szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy nyáregyházi család tagja az a négy ember, akiknek a holttestét a csepeli erdőben hantolták ki – erről Csizner Zoltán, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) igazgatója és Deme Tamás, az életvédelmi osztály vezetője beszélt pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten. A családot januárban ölték meg, hogy megszerezzék értékeiket. Az ügyek brutalitása megviselte még a tapasztalt rendőröket is. A diósdi férfi holtteste még nem került elő, de a nyomozók szerint a rögzített nyomok így is elegendőek az ő ügyében is a vádemeléshez.

Ahogyan arról korábbi sajtóértesülések szóltak, egy négytagú család holttestét hantolta ki augusztusban a rendőrség a csepeli erdőben. A 30 éves fiatalembert, 40 éves élettársát, a fiatalember 53 éves anyját és annak 48 éves élettársát, továbbá a másik gyilkossági ügyben a 32 éves diósdi áldozatot az értékeikért ölték meg. A családot 2011 januárjában ölték meg, a holttestük augusztusban került elő a csepeli erdőből, miután B. Dragan a helyszínre vezette a rendőröket.

A négytagú család – hasonlóan az elkövetői körhöz – a csepeli erdőben élt, alkalmi munkákból, lomtalanításokból és kukázásból próbálták megélhetésüket biztosítani, míg a diósdi áldozattól – akinek munkája, jövedelme volt – a fizetésének másnapján próbálták megszerezni az értékeit. A szerb származású B. Dragant mindhárom bűncselekménnyel meggyanúsították, így most már egy eljárásban vizsgálják a rablást és a két emberölési ügyet.

Csizner Zoltán arról beszélt, hogy maga a nyomozás olyan sajátos környezetben zajlott, ahol a szereplők egyedi életvitelt folytattak. Nem nevezték hajléktalanoknak az ügy szereplőit, mert azok közül néhánynak volt lakhelye, de életvitelszerűen mégis a csepeli erdőben laktak. Ám sajátos életvitelük, mondta Csizner, nem könnyítette meg a nyomozók dolgát, a tanúk felkutatása során is gondot jelentett.

Túry Gergely

Az ügyek brutalitása megviselte még a tapasztalt rendőröket is, mondta az NNI vezetője, hozzátéve, hogy olyan bűncselekmény-sorozatot sikerült megszakítani, amilyenre Magyarországon még nem volt példa. A bűncselekmény-sorozat központi figurája B. Dragan, 38 éves szerb állampolgár, aki korábban N. Alexander macedón állampolgárként azonosította magát - tette hozzá Deme. A férfi augusztus 3-án követett el egy rablást két másik társával, akik személye nem merült fel gyanúsítottként az emberölési ügyekben. Akkor egy román állampolgárságú férfit, M.M.-et ásták be a földbe, hogy bankkártyáját megszerezzék, de a fogvatartott férfi el tudott menekülni, amíg fogvatartói a bankautomatához mentek.

A diósdi férfi megölése esetében, továbbá a megölt család ügyében összesen négy embert gyanúsítanak: B. Dragant, a 42 éves Cs. Jánost, a 28 éves K. Krisztiánt és a 32 éves B. Zsoltot. Utóbbit szeptemberben fogták el Bécsben és csütörtökön adták ki Magyarországnak. Gyanúsítottként hallgatták ki, őrizetbe vették és kezdeményezték az előzetes letartóztatását. K. Krisztián és két másik ember ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság is eljárást folytat, rablás miatt. A gyanúsítottak egy része feltáró, beismerő, továbbá másra is terhelő vallomást tett. A nyomozók szerint jól körül lehet határolni, hogy az egyes bűncselekmények mozzanatai hol és milyen körülmények között történtek.

A diósdi férfi megölésével kapcsolatban – az ő holtteste még nem került elő – Deme Tamás azt mondta: olyan nyomokat, anyagmaradványokat rögzítettek és olyan bizonyítékokkal rendelkeznek, amelyek láncolata alapján megnyugtatóan rögzíthető, hogy a gyanúsítottak követték el a bűncselekményt, s az ügy holttest nélkül is alkalmas lehet a vádemelésre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!