szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már nem lehetnének időközi választások a 2014-es országgyűlési választásig hátralévő időszakban, ha újra módosítják az alig egy hónapja elfogadott választási eljárási törvényt. A javaslat megszavazásával az ősszel, télen diplomatapályára és egyéb állami tisztségekbe távozó képviselők helyére már nem kellene új képviselőket választani – írja az Index.

Az Index információi szerint a Fideszben azt tervezik, hogy ideiglenesen kiiktatják a rendszerből az országgyűlési időközi választásokat.

Év végéig várhatóan akár tucatnyi fideszes és kereszténydemokrata képviselő is búcsút mond majd az Országgyűlésnek, miután diplomáciai vagy állami állásokat ígértek nekik kompenzációként, amiért kiszállnak a politikából. 2014-től kisebb lesz a parlament, a 200 fős képviselői létszámkeretbe a mostaninál jóval kevesebb fideszes és KDNP-s kerülhet be. Ezeket a pályamódosításokat még a választások előtt le kell zárni – emlékeztet a hírportál.

Nyílt titok, hogy a Fidesz vezetősége hosszú ideje felkészült már a váltásra, Orbán Viktor pártelnök négyszemközti beszélgetéseken tisztázta minden egyes képviselővel, milyen pozíciókat kaphatnak, ha 2014-ben nem juthatnak mandátumhoz.

Az új választási eljárási törvény szerint időközi választást egy adott országgyűlési vagy önkormányzati mandátum megüresedésétől számított százhúsz napon, azaz négy hónapon belül ki kell tűzni. A választások évére azonban különleges szabályok vonatkoznak.

Nem lehet időközi választást tartani az országgyűlési képviselői hely megüresedése esetén "az országgyűlési képviselők általános választása évének január 1. napja és az országgyűlési képviselők általános választásának napja között". Mivel a választások általában áprilisban vannak, a szabályozás miatt jelenleg négy hónapig van szünet. Az önkormányzati képviselők és polgármesterek esetében viszont kilenc hónapos a moratórium, mivel ott is január 1-től indul a tilalom, a választások pedig általában októberben vannak.

Az Index információi szerint a Fidesz két tervet is készített a módosítással kapcsolatban. Az egyik szerint egy évvel a parlamenti választás előtt lezárulna az időközi választások kiírásának lehetősége. A másik szerint pedig egységesítenék a két tilalmi időszak hosszát. Ha az önkormányzatokra most érvényes, nagyjából kilenc hónapos tilalmi időszakot veszik alapul, akkor a kieső parlamenti képviselőket már nem pótolnák az utolsó kilenc hónapban, azaz augusztus és április között.

A Fideszben hivatalosan nem reagáltak egyelőre az Index kérdéseire az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!