szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mesterházy Attila szerint a nemzet létének egyik legfontosabb pillére a nemzeti kultúra, amelyet nem politikai fegyvernek kellene használni.

Az MSZP elnök-frakcióvezetője a hét fontos politikai eseményeiről szóló, az MTI-hez vasárnap eljuttatott írásában egyebek mellett rögzíti: a hétköznapi életben mérhető le igazán, hogy valójában ki mennyire képviseli a nemzeti ügyeket.

"A hazai jobboldal évtizedek óta próbálja kisajátítani a nemzeti jelképeket. Sőt, sok jobboldali politikus még azzal sem elégszik meg, hogy önmagát tekintse a nemzeti érdekek kizárólagos képviselőjének, hanem még azt a "jogot" is követeli magának, hogy kijelölhesse, ki a magyar" - fogalmazott Mesterházy Attila.

Véleménye szerint ma a kultúra támogatása kimerült a kormányzat akaratában, nincs valódi kultúratámogatási koncepció sem. A Nemzeti Kulturális Alap pillanatokon belül közvetlen Fidesz-irányítás alá kerül - hívta fel a figyelmet.

"Ami ma történik, az nem "egyszerű" politikai küzdelem. A Fidesz a gondolkodó, önálló véleményalkotásra, ebből adódóan akár bírálatra is kész állampolgárt szeretné háttérbe szorítani. A lelkek gyarmatosítása folyik itt. Erről szól a kulturális intézmények elfoglalása és a kormánynak nem tetsző kulturális műhelyek ellehetetlenítése"
- fogalmazott az MSZP-elnök.

Az Új Síznház épülete. Hátország lesz?
Stiller Ákos

Véleménye szerint a Fideszt valójában nem érdekli, hogy mindeközben épp a sokat emlegetett nemzeti értékek zúzódnak szét. "A nemzetpolitika e valódi vizsgáján a Fidesz megbukott: csak a szerzés érdekli, nem a nemzeti kulturális javak gyarapítása" - tette hozzá.

Dörner György kinevezéséről az Új Színház élére azt írta: a döntés mögött az a politikai szándék húzódik, hogy a Fidesz magához köthesse a szélsőjobbos szavazók egy részét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

László Éva Lilla Kult

Abszurd tervek: mi a valódi célja a Kossuth téri szobrok átrendezésének?

Egy országgyűlési határozat értelmében hamarosan eltávolíthatják a Kossuth térről a jelenlegi Kossuth-emlékművet, és egy másik kerülhet a helyére. A kiszemelt alkotást, Horvay János Kossuth-szoborcsoportját az ötvenes évek elején szállították el a Parlament elől, mert nem felelt meg az akkori ideológiai eszméknek. Jelenleg Dombóváron őrzik, a dombóváriak viszont megtartanák. Mi állhat a tervezett szoborcsere hátterében? Utánajártunk.