szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem volt több dobása Németh Lászlónénak, ezért válaszolnia kellett az ellenzéki interpellációkra. Ott vagyok, ahova a megbízatásom szól, a minisztérium élén – nyugtatta meg Némethné az MSZP képviselőjét, majd hosszasan sorolta, hogy „a rendkívüli intenzív három hónap alatt” miket csinált, és a tárcához milyen területek tartoznak. Kiderült az is, hogy a kormány szerint az országnak csak egy Orbán Viktora van. Közvetítés a Parlamentből.

Most érkezett

Zsiga Marcell keményen beszól

A Fidesz képviselője a nemrég átadott mentőautókról kérdezte saját miniszterét, keményen a szemébe mondva, hogy a Fidesz alatt adtak át járműveket, a szocialisták alatt alig. Halász János államtitkár válaszát nem fogják kitalálni olvasóink: jól áll az új autók beszerzése és átadása. Zsiga Marcell elégedett volt a válasszal.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Halász János nem válaszol

Halász János elismerte válaszában, hogy az eddigi rendszer igazságtalan volt, ezt át kell alakítani, hogy egységes, átlátható szisztéma jöjjön létre. A konkrét kérdésekre nem válaszolva az államtitkár arról beszélt, hogy már megjelent az új támogatásokról szóló rendelet, és hamarosan jön a rehabilitációs kártya is, amivel csökkennek a munkaadó terhei. Bartha Szilvia szerint a kormány nem tartja be ígéretét, ezért nem fogadta el a választ, a parlament igen.

Bertha Szilvia nagyon hosszú című interpellációja

Bertha Szilvia a Jobbik részéről arról érdeklődött, a fogyatékosoknak szánt bér- és egyéb állami támogatásoknak mi lesz a sorsa, mert ez 21 kiemelt céget érintett egy 2005-ös változás nyomán, miközben a versenytársaik tönkrementek. A 21 cég a támogatások ellenére is veszteséget produkált. Orbán Viktor a választások előtt ígéretet tett a helyzet rendezésére, ezt Bernáth Ildikó fogyatékosügyi kormánybiztos is megismételte, de azóta sem történt semmi, csak adóhatósági ellenőrzéseket kaptak az érintettek, akik hittek a kormány ígéreteinek. Milyen megoldást kínál a kormány? - kérdezte a képviselőnő.

A kormány szerint túl sok a kedvezmény

Fónagy János államtitkár válaszában azt mondta, az utazók 90 százaléka kap valamilyen kedvezményt, ez tarthatatlan volt, így is számos kedvezmény megmarad, például a tanulóké, fogyatékosoké, 65 év felettieké. A képviselő által feltett kérdésekre még nincs pontos válasz, így Fónagy türelmet kért. Az interpelláló nem fogadta el a választ, a parlament igen.

Mi van a nyugdíjasok bérletével?

Nemény András (MSZP) szerint a kormány százezreket sodort létbizonytalanságba azzal, hogy elvette a kedvezményes utazás lehetőségét a 65 év alatti nyugdíjasoktól, Budapesten az eddigi 3700 helyett 9800 forintos bérletet kell venniük. A honatya szerint a kormány a rászorultakra sem figyelt, a kormányrendelet az újonnan belépők számára semmilyen kedvezményt nem biztosít.

Kemény KDNP-s felszólalás március 15-ről

Egy kis csapat a Bankcenterben balhézott, egy másik (az MSZP - a szerk.) Esztergomig ment, hogy saját céljaira használja az ünnepet, egy harmadik (az LMP) pult mögül árulta politikai áruját, és volt egy nagy tömeg, amelyik a Kossuth teret betöltötte, és felemelő módon ünnepelt, ők képviselték a nemzeti összetartozást - mondta Tarnai Richárd KDNP-s honatya. Ő csalódott, hogy most sem sikerült félretenni a pártpolitikai érdekeket, amit ő őszintén fájlalt, de legalább kordonok és rohamrendőrök nélkül lehetett ünnepelni.

Egy Orbán Viktor van!

Egy kormányfő, egy ország, egy kormányprogram van, az, amit megválasztottak - mondta válaszában Répássy Róbert, aki szerint az ellenzéknek hol az a baja, hogy a kormány tárgyal és egyeztet az EU-val, hol az, hogy határozottan kiáll az érdekeiért. A kormány valóban benyújtotta a Velencei Bizottság által kifogásolt törvények módosítását, ezeket már holnap elkezdheti tárgyalni a Ház.

Hány Orbán Viktor van?

Hány miniszterelnöke van az országnak? - tette fel a kérdést Jávor Benedek, aki szerint legalább kettő: az egyik odamondogat a külföldnek saját közönsége előtt, miközben mindent megígér és végrehajt az EU-nak. Janus-arcú miniszterelnöke van az országnak, idehaza a radikális jobboldal retorikáját használja, miközben José Manuel Barrosónak megígéri, hogy a kért törvénymódosításokat még aznap benyújtják, amint lehet. Orbán hatalmi szempontok alapján torz képet rajzol idehaza az EU intézményeiről, ellenszenvet keltve irántuk a közvéleményben, cinikus hatalmi szempontok miatt szembeállítja az országot Európával, és egy alacsony iskolázottságra, szegénységre épülő működési modellt akar meghonosítani. Mikor veszik észre, hogy nem Európa harcol Magyarország ellen, hanem Orbán Viktor, mikor mondják azt, hogy ebből elég? - fordult Jávor a Fidesz-frakcióhoz.

Megemlékezés Bauer Sándorról

Kocsis Máté az 1969 januárjában az orosz megszállók elleni tiltakozásul önégetést elkövetett fiatalemberről emlékezett meg. Bauer Sándor a Nemzeti Múzeumnál gyújtotta fel magát, a kórházban már nem tudták megmenteni az életét. A rendszerváltásig a neve kimondása is bűnnek számított - mondta a ferencvárosi polgármester.

Tállai szerint csak Szeged van bajban

Tállai András önkormányzati államtitkár szerint Botka László először saját települése helyzetét ítélje meg reálisan, ezután mondjon ítéletet a többiekről. Szegeden az adósságállomány négy év alatt a duplájára nőtt. Tállai szerint ehhez képest rengeteg presztízsberuházás volt az elmúlt években, ezzel szemben nem racionalizálták a működést. Az államtitkár szerint az elmúlt évek szocialista politikája - amit Botka is megszavazott - is okozta a magyar önkormányzati rendszer eladósítását. Változásra volt szükség, ezt a kormány elkezdte, a törvények a kereteket szabják csak meg. A nemzetközi példák is azt mutatják, hogy a most álllami kezelésbe kerülő szolgáltatásokat máshol is az állam szervezi meg, a jövőben jön a feladatfinanszírozási rendszer. Tállai szerint ez stabilizálja a gazdálkodásukat.

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!