szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A viszonylag időigényes blogműfaj szerepét a politikai marketingben a jelek szerint átvette a Facebook, ahol a parlamenti pártok vezetői szélesebb körben piacképes arcukat mutatják.

4252 követő figyeli folyamatosan dajcstomi, azaz Deutsch Tamás EP-képviselő Twitter-bejegyzéseit. Meglehet, azért csak ilyen kevesen, mert a fideszes politikus szösszenetei előbb-utóbb hírré válnak a professzionális médiában is, ha nem is annyira az eredeti gondolatok, inkább a gyakran trágár szóhasználat okán.

Ő tűnik a magyar politikai élet leghangosabb online szereplőjének, hozzá képest az MSZP-s Szanyi Tibor (szanyitibi) – amúgy február óta hanyagolt – Vörösblogja is unalmasan konformista. A viszonylag időigényes blogműfaj szerepét a politikai marketingben a jelek szerint átvette a Facebook, ahol a parlamenti pártok vezetői szélesebb körben piacképes arcukat mutatják. Orbán Viktor miniszterelnök messze a legsikeresebb: oldalát 130 ezren „lájkolják”. Messze lemaradva tőle, 35 ezer rajongóval ezüstérmes Vona Gábor, a Jobbik elnöke.

Az internet politikai jelentősége különösen az után nőtt meg, hogy Barack Obama és csapata a 2008-as amerikai elnökválasztási kampányban sikeresen használta szervezésre, mozgósításra, adománygyűjtésre. Az idei kampányban már kulcsszerepet játszik a világhálós megjelenés. Newt Gingrich, a képviselőház volt elnöke például nem sajtótájékoztatót hívott össze, hanem a Facebookon és a Twitteren jelentette be, hogy versenybe száll a republikánus párt elnökjelöltségéért.

A berlini Bundestagban ma már rutinszerűen használják a Twittert, pedig 2009-ben az ellenzéki szociáldemokraták még a mobiltelefonok megzavarására alkalmas adókat javasoltak a parlamentbe, miután több képviselő a hivatalos eredményhirdetés előtt a mikroblogon szivárogtatta ki, hogy a nemrég dicstelen körülmények között távozott Christian Wulff szerezte meg a többséget az elnökválasztáson.

A politikusok internethasználatáról további részleteket a HVG e heti számában olvashatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!