szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gazdaságilag tenné lehetetlenné a médiatörvény módosításához benyújtott új javaslat a Klubrádió működését - közölte az LMP frakcióvezető-helyettese.

Szabó Csaba fideszes képviselő, Hollókő polgármestere nyújtotta be hétfőn este a médiatörvény módosításaihoz kapcsolódó javaslatát, amely gyakorlatilag ellehetetlenítené a Klubrádiót - írta blogján Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese.

A képviselő által "lex Klubrádiónak" nevezett javaslat szerint "amennyiben a pályázati eljárás tárgya az Rttv. alapján műsorszolgáltatási jogosultság megszerzése, gyakorlása, valamint a pályázati eljárás nyertese és a Médiatanács között a műsorszolgáltatási vagy a médiaszolgáltatási hatósági szerződés nem jött létre, a nyertes pályázó kizárólag kereskedelmi médiaszolgáltatóként működhet".

Ez az LMP-képviselő szerint azt jelenti, hogy a Klubrádió által a bíróságon visszaperelt – még az ORTT-től pályázat útján elnyert – 92,9-es frekvenciát közösségi frekvencia helyett kereskedelminek lehessen átnevezni.

Helyzetkép

A Klubrádió jelenleg a budapesti 95,3 MHz-es frekvencián sugároz, tavaly február óta folyamatosan meghosszabbított ideiglenes engedéllyel. A frekvenciát a Médiatanács tavaly megpályáztatta, döntése értelmében ezt nem a Klubrádió nyerte, ám a Fővárosi Ítélőtábla március 14-ei döntésében részben hatályon kívül helyezte az erről szóló határozatot, érvénytelennek minősítve a nyertes Autórádió pályázatát, mert a dokumentációból több helyen hiányzott a cégszerű aláírás, azaz a pályázó a formai követelményeknek nem felelt meg.

Letekernék
Fülöp Máté

A Klubrádió jogi álláspontja szerint ebből következőleg a Klubrádiónak kell a nyertesnek lennie, mert a pályázatok értékelésekor csak egy ponttal maradt el az Autórádió mögött, és nem merült fel semmilyen újabb körülmény, ami miatt a Médiahatóságnak saját korábbi pontozási eredményét meg kellene változtatnia. A Médiatanács május elején azt közölte, folytatja a Klubrádió frekvenciájának pályázati eljárását a Médiatanács, miután a Fővárosi Ítélőtábla márciusi döntésében erre utasította a hatóságot. A Klubrádió szerint azonban a Fővárosi Ítélőtábla nem úgy általában utasította új eljárásra a Médiatanácsot, hanem kizárólag a jogellenesen győztesnek hirdetett Autórádió Kft. kizárására és az ennek megfelelő új végeredmény kihirdetésére vonatkozóan, aminek a hatóság köteles lett volna haladéktalanul eleget tenni.

Még a kormányváltás előtt a Klubrádió 92,9 MHz-es frekvenciára pályázott, amit a Médiatanács jogelődje, az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) neki ítélt - igaz, a testület akkori fideszes delegáltja, Szalai Annamária tiltakozott a kormányzati ciklus utolsó heteiben hozott döntés ellen. A szerződést a rádióval viszont már nem írta alá az ORTT, az új médiaalkotmány megszületése után felálló Médiatanács pedig szintén nem akarta megkötni a megállapodást a Klubrádióval. A rádió közműsor-szolgáltatóként pályázott a 92,9-re, azaz szerződéskötés esetén nem kellett volna frekvenciadíjat fizetnie. A mostani fideszes törvénymódosító azt mondaná ki, hogy ezt a frekvenciát csakis kereskedelmi rádió használhatná magas díjjal.

Stróman?
A Karácsony Gergely által "lex Klubrádiónak" nevezett módosítót Szabó Csaba fideszes képviselő, Hollókő polgármestere nyújtotta be. Egyébként Szabó jegyzi a törvényhez beterjesztett összes kormánypárti módosítót. A fideszes képviselő ugyan a kulturális és sajtóbizottság tagja, de az elmúlt két évben egyszer sem foglalkozott médiajoggal az Országgyűlésben. Ebben a ciklusban összesen hét alkalommal szólalt fel, kevesebb mint 17 percet beszélt, de egyik felszólalása sem a médiatörvényekkel volt kapcsolatos, főleg a világörökség és a hungaricumok érdekelték. Az elmúlt két évben egyetlen önálló indítványt nyújtott be, egy azonnali kérdést a nemzeti errőforrás miniszterhez címezve, "Hogy halad a világörökségi törvény végrehajtása?" címen.

A Médiatanács 2010 decemberében az áprilisban kihirdetett pályázatot eredménytelennek nyilvánította, mivel a hatóság szerint a Klubrádiónak ekkor élő szerződése volt a 95,3 MHz-es frekvenciára is, a jogszabályok pedig kizárták, hogy egy műsorszolgáltató egy vételkörzetben két rádiót üzemeltessen. A rádió viszont úgy érvelt, hogy 95,3-an már időközben lejárt a műsorszolgáltatási szerződése, így ott csak ideiglenes szerződéssel sugárzott, hiszen a 92,9-et nem tudta igénybe venni. A rádió vezetése többször is azt nyilatkozta, nem akartak két frekvenciát használni, csak arra várnak, hogy az egyikre végre szerződést köthessenek, hogy a másikat leadhassák. 2012 februárjában a Fővárosi Törvényszék elsőfokon úgy ítélte meg, hogy a Klubrádiónak van igaza, és ítéletében létrehozta a szerződést a 92,9-re. A döntés ellen a Médiatanács fellebbezett, a másodfokú, végleges bírósági határozat júniusban várható.

Ha a bíróság ismét a Klubrádiónak ad igazat, akkor a rádió abban érdekelt, hogy a 92,9-et kapja meg közösségi műsorszolgáltatóként (a Lánchíd vagy a Mária Rádióhoz hasonlóan), mert jóval kevesebbet kellene fizetnie, mint a 95,3 MHz-ért, ráadásul az utóbbira kiírt pályázat feltételei (így a magas zenei arány) előnytelenek a beszélgetős rádiónak. A törvénymódosító tehát elébe menne a bíróság másodfokú döntésének.

"Abba feltehetően már beletörődött Szalai Annamária, hogy a Klubrádió mindenképpen frekvenciához fog jutni. Ezért most inkább azzal próbálkozik, hogy gazdaságilag kicsinálja. Azáltal ugyanis, hogy a kereskedelminek minősítik át a frekvenciát, évi kb. 45 millió médiaszolgáltatási díj kifizetésére kötelezik a rádiót, amit a mai médiaviszonyok között nagyon nehéz lesz kifizetni. És ezzel a budapesti régióban a Klubrádió lesz az egyetlen beszélgetős rádió, amelyiknek fizetnie kell" – írta blogján Karácsony.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!