szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak a nyomozók nyomására tett terhelő vallomást a főváros korábbi vezetőire Antal Attila, aki bocsánatot is kért ezért. A BKV volt vezérigazgatója a Kecskeméti Törvényszéken azt kérte: korábbi vallomásait ne vegyék figyelembe, mert azokat csak azért tette, hogy kiengedjék az előzetes letartóztatásból. Korábban hasonló állításokat fogalmazott meg Mesterházy Ernő, Demszky Gábor egykori tanácsadója is.

A bíróságon kért bocsánatot Demszky Gábor korábbi főpolgármestertől, Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettestől és Mesterházy Ernőtől, Demszky egykori tanácsadójától Antal Attila, a BKV volt vezérigazgatója, az úgynevezett BKV-ügy harmadrendű vádlottja. Antal kedden a Kecskeméti Törvényszéken - a bkvper.egyavaros.hu beszámolója szerint - azt mondta: azért tett terhelő vallomást Budapest volt főpolgármesterére és társaira, mert korábbi kihallgatásai során ettől tették függővé kiengedését az előzetes letartóztatásból.

Az MTI tudósítása szerint Antal kérte, hogy a bíróság előtti vallomását vegyék figyelembe, mert "a nyomozati szakban tett vallomásainak egy részét nem tartja fenn". A BKV volt vezérigazgatóját folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével, illetve háromrendbeli magánokirat-hamisítással vádolják.

Hadnagy Ibolya tanácsvezető bíró kérdésére a BKV volt vezérigazgatója, Antal Attila egyetlen szerződés megkötésében ismerte el felelősségét, az Optimismo Kft.-vel a nyomtatók állapotának felmérésére kötött szerződés esetében érzi bűnösnek magát, a többi ellene szóló vádat visszautasította a Hagyó Miklós és 14 társa ellen indított büntetőügy keddi tárgyalásán a Kecskeméti Törvényszéken.

A harmadrendű vádlott részletes vallomását felolvasva az mondta, vezérigazgatóként stratégiai célokkal foglalkozott, a vádiratban szereplő szerződések részleteit nem ismerte, csak a nyomozati szakban ismerte meg azokat. Ennek ellenére a milliárdos nagyságrendű marketing- és kommunikációs szerződéseket hasznosnak ítélte, állítása szerint nem felelnek meg a valóságnak a vádhatóság állításai, amelyek szerint azok nem teljesültek.

A BKV-per részleteit követő bkvper.egyavaros.hu blog szerint a társaság egykori vezetője a Kecskeméti Törvényszéken tett vallomásában kedden elmondta, korábban azért tett terhelő vallomást Budapest volt főpolgármesterére, annak helyettesére és főtanácsadójára, mert korábbi kihallgatásai során ettől tették függővé az előzetes letartóztatásból való kiengedését. Antal azt is állította: tanúvallomását annak idején a rendőrség oldalanként faxolta át az ügyészségre, vélhetően ellenőrzésre.

Hasonló állításokat fogalmazott meg korábban a perben a másodrendű vádlott, Mesterházy Ernő, Demszky Gábor korábbi főpolgármester tanácsadója is. A törvényszéken tett - a bírós által felolvasott - nyilatkozata szerint annak ellenére tartották előzetes letartóztatásban, hogy nem volt semmilyen bizonyíték ellene. Mesterházy úgy fogalmazott: a kihallgatások „inkább elbeszélgetések voltak, ahol a hatóság hosszasan győzködött a másokra tett terhelő vallomások előnyeiről”.

Példaként a vádlott azt említette, hogy 2010. február 26-án közel 11 órán keresztül hallgatták ki, de a jegyzőkönyv alig két oldalas, amit fél óra alatt fel lehetett volna venni. „Hogy a fennmaradó időben mi történt, azzal a hatóságnak kell elszámolnia” - fogalmazott Mesterházy, aki szerint ”folyamatosan nyilvánvalóvá tették” számára, hogy véget érhet a fogva tartása, és kedvezőbben bírálják el az ügyét, ha terhelő vallomást tesz Hagyó Miklósra és Demszky Gáborra.

A hvg.hu kíváncsi arra is, miként emlékeznek minderre a nyomozók, kérdéseinket eljuttattuk a BRFK-hoz, válaszként pedig a következőket közölték: "az ügyben a rendőrség fokozott ügyészi felügyelet mellett folytatta az eljárást. Általánosságban elmondható, hogy ha bárkinek jogsértésről van tudomása, tegyen feljelentést annak érdekében, hogy ügyet teljes körűen tisztázni lehessen."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!