szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Jobbik szerint az ő nyomásukra tett csütörtökön feljelentést Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos a Budapest Airport (BA) Zrt. privatizációja ügyében hivatali visszaélés, hűtlen kezelés és hanyag kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen - derül ki Bertha Szilvia jobbikos politikus közleményéből.

A Jobbik "akár üdvözölhetné is" a feljelentést, azonban az előzmények ismeretében kénytelenek feltételezni, hogy "a kormány előre menekül, és a független nyomozás helyett politikailag irányított vizsgálattal próbálják elkerülni, hogy a számukra kínos tények napvilágra kerüljenek". A Jobbik véleménye szerint "az eddigiekhez hasonlóan, a jelen kormányzat felelősségének elkendőzése céljával, néhány tudatosan beáldozott politikus, illetve bűnbak felmutatásával próbálja majd a kormány a valódi számonkérést meghiúsítani".

Bánkuti András

A kormánybiztos csütörtöki sajtótájékoztatóján felidézte, hogy a repülőtér-kezelő BA privatizációja 2005 végén zárult le, mégpedig úgy, hogy az eszközök egy részét eladták, a földterületek és az építmények azonban állami tulajdonban maradtak. Szerinte az eljárás során a nyertes pályázót, a British Airports Authorityt (BAA) a Wallis Zrt. segítette, s "e segítség eredményeképpen" Bajnai Gordon, a Wallis akkori vezérigazgatója a BA igazgatóságának elnöke lett, ám erről a pozíciójáról a későbbi miniszteri kinevezése miatt lemondott. A privatizációs szerződés megkötése a BAA-val azonban meghiúsult - idézte fel -, ezért a pályázaton második helyezett Hochtieffel kötötte meg az állam a kontraktust.

A Pénzügyminisztériumot (PM) a privatizáció során Draskovics Tibor akkori tárcavezető, majd utódja, Veres János képviselte - közölte Budai Gyula. "Az elrontott privatizációs szerződést" Veres János írta alá - mondta, megjegyezve, hogy azért tette a büntetőfeljelentést a Központi Nyomozó Főügyészségen, mert Veres János jelenleg is országgyűlési képviselő. A szerződésben a vevő kötelezettséget vállalt bizonyos fejlesztésekre, amelyeket 2011-ig kellett volna megvalósítania, s a BA Zrt.-nek így összesen 260 millió eurót kellett volna beruházásra fordítania, a vagyongyarapodás pedig a magyar államot illette volna meg - fejtette ki, kiemelve ugyanakkor, hogy a szerződések nem tartalmaztak megfelelő garanciát az állam számára arra nézve, ha elmaradnak a vállalt beruházások.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!