szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elhárultak az akadályok az IMF-tárgyalások előtt - jelentette ki Orbán Viktor, miután Brüsszelben találkozott José Manuel Barossóval, az Európai Bzottság elnökével. Ugyanakkor hozzétette, hogy bizonyos kérdésekben az Európai Bizottság a bírósághoz fordulhat. Az EB szerdán napirendre veszi a magyar kötelezettségszegési eljárásokat, és dönt a további lépésekről. A találkozó után José Manuel Barroso hivatala is pozitív nagvételű közleményt adott ki.

A tárgyalás célja az volt, hogy letisztítsuk a terepet a holnapi döntéshozatal előtt - mondta Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatóján, miután fél 12-kor találkozott Barrosóval. Mint a múlt héten megírtuk, volt mit "letisztítani, Brüsszelben ugyanis nyíltan elégedetlenek a kormánnyal.  „Nem értem Orbánt, teljesen egyértelmű, hogy Magyarországnak segítségre van szüksége, világos, hogy az IMF-fel koordináltan lépünk fel konkrét ügyekben” – mondta az egyik biztos kabinetfőnöke például a múlt héten, hozzátéve, hogy „senki nem harap bele abba a kézbe, amelyik eteti”, főleg, hogy szerinte a magyar kormánynak időben szóltak, mik az elvárások

A magyar miniszterelnök az informális találkozót azzal indokolta, hogy áttekintik a két fél között "nyitva lévő ügyek állását". Azaz áttekintik a folyamatban lévő ügyeket, különválasztják ezek közül a még meg nem oldottakat, és azokon belül is azokat, amelyekről nem várható megegyezés, illetve azokat, amelyekről még van értelme kompromisszumot keresni.

Szerdán fog eldőlni minden

Az igazi nagy nap ugyanis szerda lesz Orbán Viktor szerint, a Bruxinfo és a hvg.hu értesülése szerint is napirenden lesznek a biztosok tanácsában a magyar kötelességszegési ügyek. Így elképzelhető, hogy a testület dönt a Magyarországot érintő eljárásokban. Egy magas rangú uniós tisztviselő szerint még az sem kizárt, hogy a héten tárgyalási időpontot kap a magyar kormány az Európai Bizottságtól a pénzügyi segítségnyújtásról szóló tárgyalások megkezdéséhez, és június végére meg is születhet a megállapodás.

José Manuel Barroso és Orbán Viktor mai találkozója
AP / Yves Logghe

Több eljárás folyik ugyan Magyarország ellen, de ezen a héten három kerül a középpontba: a kötelezettségszegési eljárások a jegybanktörvény, az adatvédelmi törvény és a bírák korai nyugdíjazása miatt. Ezeket az eljárásokat az unió akkor indítja egy tagállam ellen, ha egy törvénnyel kapcsolatban felmerül a gyanú, hogy az ellentétes az uniós szabályokkal. Mindhárom esetben több levélváltás volt az uniós biztosok és a magyar kormány között, de eredményre nem vezettek: Orbánék azt állították, hogy megalapozatlanok az unió aggályai.

Kezdődhetnek az IMF-tárgyalások

Orbán Viktor most optimistán nyilatkozott; mint mondta, abban egyetértettek Barossóval, hogy a megoldott ügyek száma meghaladja a megoldatlan ügyekért. Hangsúlyozta, hogy a túlzottdeficit-eljárásban közel az "áttörés", napok, legfeljebb hetek kérdése. Orbán kijelentette, hogy napokon belül elhárulhatnak az IMF-tárgyalások elől az akadályok, ám hogy ezt mire alapozza, nem árulta el. Csak annyit mondott, hogy a hétfőn bemutatott konvergenciaprogramot mind az üzleti szféra, mind a politika otthon és külföldön pozitívan fogadta.

Az IMF-hitel feltételéül szabott jegybanktörvényről azt mondta, számos kérdésben, így a PSZÁF és az MNB összevonásában engedtek. Ugyanakkor két olyan kérdés is van, ami nem tisztázott, így a jegybankelnök esküjének és fizetésének kérdése. Orbán kijelentette, hogy mindkettőhöz ragaszkodnak, utóbbihoz azért, hogy "a kormány, az üzleti világ szereplői, a nép között egységesen osszuk meg a terheket".

Az adatvédelmi hivatallal és a bírák nyugdíjazásával kapcsolatban felmerült vitás kérdések többsége a magyar kormányfő szerint sikeresen lezárult. Mint mondta, már csak két jogvita maradt fenn, melyekkel kapcsolatban a kormány tudomásul veszi, ha a lezárásukra az Európai Bíróság eljárásában kerül sor. Reméli, hogy megóvja az álláspontunkat Luxembourgban. Ezek közül az egyik a bírók nyugdíjkorhatára, amit a Bizottság továbbra is diszkriminatívnak tart, a másik pedig az ombudsman felmentésének körülményei. Utóbbival kapcsolatban a kormány már lépett egyet: április másodikán a parlamentben egy törvénymódosítással a kormányfő a korábbiakkal szemben már csak csak összeférhetetlenség vagy a vagyonnyilatkozat-tételi előírások megsértése miatt kezdeményezheti az adatvédelmi hatóság elnökének felmentését, utóbbi azt jelenti, hogy a biztos lényeges adatot, tényt szándékosan valótlanul közöl.

A sajtótájékoztatót követő órákban José Manuel Barroso sajtóirodája rövid közleményt adott ki, eszerint a megbeszélések "konstruktív légkörben zajlottak" a kötelezettségszegési eljárásokról és a hitelmegállapodásról, Barroso üdvözölte, hogy a magyar kormány a lehető leghamarabb alkalmazni fogja a jegybanki függetlenséget erősítő, elfogadott intézkedéseket, és szintén elfogadta Orbán kijelentéseit a többi nyitott kérdéssel (bírák nyugdíjkorhatára, az adatvédelmi hivatal és az igazságügyi reform) kapcsolatban. A közlemény szerint a Bizottság holnap értékeli a találkozón történteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!