szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Aki igénybe kívánja venni a társadalom segítségét tanulmányai finanszírozásához, az a tudását annak a közösségnek a javára hasznosítsa, amely kitanította őt - mondta Klinghammer István leendő felsőoktatási államtitkár az MR1-Kossuth Rádió műsorában a leendő államtitkár.

Minden érintett, a rektori konferencia, a pedagógus szakszervezetek és a hallgatói képviseletek is egyetértenek abban, hogy a felsőoktatási reformokat végig kell vinni, a kérdés az, ki mit gondol a saját szerepéről és mitől fél ebben a folyamatban - mondta az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című reggeli műsorában Klinghammer István, a felsőoktatási területért felelős államtitkárjelölt.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem volt rektora szerint az ország érdeke, hogy a magyar diploma versenyképes legyen. Diplomásból sok kell, de nem szabad zsákutcába vezetni a hallgatókat és szüleiket olyan diplomákkal, amelyekre nincs társadalmi igény, továbbá csak azokra a főiskolákra és egyetemekre van szükség, amelyek diplomája a minőségi oktatás jegyében Nyugat-Európában is versenyképes - jelentette ki.

Vissza kell állítani azt a korábbi gyakorlatot, hogy a felsőoktatásba csak motivált, jól felkészített hallgatók kerüljenek, akik akarnak és képesek tanulni, megvannak ehhez az alapjaik - magyarázta Klinghammer. Szerinte a szakok olyan rendszerét kell kialakítani, olyan szakokat kell indítani, melyeken megfelelő színvonalon adják át a korszerű tudást.

Tudomásul kell venni, hogy a 90-es évek végétől „a mennyiség irányába történt elmozdulás lazította fel az oktatás színvonalát” - mondta a leendő államtitkár. Olyan hallgatók is bekerültek a felsőoktatásba, akik nem voltak képesek befogadni a szükséges tudást, és az oktatók jó része sem tudta ellátni ezt a hatalmas tömeget, hirtelen és gyorsan kellett felduzzasztani az oktatói kart – sorolta.

A hallgatói szerződésekről szólva Klinghammer István kijelentette, „senki nem akar senkit röghöz kötni”, de „abban az erkölcsi kérdésben nem lehet engedni”, hogy aki igénybe kívánja venni a társadalom segítségét tanulmányai finanszírozásához, tudását annak a közösségnek a javára hasznosítsa, amely kitanította őt.

Arról ugyanakkor lehet tárgyalni, hogy a hallgató hány év alatt, milyen módon, hogyan törlessze azt, amit kapott a társadalomtól – jelentette ki a 180 percben a felsőoktatási területért felelős leendő államtitkár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!