Orvosok elvándorlása: mást tapasztal a kamara, mint a kormány

Jelentősen csökkent a külföldi munkavállaláshoz hatósági bizonyítványt kérő orvosok száma az előző év első félévéhez képest – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi államtitkársága hétfőn. Mást tapasztal viszont az elvándorlással kapcsolatban a Magyar Orvosi Kamara.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
Orvosok elvándorlása: mást tapasztal a kamara, mint a kormány

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal adatai alapján 2012 első félévében 542, 2013-ban június 30-ig 454 orvos kérvényezett hatósági bizonyítványt. Közülük idén 247, míg tavaly 342 orvos volt, akik első alkalommal fordult ez ügyben a hivatalhoz – közölte a tárca államtitkársága.

Az egészségügyi szakdolgozók esetében viszont ellentétes a tendencia, ugyanis 2012 első felében 300, idén június végéig viszont már 360 egészségügyi szakdolgozó kért külföldi munkavállaláshoz igazolást. 

Az egészségügyi államtitkárság arra is kitért, hogy a migráció a 35 év alatti orvosok és a rezidensek körében csökkent jelentősen. "Ez minden valószínűség szerint a Markusovszky Lajos ösztöndíjprogramnak, a hiányszakmák után járó többletpénznek és a fokozatos bérkiegészítésnek köszönhető" – közölték.

Mást tapasztal az elvándorlással kapcsolatban a Magyar Orvosi Kamara, amelynek elnöke, Éger István az InfoRádiónak azt mondta, a kamara felmérése szerint egyre nő a kivándorló szakorvosok és friss diplomások száma.

Éger szerint megbecsülendő és előrelépésnek számít, de nem elégséges az egészségügyi dolgozók béremelése. A kamara elnöke azt mondta, évi 400 milliárd forintra lenne szüksége az ágazatnak. A magyarországi GDP-nek olyan kis hányada, mindössze alig több mint 4 százaléka fordítható csak az egészségügyre, ami nem oldja meg az ágazati problémákat – tette hozzá Éger, aki szerint legalább 6 százalékos ráfordításra lenne szükség.

Éger arról is beszélt, hogy halaszthatatlan az orvosi életpályamodell bevezetése. A pénz mellé kiszámíthatóságot várnak a kormányzattól – tette hozzá. A politikának szerinte változtatnia kell a szemléletén, és el kellene ismerni, hogy az ágazat stratégiai jelentőségű, a rangjának megfelelően kellene kezelni.
 

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.