szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyarországi Munkáspárt 2006 szerint az európai joggal ellentétesen fogadta el az Országgyűlés hétfőn az önkényuralmi jelképek használatának büntetéséről szóló új szabályozást. A párt az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint újabb szankciók érhetik Magyarországot "további jogsértések esetén".

A közleményben felidézték, hogy a párt korábbi elnöke, Fratanolo János ellen egy 2004. május elsejei rendezvényen, kommunista szimbólum használata - a vörös csillag viselése - miatt eljárást indítottak, azonban mind a magyarországi kúria, mind a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága felmentette.

Mint kiemelték: "a Munkáspárt 2006 mint az önkényuralmi rendszereket deklaráltan elutasító párt május elsején a kizsákmányolt szegények érdekében fog felvonulni és vörös csillaggal munkát, kenyeret, fedelet követelni". Erről nyílt levelet is küldtek Pintér Sándor belügyminiszternek. Vajnai Attila, a párt elnöke ebben azt írta: pártjuk "demokratikus baloldali szervezetként kívánja politikai céljait nyilvánosságra hozni", amelyhez szerintük a nemzetközi jog szerint is joguk van, s amennyiben a rendőrség meg akarná akadályozni a felvonulást, az "súlyos jogsértésnek minősülne". 

Az Alkotmánybíróság (Ab) februárban április 30-i hatállyal semmisítette meg a hatályos büntetőkódex azon rendelkezését, amely az önkényuralmi jelképek használatát tiltotta. Az Ab úgy ítélte meg, hogy az általános tilalom aránytalanul korlátozza a véleménynyilvánítás szabadságát.

Navracsics Tibor igazságügy-miniszter március végén nyújtotta be Btk.-módosító javaslatát. Indoklásában azt írta: a nemzetiszocialista és a kommunista diktatúrák uralma alatt elkövetett embertelen bűnök mély és fájdalmas sebeket hagytak, ezért ezek jelképeinek tiltása mindaddig időszerű, amíg Magyarországon egy olyan ember is él, akit e diktatúrák jelképeit viselők kínoztak meg. Az indítvány azonban az eddiginél szűkebben határozza meg a büntetendő magatartások körét: általános tiltás helyett az önkényuralmi jelképeknek a köznyugalom megzavarására alkalmas terjesztését, nagy nyilvánosság előtti használatát vagy közszemlére tételét szankcionálja.

A parlament hétfőn elfogadta a Btk.-módosítást, amely április 30-án, az eddigi tilalom megszűnésekor léphet hatályba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!