szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Új Színház honlapján olvasható a teljes levél, melyet a kórházból írt Csurka István az első társulati ülésére még február 2-án, halála előtt két nappal.

Mint a színház honlapján olvasható, a február 4-én hajnalban elhunyt Csurka István kétszeres József Attila-díjas író "Kedves magyar testvéreim! " megszólítással kezdődő levelében azt írta, hogy nem a hatalomhoz való feltétlen igazodás hajlama, hanem egy súlyos betegség gátolja meg abban, hogy személyesen vegyen részt mint intendáns a társulati ülésen. 

Mint fogalmazott, amikor megírta A hatodik koporsó című drámáját, "amely az egész trianoni kérdést -legnagyobb nemzeti tragédiánkat - új megvilágításba helyezi", látnia kellett, hogy a dráma számára csak akkor nyílik tér - élettér - ha teremt, teremtenek. Dörner Györggyel - "régi barát, kitűnő színész és nagyszerű rendező" - és Pozsgai Zsolttal - "a legtermékenyebb és legtehetségesebb drámaíró és rendező" - összeültek, és megvetették A hatodik koporsó bemutatásának alapjait - áll a levélben. 
"Éppen akkor hirdették meg az Új Színház esedékes pályázatát, amelyre beadtuk a magunkét és megnyertük. Azóta mocskos harc folyik ellenünk. De az állam és a főváros mellettünk áll" - írta, hozzátéve, hogy ezért tarthatnak most társulati ülést.

A levélben Csurka István úgy fogalmazott: az utcai harcok el fognak múlni, bent a színházban is. "A kérdés csak az marad, milyen színházat teremtünk. Lesz-e erős társulat, összetartás, jószándék és barátság" - írta, hozzáfűzve: mert a feladat nemcsak az, hogy egy-két szerző számára színpadot teremtsenek, hanem az, hogy a "lomtárbörtönre ítélt magyar klasszikusok" egész sorát feltámaszthassák Móricz Zsigmondtól, Németh Lászlón át Páskándi Gézáig. Hangsúlyozta: ehhez társulat kell, "szellemileg egy irányba húzó, küldetésével tisztában lévő".
"Igen a küldetés, legalábbis addig ameddig egyedül vagyunk. Majd, ha lesz másik hasonló társulat, a küldetést felosztjuk, mint a földet" - fogalmazott. 

"Ezek tehát az intendáns kérései egy rászakadt sors, betegség távolából. Ha Isten segít, ott leszek. Amit eddig elértünk, az maga is eredmény" - zárta sorait Csurka István.

A színház vezetőváltását követő, első társulati ülésen, február 2-án felolvasták Csurka István kórházból küldött levelét. 

2011 októberében az Új Színház vezetésére kinevezett Dörner György Csurka Istvánt nevezte meg intendánsának. Tarlós István főpolgármester azonban a tiltakozások hatására decemberben felkérte, hogy ne alkalmazza a színházban. Dörner György erre úgy reagált, hogy ő maga is pusztán szellemi jelenlétnek tekintette Csurka intendánsi szerepét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Meghalt Csurka István

Meghalt Csurka István, tudatta Papolczy Gizella az író, politikus hozzátartozója szombat délelőtt.

Tamás Gáspár Miklós Itthon

TGM: Csurka István halálára

Az, amit Csurka – hogy megnevezzük legnagyobb, legmélyebb szenvedélyének tárgyát – „zsidónak” tekint, Otto Weininger és legnagyobb tisztelője, Adolf Hitler óta egyértelmű kulturális képlet. E tekintetben, semmi kétség, Csurka náci volt meg fasiszta. De nem úgy volt náci, mint a Jobbik, amelynek indítékai között nem szerepel a magyar nép. Csurka a magyar népet a zsidónak tekintett belső szabadsággal szemben definiálta, a Jobbikot nem érdekli a magyar nép, csak a diadal: a csonkítás, a verés, az elhallgattatás. Az apokalipszis lovasai (tudjuk a Doktor Faustusból) hidegek. A Jobbik jéghideg. Csurka István gonosz szíve azonban forró volt. Szláv asszimilánsként imádta a magyart. A Jobbik nem szeret semmit. Csurka része a magyar történelemnek, a Jobbik kívül áll rajta, strukturális globálfasiszta.