Ez pedig ahhoz vezethet, hogy a zömében leszakadt rétegek nem fogják a gyógyszertárból beszerezni a tűket, hanem megosztják egymással. Így könnyen előfordulhat, hogy ha csak egy HIV fertőzött kerül a társaságba, előbb utóbb mindenkit megfertőz –jelenti a TASZ.
Ezen felül a szexuális kapcsolatok során olyanokat is megfertőzhet HIV vírussal, akik egyébként nem szerhasználók. Hosszabb távon pedig a társadalomnak is káros, ugyanis egy HIV fertőzött személy havi gyógykezelése a 300 000 forintot is elérheti. A tűcsere-program ennél sokkal gazdaságosabb. A 2009-ben létrejött drogstratégiát a jelenlegi kormány két évvel ezelőtt elutasította arra hivatkozva, hogy a prevenciónak kevesebb megoldást mutat fel, inkább az ártalomcsökkentésen van a hangsúly. Ennek hatására csökken a normatív támogatás és a pályázatok útján megszerezhető pénz is.
A TASZ szerint ugyan csökken Budapesten a heroint használók száma, viszont egyre többen szúrják az amfetamint és más dizájner drogokat. A HIV vírusnál viszont van súlyosabb kór, a Hepatitis C, ami tízből nyolc szerhasználót érint Budapest néhány kerületében. A problémáról itt olvashat bővebben.