázár János felszólalása alatt többször közbeszóltak a szocialista képviselők. Kövér László házelnök ezért félbeszakított a felszólalást, és közölte: "Elismerésemet fejezem ki, hogy az MSZP egy órán keresztül nyugodt maradt" – szólalt meg, hozzátéve, hogy "aki akar, az kimehet".

Harrach Péter: ezek a lehetséges megoldások

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője kiállt Orbán Viktor bejelentései mellett. Hangsúlyozta, hogy egy megújulási program részéről van szó, nem úgy, mint korábban, ahol az újabb és újabb programok kioltották az előzőeket. A vállaltak alkalmasak az eddigiek megújítására – közölte. „Úgy gondolom, mindaz, amit a miniszterelnök megfogalmazott, a válság kezelésére lehetséges válaszok.”

Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson a képre!

Mesterházy: hatalmas kockázata van az elhangzottaknak

Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerint kérdés, hogy amit a miniszterelnök mondott, azt vajon komolyan kell-e venni, hiszen ő mondta azt, hogy nem a szavaira kell figyelni, hanem a tetteire. "Amit elmondott, annak hatalmas kockázata van. Tett olyan megjegyzéseket, hogy az állam bizonyos területekről kivonul, azt is mondta, hogy önfenntartóvá kell tenni az egészségügyet, az oktatást, aminek kapcsán felmerül, hogy bevezethetik a vizitdíjat és a tandíjat - jegyezte meg a szocialista párt elnöke.

"Amit önök csinálnak, azt matolcsyzmusnak nevezik; ez gazdasági tévút, megy bele a miniszterelnök, egyre jobban beviszi a zsákutcába az országot. Ön miniszterelnök úr, küzd az államadósság ellen, mint Ceausescu, aki nullára csökkentette az adósságot, miközben nyomorba vitte az országot. Foglalkoztatás ővítés, a gazdaság élénkítése kell és többkulcsos adórendszer. Hárommillió ember él a létminimum környékén vagy az alatt. Ezekről az emberekről a kormány lemondott. Ebben a nehéz helyzetben összefogásra van szükség, szervezzünk egy parlamenti vitanapot erről" - fejezte be felszólalását Mesterházy.

Schiffer: tévúton jár a kormány

Az Orbán-kormány olyan adórendszert alakított ki, amivel csak a gazdagok jártak jól. Ezért az LMP azt javasolja, hogy a jövedelmeket 20 százalékkal adóztassák meg. Mint mondta, az elmúlt hetekben sokan mondták, hogy az egykulcsos szja befuccsolt.

A megoldás az lenne, ha a kormány levonná a következtetést az elmúlt egy év ámokfutásából, és a zöld út irányába lépne. Azaz 4 százalékkal csökkentené a járulékot, és több mezőgazdasági, zöld munkahelyet hozna létre.

Schiffer András szerint a választás szabadsága azt jelenti, hogy négy évente az emberek eldönthetik, hogy kell-e nekik olyan gazdaságpolitika, amely kevesebb pénzt hagy náluk. Az LMP frakcióvezetője zöld fordulatot javasolt a kormány számára. Az ellenzéki politikus bírálta a kormányzat kommunikációját is, mint megjegyezte: a kormány számára az együttműködés együtt nem működést, a nem megszorítás pedig megszorítást jelent.

Vona Gábor: ez nem magyar út

A jobbikos Vona Gábor szerint a Fidesz gazdaságpolitikájának alapja nem létezik, ehhez képest most erre alapozva akar a kormány továbblépni. Szerinte a bankadó nem a "magyar út" része, hanem egy elrontott politika folytatása - egy neoliberális gazdaságpolitika. Bírálta az egykulcsos adót, mely szerinte nem a rászorultakat segíti, és az erőltetett adósságvisszafizetést is. Szerinte eladósodottságunk szempontjából már a görög úton vagyunk, és a kormány politikája zsákutca. Cinkos Vona szerint a Fideszen kívül a szocialista párt és a jegybank is. A párt elnöke a devizahitelek forintosítását javasolja.

Orbán: lépjünk rá a gázpedálra!

A program hatodik fejezete a Start-munkaprogram. Munkát kínálunk mindenkinek, aki munkaképes" - mondta a kormányfő. Ha valaki nem veszi fel a számára felkínált közmunkát, akkor nem kap segélyt az államtól.

Munkánknak csak akkor van értelme, ha megújítjuk az országot - hangsúlyozta Orbán Viktor. Mint mondta, nem szabad megtorpanni, mert az vezet a görög útra. A képlet szerinte egyszerű: "tartani kell az irányt, csak gyorsítani kell". Arra kérte a képviselőket, hogy lépjenek rá a gázpedállra.

Visszafizetné Orbán az IMF-hitelt

Az ötödik fejezet a pénzügyi védelmi terv nevet kapta. Mint Orbán mondta, még idén fizessék vissza az IMF-nek és az EU-nak a felvett hitelt úgy, hogy ennek fedezésére ne vegyenek fel új hitelt. Bejelentette, hogy fordított adózási rendszert vezetnek be a mezőgazdasági termékek körében.

Kéri az EU-t, hogy Magyarország 35 százalékos adót vezethessen be a luxustermékekre.

Azt javasolja, hogy az a cég, amelyik jelentős adótartozással szűnt meg, ne alapíthasson új céget.

Vizsgálatot is indít

Magyarországon "belecsalták az embereket a devizahitelezésbe" - jelentette ki Orbán. Ezért szerinte ki kell vizsgálni, hogy ez miért alakult így, kinek a felelőssége, és milyen üzleti érdekek állnak emögött.

Bejelentette a végtörlesztési javaslatot

A negyedik fejezet Orbán szavai szerint a devizahiteleseknek szóló otthonvédelmi intézkedések. A kormány áldását adja a fix árfolyamon való végtörlesztésre - jelentette be.

Emlékeztetett, hogy első lépésként moratóriumot állítottak fel, második lépésként rögzítették az árfolyamot.

A Fidesz frakciója azt javasolta, rögzítsék az egyösszegű végtörlesztést - mondta. A kormány megvizsgálta ezt a lehetőséget - mondta. Orbán szerint ennek az az eredménye, hogy a külföldi tulajdonú bankok mögött ott áll az anyabank, az OTP, az FHB mögött pedig a magyar állam. Megvizsgálták az is, hogy vajon a külföldi bankok kivonulnak-e. Szerinte erre az a válasz, hogy amúgy is kivonják a forrásaikat, és amúgy sem hiteleznek. Megvizsgálta a kormány a jogi lehetőséget is: mint mondta, a magyar jog lehetőséget ad erre, de tudják, hogy nemzetközi szervezetek majd vizsgálatot indítanak.

Bejelentette, hogy a kormány áldását adja a fix árfolyamon való végtörlesztésre. De csak azzal a kitétellel, hogy a bankokat tovább már nem lehet kényszeríteni semmire.

Bevezetik a referenciakamatot, illetve felszólítják a bankokat a pozitív adóslista felállítására is.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!