szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hopka Lajos, az NNI korrupciógyanúba keveredett volt osztályvezetője ártatlan és ezt bizonyítani is fogják – mondta a rendőri vezető ügyvédje, Zsurkán Béla. Az üggyel kapcsolatban rendőrségi források lapunknak felvetették azt is, hogy a rendőrök elleni eljárást maga az "éjszaka császára", V. László indította el, mert megelégelte a rendőrök sarcait.

Rejtő Jenő összes művét tartalmazó kötetet kért zárkájába Hopka Lajos, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Szervezett Bűnözés Elleni Főosztály volt osztályvezetője, a rendőri korrupciós ügy egyik gyanúsítottja – tudta meg a hvg.hu a férfi ügyvédjétől, Zsurkán Bélától. Mint ismert, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Hopkát vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett kötelességszegéssel gyanúsítja, valamint azzal, hogy hivatali helyzetével visszaélve vesztegetést követett el.

Bevédés és a konkurensek tönkretétele?

Az ügyészség úgy véli, hogy az NNI volt osztályvezetője és társai – Kalmár Tamás, a Budapesti Rendőr-főkapitányság közrendvédelmi osztályvezetője, Gulyás Imre, az NNI Szervezett Bűnözés Elleni Főosztályának vezetője és a BRFK Kiemelt ügyek osztályának egyik felderítéssel foglalkozó nyomozója – több száz ezres, milliós nagyságrendű összegeket kapott havonta V. Lászlótól, a budapesti éjszakai élet ismert alakjától, több tucat szórakozóhely tulajdonosától. A vesztegetésként kapott pénz azt szolgálta a KNYF tájékoztatása alapján, hogy V. László szórakozóhelyei „zavartalanul, nagy forgalommal és illegális rendőri védelem alatt működjenek”, a konkurensek helyein viszont rendszeres razziákat tartsanak.

"Harc közepén könnyen érheti lövés az embert"

Amikor Hopka Lajos ügyvédjét, Zsurkán Bélát megkérdeztük arról, miként látja az ügyészség által felvázoltakban ügyfele szerepét, azt felelte, hogy a férfi beosztása jelzés értékű (a szervezett bűnügyek közül is a speciálisakkal foglalkozó osztályt vezette – a szerk.). „Ez olyan, mint amikor valakit rikító ruhában kitesznek a harc közepébe, azt könnyen érheti lövés.” Az ügyvéd nem kívánta kifejteni, mit ért a hasonlat alatt.

Előzetes tárgyalás június 3-án
MTI / Lakatos Péter

Azt viszont hangsúlyozta, hogy Hopka Lajos ártatlannak mondja magát – amit az ügyvéd szerint bizonyítani is tudnak majd az eljárás során –, és eddig nem tett vallomást. „Vezető beosztású tisztként szolgálati és államtitkot képező dolgokról kellene beszélnie ügyfelemnek, de addig ezt nem teheti meg, amíg a titokgazda a minősítést az ügyekről fel nem oldja” – magyarázta a hallgatás okát Zsurkán Béla.

Az ügyvédnek nem volt tippje arra, hogy miért éppen most indult V. Lászlóval szemben ilyen nagy, rendőröket is érintő akció, szerinte „belekerültek, mint halak a hálóba.” A védő hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy cukorbeteg ügyfele megfelelő egészségügyi ellátásban részesüljön az előzetes letartóztatás ideje alatt, szerinte nem is lenne szükség arra, hogy ügyfele bent legyen, elégnek tartaná korlátozó intézkedésként a házi őrizet elrendelését.

Különböző találgatások az eljárás indulására

Az ügy kipattanatása óta eltelt néhány napban több verzió is kialakult arról, hogy miért és kinek a kezdeményezésére indult meg a büntetőeljárás, amiről annyit tudni, hogy februárban indította el a Nemzeti Védelmi Szolgálat. Az elméletek között megjelenik az éjszakai élet szórakozóhelyeinek újraosztása ugyanúgy, mint az, hogy kábítószerdílerek akartak piacot szerezni maguknak a szórakozóhelyeken. Lapunk egyik forrása még azt a verziót sem tartotta elképzelhetetlennek, hogy a mintegy negyven, főleg Budapest III. és V. kerületi szórakozóhelyet üzemeltető V. László dobta fel a rendőröket, mert elunta az évek óta tartó pénzelésüket.

Emellett volt olyan, a hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó rendőr is, aki szerint az ügy szolgálhat szervezeten belüli "tisztogatást" is, mivel könnyű szervezett bűnözés területén dolgozó vagy vezető beosztású rendőrök ellen ügyet találni. Az eljárások megindulásával a vezetők ellehetetlenülnek, és még akkor sincs visszaút, ha az évekig húzódó eljárás végén bebizonyosodik ártatlanságuk. Az egyik legemlékezetesebb eset a szervezett bűnözés elleni osztály nyomozójáé, Molnár Csabáé, akit többek között korrupcióval vádoltak. Ártatlansága évek múlva bebizonyosodott, de akkor már nem a rendőrségnél dolgozott.

Abban egyébként mindegyik nyilatkozó egyetértett – és ezt tegnapi cikkünkben is említettük –, hogy valamilyen konkrét eseménynek kellett bekövetkeznie ahhoz, hogy az éjszakai életben 12-14 éve töretlenül terjeszkedő V. Lászlóval szemben ilyen komoly eljárás indulhatott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Rendőrök bilincsben: újabb két ember a gyanú árnyékában?

Újabb két embert vehettek őrizetbe azután, hogy pénteken két főrendőrt és két civilt is bilincsbe kísértek el – értesült a hvg.hu. A Magyar Nemzet arról ír, hogy az alvilág egyik ismert szereplője vesztegethette meg a rendőröket.

hvg.hu Itthon

Magukat pénzelték a felmentett rendőri vezetők?

A rendezvények biztosításánál foghatott vastagon a ceruzájuk, valamint túlméretes járművek engedélyeztetésével trükközhettek azok a budapesti rendőri vezetők, akiket kedden mentettek fel. Az ORFK az üggyel kapcsolatban a hvg.hu-val csak annyit közölt, fegyelmi vizsgálatot rendeltek el.

hvg.hu Itthon

Jenson Button miatt buktak meg a BRFK felmentett vezetői?

Jenson Button látogatását valószínűleg nem csak a Forma 1-es pilóta május 1-jei száguldozását végignézők nem fogják elfelejteni, hanem a Budapesti Rendőr-főkapitányság felmentett vezetői sem. Úgy tudjuk ugyanis, hogy a visszaélések napvilágra kerüléséhez az autóversenyző autójának koccanása vezethetett; a rendőri intézkedés során olyan hibákat találtak, amelyek miatt a testület vezetője ellenőrzést rendelt el. A felmentettek ügyével kapcsolatban büntetőeljárás indult a Központi Nyomozó Főügyészség Budapesti Regionális Osztályán.

MTI Itthon

Tagadtak a korrupcióval gyanúsított főrendőrök

Tagadta bűnösségét az a két vezető beosztású rendőr és két civil, akiket a múlt héten korrupció gyanújával vettek őrizetbe, majd vasárnap elrendelték előzetes letartóztatásukat - közölte a Központi Nyomozó Főügyészség hétfőn.

Csikász Brigitta Itthon

Rendőri korrupció: őrizetben újabb két rendőr

Újabb két rendőrt állítottak elő a Központi Nyomozó Ügyészség (KNYF) munkatársai a napokban kibukott korrupció gyanús ügyekkel kapcsolatban - tudta meg a hvg.hu. Információink szerint egyikük az a Nemzeti Nyomozó Irodán dolgozó Gulyás Imre, akinek vezetői megbízatását hétfőn vonta vissza az országos rendőrfőkapitány. A másikuk pedig a BRFK egyik nyomozója. Az ügyészség mindkettőjüket őrizetbe vette.

Csikász Brigitta Itthon

Korrupciós ügy: miért most bukott meg az éjszaka császára?

Valaminek történnie kellett, ami miatt az éjszaka császára mára „kilőhetővé” vált, vagyis eljárás indulhatott vele szemben – vélekedtek a hvg.hu-nak egyformán rendőrök és V. László ismerősei is. A megkérdezettek leginkább terület-újraosztási terveket látnak a letartóztatások mögött.

Csikász Brigitta Itthon

Bilincsben vittek el egy főrendőrt

Korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt indított eljárást az ügyészség vezető beosztású rendőrökkel és civilekkel szemben. A hvg.hu úgy tudja, az egyik gyanúsított a Budapesti Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztályának vezetője. A rendőrség egyelőre nem adott tájékoztatást a példátlan ügyben.