szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Volánbusz Zrt. reorganizációja keretében 2005 és 2008 között értékesített, majd visszabérelt ingatlan vagyon sorsa állt a középpontjában Pekli Ferenc, volt vezérigazgató, és Pongrácz Barbara gazdasági igazgató meghallgatásának, amelyet a "Volánbusz Zrt. 2003-ban megalkotott reorganizációs programja végrehajtásának körülményeit vizsgáló parlamenti bizottság" folytatott kedden Budapesten.

A meghallgatás idejéig  az érintettek nem ismerték Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos - aki a vizsgáló bizottság létrehozását is kezdeményezte - jelentését. Manninger Jenő (Fidesz) bizottsági elnök intézkedett arról, hogy a második meghallgatásra már a jelentés ismeretében kerüljön sor. A feltett kérdések többsége azt firtatta, hogy a Volánbusz miként bérli a fóti műszaki telepét a Wallistól.

Pekli Ferenc a reorganizáció előtti és utáni állapotot hasonlította össze. Induláskor a cégnek 3 milliárd forint adóssága volt, amelyet tetézett a központi, kötelező bérfejlesztés 1,5 milliárdos költsége. A MÁV bővítette az elővárosi járatait, ebből 2 milliárd forint veszteség származott, míg a fapados légijáratok 400 millió forint veszteséget okozta a nemzetközi forgalomban.

További hitel hiányában a cég reorganizációja két pillérre épült - vázolta a helyzetet a volt vezérigazgató: el kellett adni - majd a szükséges mértékben visszabérelni - az erre alkalmas ingatlanokat, továbbá növelni kellett a cég hatékonyságát. Az eladásból új járműveket vásároltak, amelyek fenntartási költsége alacsony volt. A buszok 13 éves átlagos életkora 7,5 évre csökkent, az élőmunka hatékonysága pedig 17 százalékkal nőtt a reorganizáció végére. A gazdálkodásban ez úgy jelentkezett, hogy a cégnek nem volt hitele, annak ellenére, hogy az állam 1,5 milliárd forint eredményt elvont tőle.

A képviselői kérdések - főleg Bödecs Barna és Szilágyi György jobbikos bizottsági tagoké - azt tudakolták, hogy a volt vezérigazgató tudta-e, hogy az ingatlanok vevői mögött offshore cégek állnak, illetve miként jutott szerephez a Wallis, és tárgyalt-e annak akkori vezetőivel, Bajnai Gordonnal, és Veres Tiborral.

Pekli Ferenc elmondta, hogy a vevők mögötti tulajdonosokat nem vizsgálták, az értékesítés pedig nyilvános pályázatokon zajlott. A Wallis vezetőivel nem tárgyalt. Pongrácz Barbara nem tudott válaszolni a feltett kérdésekre, mivel annak ellenére, hogy gazdasági igazgató volt a beosztása, valójában a pénzügyekért és a számvitelért felelt. A vagyonértékesítés, és a reorganizáció a stratégiai-, az ügyviteli-, továbbá a forgalmi és kereskedelmi igazgatók feladatkörébe tartozott. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!