szerző:
Index
Tetszett a cikk?

Rohamtempóban lát neki a kormány a Várkert bazár helyreállításának – derült ki a kedden a helyszínen rendezett sajtótájékoztatón az Index beszámolója szerint. A Vár lábánál fekvő elhanyagolt épületegyüttest 2014 márciusára, éppen a következő választás előtt fejeznék be. A kormány ehhez olyan uniós pénzeket használna fel, amelyeket más projektekre kapott Magyarország, például a Szépművészeti Múzeum bővítéséhez – olvasható a cikkben.

Giró-Szász András kormányszóvivő szerint a munkát az indokolja, hogy a Várkertbazár nemzeti történelmünk része. Nagy Gábor Tamás első kerületi polgármester pedig azzal indokolta a sürgős munkát, hogy a Várkert felkerült a világ 100 legveszélyeztetettebb műemléke közé.

A valóban elhanyagolt, Duna parti ingatlanra december 15-ig készítenének el a hatástanulmányt. A tervekre és a kivitelezésre pedig ezek után írnának ki pályázatot - mondta a Vár rekonstrukciójáért felelős miniszteri biztos, Zumbok Ferenc.

A felújítás két ütemben zajlana. Először a Lánchíd utcától a Palotába vezető lépcsőt, a vízhordó lépcsőt újítanák fel. A Duna-parttól a Palotáig nagyteljesítményű mozgójárdát is kialakítanának. A terv megnyitná a gyilokjárót is, így a Vár körüljárható lenne. A munkára egy korábbi fejlesztés előkészítése miatt már jogerős építési engedély és kiviteli terv van, így itt a munkák már 2012 tavaszán megkezdődhetnek.

Bánkuti András

A nagyléptékű, a Várkertbazár nagyobb részét érintő munkákat ősszel kezdenék el. Addig nem csak a pályázatokat, közbeszerzéseket kell lebonyolítani, de azt is ki kell találni, hogy mi lesz a létesítmény funkciója - olvasható a cikkben.

A teljes beruházás 8,5 milliárd forintos költsége teljes egészében a kormány rendelkezésére áll a miniszteri biztos szerint, aki hozzátette: teljesen uniós forrásokból finanszírozzák a beruházást.

Az Index szerint a ragyogó képet árnyalja, hogy a kormány olyan EU-pénzeket használna fel, amelyeket más projektekre kaptunk. A büdzsé alapját a Szépművészeti Múzeum lefújt bővítéséből származó 4,4 milliárd forint alkotja, amelyhez hasonló módon szereztek további 2 milliárdot.

A még így is fennmaradó 2 milliárdot a „megakadó uniós pályázatokból leeső pénzekből” szedné össze a kormány. Zumbok Ferenc szerint a másra kapott, de a Várkertbazárra fordítandó pénzek összegereblyézésének „nagy realitása van”, és nehézséget inkább az EU-által előírt bürokrácia legyőzésében lát.

A 8,5 milliárdos költségek nem tartalmazzák a terület közlekedési rendszerének fejlesztését, amelyet a beruházással párhuzamosan szintén rendezni szeretnének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!