szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megoszlik a hvg.hu által megkérdezett ügyvédek véleménye arról, hogy enyhe vagy arányos a Habony Árpáddal szemben garázdaság vétsége miatt meghozott bírói intézkedés, de többségük tapasztalata szerint ilyen ügyekben általában a próbára bocsátásnál súlyosabb pénzbüntetést vagy felfüggesztett szabadságvesztést alkalmazzák a bírók.

Garázdaságot az követ el, aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely másokban megbotránkozást vagy riadalmat kelthet – éppen ez történt Orbán Viktor bizalmasával, Habony Árpáddal is. A Magyar Narancs számolt be arról, hogy 2011. május 9-én a Fővárosi Bíróság garázdaság miatt jogerősen két év próbaidőre bocsátotta az Orbán Viktor miniszterelnök tanácsadójaként ismertté vált Habony Árpádot.

Alapesetben a garázdaság vétségét elkövető embert két évig terjedő szabadságvesztéssel lehet büntetni. A bíróság jogerős ítélete szerint Habony Árpád ezt elkövette, amikor "2006. november elején egy közlekedési incidens következtében kialakult szóváltás során" egy férfit leütött, annak feleségét pedig – mint a Magyar Naracs cikkében szerepel – hasba rúgta. A Fővárosi Főügyészség mindezért garázdaság és kétrendbeli könnyű testi sértés elkövetéséért találta felelősnek Habonyt. A bíróság viszont csak az előbbiben mondta ki bűnösségét, és hozott a férfivel szemben két év próbára bocsátásról szóló intézkedést. Ezt Habony Árpád ügyvédje is elmondta az Indexnek. A védő tájékoztatása szerint a bíróság nem állapított meg sem testi sértést, sem bántalmazást. Ugyanakkor a Magyar Narancs írása egy hangfelvételre hivatkozik, mint az eljárás bizonyítéka, amelyen maga Habony Árpád beszél arról, hogy leütött valakit.

Busch Béla ügyvéd a Magyar Naracs cikkére közleményben is reagált. Ebben az ügyvéd azt írta, hogy az intézkedés két év próbára bocsátás volt, amely hamarosan lejár, de a bíróság még pénzbüntetést sem rótt ki, és így természetesen Habony Árpádnak nincs priusza. Busch Béla hangsúlyozta azt is, hogy valótlan az az állítás, hogy Habony Árpád testi sértést követett volna el. Az ügyvédet a hvg.hu is megpróbálta elérni, de cikkünk megjelenéséig nem lehetett elérni.

Másnak más járt

Az általunk megkérdezett ügyvédek praxisában kivétel nélkül előfordult szóváltás nyomán tetlegességig fajuló vita. „Amikor az ügyfelem lekevert két pofont vitapartnerének az utcán, sokkal súlyosabb büntetést, felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki a bíróság” – mondta a hvg.hu-nak Hadnagy József. Az ügyvéd szerint nagyon enyhének számít a próbára bocsátás. Így gondolta a korrupciós ügy egyik vádlottjának, a Budapesti Rendőr-főkapitányság volt közrendvédelmi osztályvezetőjének, Kalmár Tamásnak az ügyvédje, Arató György is. Mint elmondta, ilyen jelegű tettért általában pénzbüntetést szabnak ki a bírók, „ezt kapott az egyik ügyfelem is, aki utcai szóváltásba, majd verekedésbe keveredve kiosztott egy-két pofont”. 

Baji Éva szerint a nyilvánosságra került ítéletben szereplő ügy a garázdaságnak egy olyan durva esete – benne a közlekedés biztonságának veszélyeztetésének lehetőségével –, amiért tapasztalata szerint nem az enyhének számító próbára bocsátást, hanem inkább pénzbüntetést vagy felfüggesztett szabadságvesztést szabnak ki a bírók még akkor is, ha a vádlott büntetett előéletű.

A pénzbüntetés mértéke
2010 óta a Büntető törvénykönyv változtatásával a pénzbüntetés mértéke akár milliós nagyságrendű lehet, példa erre Liptai Klaudia esete, akire közokirat-hamisítás miatt egymillió 50 ezer forintot szabott ki az elsőfokon eljáró bíróság. 2010 előtt a néhány tízezer forintos tételtől néhány százezer forintig terjedhetett annak az összegnek a nagysága, amelyet a bíróság a garázdára kiróhahtott.

A bíró szabadon mérlegel és dönt

Az enyhének számító intézkedés oka Danyi Csaba ügyvéd szerint az lehet, hogy a könnyű testi sértés miatt magánvádas eljárás indítható, míg a garázdaság hivatalból üldözendő, így abban közvádas eljárás folyik. Amennyiben az ügyészség úgy látja, hogy a történtek sértik a közérdeket, akkor átveszi a magánvádló szerepét. Ebben az esetben is a bíróság mérlegeli azt, hogy a vádpontok bizonyíthatóak-e. A bíróságot nem köti az ügyészség indítványa, és dönthet úgy, hogy a könnyű testi sértés vétségében felmenti a vádlottat.

Egy volt bíró a hvg.hu-nak azt emelte ki, hogy a garázdaságban már benne van egy tettlegesség, ezért előfordulhat, hogy az ügyben eljáró bíró elégnek tartja, hogy a vádlott felelősségét csak a garázdaságban mondja ki. „Természetesen számítanak az enyhítő körülmények is” – tette hozzá – „így az, ha az illető büntetlen előéletű, vagy ha az incidens már több éve történt”. Így Habony Árpád ítéletéhez hasonlóan az egykori bíró szintén két év próbára bocsátást szabott ki arra a férfira, aki Érden több percig tartó várakozás után elunta azt, hogy egy helybéli autójával elállja az utat azért, hogy egyik ismerősével kedvére beszélgethessen. Az elítélt végül beszólt a forgalmat feltartónak, aki azonnal anyázni kezdett, ami miatt hamar pofozkodás tört ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

"A nyuggereket meg lerúgtam a vérbe" – Habonyból is mém lett

Miután fény derült Habony Árpád két gyalogos iránt tanúsított agresszív fellépésére, elindult a mémgyártás a közösségi portálokon. A Magyar Narancs szerint jogerősen két év próbaidőre bocsátották Habonyt 2011 májusában. A lap szerint Orbán Viktor – kendóbajnok – bizalmasa egy házaspárt bántalmazott. Állítólag a férfit leütötte, a nőt pedig hasba rúgta. Habony jogi képviselője szerint a bíróság testi sértést nem állapított meg.

hvg.hu Itthon

Habony Árpád szép társaságba verekedte be magát

Illusztris társaságba verekedte be magát Orbán Viktor kommunikációs főtanácsadója a középkorú házaspár 2006-os „lekaratézásával”: nem ő az egyetlen magyar közéleti szereplő, aki a maga kezében vette a „rendteremtést”. Az egyik politikus rövidgatyában ment neki rendőröknek, a jobbikos Zagyva György Gyula a szamurájkardra és az ostorra esküszik, van, aki forgótáras pisztollyal nyomult, de akadt már a közelmúlt politikatörténetében fojtogatás és kutyagyilkolászás is. Itt az erőszakos magyar politikusok toplistája: válassza meg a tuskó-frakció vezetőjét!

hvg.hu Itthon

Orbán írásbeli kérdéseket kapott Habonyról

Írásbeli kérdéssel fordul Orbán Viktorhoz Habony Árpád ügyében a kilépett LMP-seket is tömörítő Párbeszéd Magyarországért (PM) – közölte Karácsony Gergely, a párt képviselői csoportjának vezetője.

hvg.hu Itthon

TEK: nem igaz, hogy mi látjuk el Habony Árpád személyi védelmét

A Terrorelhárítási Központ szerint nem igaz, hogy ők látnák el Habony Árpád, Orbán Viktor tanácsadójának személyi védelmét. Vadai Ágnes független képviselő csütörtökön bemutatott egy – állítása szerint – Abu-Dzabiban készült, az Index által 2012-ben bemutatott fotót, amelyről a hírportál azt írta, hogy azon Habony Árpád mellett többek között a "TEK-es testőre" is látszik.

hvg.hu Itthon

Habony ügyvédje perrel fenyegetőzik

Büntető eljárással fenyegeti Habony Árpád ügyvédje a Magyar Narancsot, illetve azokat a lapokat, amelyek a Narancsra hivatkozva beszámoltak arról, hogy a miniszterelnök tanácsadója 2006-ban garázdaságot követett el.

hvg.hu Itthon

Megszólalt Habony Árpád ügyvédje

Habony Árpád jogi képviselője szerint a bíróság testi sértést nem állapított meg, csupán garázdaság vétségét, és nem alkalmazott büntetést, csupán intézkedést. Az ügyvéd szerint a "valótlanságot állítónak számolnia kell a személyiségi jog megsértésének következményeivel".