szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Négynapos nemzetközi történészkonferenciát rendez a keleti blokk országainak ügynökügyeiről szerdától Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézete (MTA BTK TTI) és a több kelet-európai kormány által alapított Európai Emlékezet és Szolidaritás Hálózata.

A budapesti Lengyel Intézet ad otthont a rendezvényt megnyitó kerekasztal-beszélgetésnek, amelyen a lengyel és a magyar kollaboráció nemzeti emlékezetével foglalkozó szakértők vesznek részt - közölte a történettudományi intézet. 

A konferencián - amelyen kilenc országból 26 előadó vesz részt - egyrészt arra tesznek kísérletet, hogy összehasonlítsák, mi történt a kelet-európai országokban az elmúlt két évtizedben a nemzeti múlt feltárásának "ezen ingoványos talaján". Másrészt a korszak mindennapjainak története felől igyekeznek érthetőbbé tenni az akkori folyamatokat. Azt is vizsgálják a tanácskozáson, hogy "mely intézmények vagy személyek kiket, hogyan és miért lepleznek le az egykori keleti blokk országaiban akkor, amikor a kommunista korszakbeli kollaboráció kerül szóba". 

Az állambiztonsági szolgálatok egykori "ügynökügyei" gyakran válnak médiaeseménnyé Kelet-Közép-Európában, a leleplező beszédmód mellett azonban az utóbbi néhány évben arra is akadt példa, hogy a titkos aktákban található, viszonylag jól rendezett iratokat társadalomtörténeti kérdések megválaszolására is hasznosítsák. A program bővebb ismertetése megtalálható a konferencia honlapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!