szerző:
Kovács István, Miskolc
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Saját kutat fúratna Bükkszék, hogy végre hozzájuthasson ahhoz a gyógyvízhez, amit Salvus márkanévvel is forgalmaznak. Az önkormányzat a '90-es években mondott le a gyógyforrás elővásárlási jogáról, azóta fizetnek a vállalkozónak, hogy saját strandjukat működtetni tudják. A vállalkozó megfellebbezi az engedélyt.

Nem tipikusan a lokálpatriotizmust testesítette meg Bükkszék rendszerváltozás utáni második önkormányzata, amikor lehetősége lett volna arra, hogy saját strandfürdőjét saját kutakból nyert vízzel üzemeltesse. A Vízkutató és Fúró Zrt. (VIKUV) 1997-ben úgynevezett profiltisztítást hajtott végre és akkor szabadultak meg néhány ingatlantól és műszaki bázistól is. Bükkszéknek elővásárlási joga volt a teljes vertikumra, és 28 millió forintért hozzájuthattak volna a kutakhoz. Az akkori képviselők azonban nem éltek ezzel az egyszeri lehetőséggel. Így lett befutó Klinger János, aki Pilisszentivánra jegyeztette be a cégét, és akitől mai napig vásárolja a gyógyvizet a strandfürdőt üzemeltető önkormányzat.

Bozó Péter abban a ciklusban képviselőként tevékenykedett - később alpolgármestere is volt a falunak -, ma így emlékszik a történetre. A strandot könyvjóváírással kapta meg a község az államtól és akkor felvetődött a kutak megvásárlásának gondolata is. Fehérvári Dezsőné jegyzőtől azt a tájékoztatást kapták, hogy 68 millió forintért tudnák megvenni a gyógyvízbázist. Abban az évben 53 millió forint volt az önkormányzat költségvetése. A jegyzőt bízták meg, hogy nézzen utána a hitellehetőségnek, bár a helyi tornaterem beruházás terven felüli költségei is terhelték akkor a községet. Végül a képviselők azt a tájékoztatást kapták, hogy sem hitelt, sem hitelgaranciát nem kaphatnak, ráadásul egy képviselő – akinek apja sokáig irányította a strandot – azt hangoztatta, hogy a kutak nagyon rossz állapotban vannak, sokba kerülne a felújításuk. Ezután mondtak le a képviselők a vételi jogról.

Ment minden

Dobos Irma, a Hidrológiai Társaság nyugdíjas tagja a kivásárlás időszakában a VIKUV gyógyvízüzem vezetője volt. Megkeresésünkre elmondta: nem értett egyet a profiltisztítással, mert elveszítettek neves gyógyforrásra épült palackozókat is, többek között az Apenta, a Mira és a Salvus került így magánkézbe. Utóbbiról érdemes tudni, hogy 1972-ben 1 millió 209 ezer litert palackoztak belőle. Megemlítette, hogy olajkutató fúrás során 1937-ben 540 méter mélységben találtak rá Bükkszéken az értékes, 37-39 Celsius fokos, a világon egyedülálló összetételű hévízre, ami később megkapta a gyógyvízminősítést. A labor- és orvosi vizsgálatok bizonyították, hogy ennek fogyasztása jó hatással van a gyomorbántalmakra, a légzőszervi megbetegedésekre és a savtúltengésre is. Dobos Irma azt mondta, „érdekesnek tűnt számára” a bükkszéki magánosítás, de nem lepődött meg, mert Visegrád hévízkútját is így privatizálták. Ott előbb tíz, majd 20 évre adtak engedélyt az új tulajdonosnak, hiszen „ma Magyarországon mindent meg lehet csinálni”.

A bükkszéki strand: nem akarnak tovább fizetni saját vizükért
Kovács István

Bitay Endre a VIKUV vezérigazgatója néhány adatot említett a kivásárlással kapcsolatban. A vállalkozó 12 000 négyzetméter földterületet, két kutat és jelentős értékű tárgyi eszközt vásárolt meg. Ma is érthetetlennek minősíti a község akkori vezetőinek elutasító döntését, mert „ilyet nem szabad csinálni”. Véleménye szerint az egész település jólétét határozza meg a strand, különösen Bükkszék esetében, ahol alig akad munkahely, az idegenforgalom viszont javít a helyzeten.

Nagy dobás a kútfúrás

Az Egertől 22 kilométerre fekvő falut Zagyva Ferencné 2006-tól irányítja. Az első években igyekezett minimálisra csökkenteni a strand üzemeltetéséből származó veszteséget, ennek érdekévben tárgyalásokat folytatott Klinger Jánossal, akárcsak elődei. Megemlítette, volt olyan pillanat, amikor úgy tűnt, hogy 340 millió forintért sikerül megszerezniük a gyógyvízbázist, ám végül nem jártak sikerrel. Klinger időközben levédette a Salvus elnevezést is.

A polgármester aztán feladta a szélmalomharcot és utánajárt a lehetőségeknek. Megtudta, nincs akadálya saját kút fúrásának, aminek a bekerülési költsége kevesebb, mint a strandhoz szükséges egyetlen évi vízmennyiség megvásárlása. Elindította az engedélyeztetési eljárást, amire ezen a héten került rá az utolsó pecsét az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőségen. Bükkszék évi 55 ezer köbméter víz kivételére lesz jogosult, ha a határozat 15 nap múlva jogerőre emelkedik.

A saját vízbázis kialakítása ettől az évtől egyébként duplán fontos, hiszen decemberben átadták a fedett fürdőt, a korábbi nyári nyitva tartás ekkortól folyamatosra változott. Így viszont a szezonális vízvásárlás helyébe is állandó fogyasztás lépett, ami jókora költséget jelentene az üzemeltető önkormányzatnak és amit most 1000,- Ft/köbméter áron biztosít a Klinger János tulajdonában lévő Salvus Kft.

Az 1,3 milliárdos fejlesztésből Bükkszék 750 millió forint önrészt vállalt magára hitel formájában, amely összeget 25 év alatt kell visszafizetni. Természetesen számítanak a kormány ígéretére is az adósságvállalás tekintetében (Bükkszék azon kistelepülések közé tartozik, melyek adósságát nem vállalta át automatikusan a kormány), amiről most folynak a tárgyalások, hisz valódi vállalkozásélénkítés és munkahelyteremtés miatt vágtak bele a fejlesztésbe egyéb lehetőség híján. A polgármester arról tájékoztatott, hogy másfél hónappal az új beruházás átadása után máris érzékelhető az idegenfogalom növekedése, ami idáig csak május 1-től augusztus 31-ig volt tapasztalható. Az ingatlanpiac is reagált, azonnal emelkedtek az árak, vagyis érezhetően felértékelődött Bükkszék és a kistérség.  Terveik szerint hamarosan kiírják a közbeszerzést, a nyertesnek pedig vállalnia kell a munkálatok mielőbbi elkezdését, mert a nyári szezonban már saját vizükkel akarják feltölteni a kinti medencéket.

Megfúrhatják a kútfúrást

A Salvus Kft. szerint nem kell új kutat fúrni Bükkszéken, mert van elég vízhozama a jelenlegi rendszernek – írta közleményében Klinger János ügyvezető. Több neves szakembert megkerestek, az ő álláspontjuk az, hogy egy új fúrás veszélyezteti a Salvus gyógyvíz minőségét és mennyiségét, ami a falunak sem lehet érdeke. Üdvözlik a strandfejlesztést, amihez úgy akartak hozzájárulni, hogy felajánlották az árcsökkentést: 100,- Ft/köbméter ajánlatot tettek, amit Bükkszék Község Önkormányzata levélben utasított vissza. A Salvus Kft. határozott álláspontja, hogy egy új kút fúrása veszélyezteti a vízbázist és abban helyrehozhatatlan károkat okozhat, ezért a február elején hozzájuk érkezett határozat ellen fellebbezéssel fognak élni.

Zagyva Ferencné ezek után rendelkezésünkre bocsátotta a Salvus Kft.-től kapott ajánlatot. Abban az szerepel, hogy 15000 köbméter Salvus vizet adna a társaság 100,- Ft/köbméter áron, mert a cégnél úgy gondolják, hogy vízforgatásos rendszerben ekkora mennyiség is elég lenne a fürdő üzemeltetéséhez. A 15 ezer fölötti mennyiséget 331 Ft/köbméter áron biztosítanák. Feltételként szabták viszont, hogy mindez csak abban az esetben él, ha a képviselők „a hatóságokhoz harmadszor is benyújtott kútfúrás iránti kérelmüket egyidejűleg visszavonják”.

A polgármester viszont úgy érzi, csak akkor lesz biztonságos a gyógyfürdő működése, ha ők kezelik a csapokat. Néhány éve ugyanis előfordult, hogy kánikulai csúcsszezonban, augusztus 20-án és további három napon át szárazak voltak a bükkszéki medencék, mert a tulajdonos tartozásra hivatkozva elzárta a vizet. Ráadásul gyógyvíz esetében nem alkalmazható a vízforgatás, mert a mikroszűrők és a technológiával járó vegyszerezés lerontanák a minőséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!