szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Feltörtek egy kriptát a cinkotai temetőben mindenszentek előtt, mellyel kapcsolatban felmerült, hogy az elhunytak között tbc-fertőzött is lehetett, tudta meg a hvg.hu. A katasztrófa-védelem speciális mozgólaborja semmilyen veszélyes anyagot nem mutatott ki a levegőben, a Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgató-helyettese szerint a fertőzés esélye nagyon kicsi. Információnk szerint a halottakat ékszereiktől foszthatták meg. A rendőrség többek között rongálás miatt nyomoz ismeretlen tettesekkel szemben.

Nem mindennapi látvány fogadta a cinkotai temetőbe mindenszentekkor kilátogató embereket: az egyik kriptánál a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Technikai Osztályának munkatársai tartottak szemlét a katasztrófavédelem speciális, veszélyes anyagok szűrésére alkalmas mobil laborjával együtt.

A hvg.hu információi szerint a sírhelyet feltörők a halottakról leszedték az ékszereket. A szemlében a katasztrófa-védelem is részt vett. A hvg.hu forrásai szerint erre azért lehetett szükség, mert a hatóság által értesített családtagok azt a tájékoztatást adták, hogy a halottak egyike tbc-fertőzött lehetett.

Kripta több száz tbc-fertőzött mumifikálódott holttesttel

Mintegy két évtizeddel ezelőtt, 1994-ben a váci Fehérek templomának felújításakor a templomtorony alatt lefalazott, boltozatos kriptára bukkantak. Mint a sajtóban megjelent, 265 halotti ruhába öltöztetett, ékszerekkel, díszekkel, valamint kegytárgyakkal ellátott, mumifikálódott holttestekre bukkantak, és a halottak kétharmada tbc-fertőzött volt.

Rongálás miatt nyomoz a BRFK

A hvg.hu megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata azt közölte, hogy a kriptát október 23. és 2013. október 31. közötti időszakban törték fel valamikor. Hozzátették: az esettel kapcsolatban a rendőrség személyiségi és kegyeleti okokból nem közöl olyan adatokat, amelyek alapján a sírhely, az elhunyt személy, illetve hozzátartozói azonosíthatóak lennének. Szerkesztőségünket a kárértékre vonatkozóan sem tájékoztatta a rendőrség, azt viszont közölték, hogy nem voltak szemtanúi a kripta feltörésének. Az ügyben egyébként a BRFK rongálás és más bűncselekmény (feltehetőleg lopás) miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen.

Az ORFK tájékoztatásában szerepelt az is, hogy a cinkotai temetőben történtek helyszíni szemléjénél a katasztrófavédelem munkatársai a biztonságos munkavégzés feltételeiben nyújtottak segítséget a rendőrök részére.  Ezt válaszolta a hvg.hu-nak a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság (FKI) szóvivője, Kisdi Máté is, mondván a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) kért tőlük segítséget október 31-én. „Az FKI Katasztrófavédelmi Mobil Labor munkatársai méréseket végeztek a kérdéses helyszínen. A mérések negatívak voltak, a levegőben semmilyen veszélyes anyag jelenlétét nem mutatták ki a műszerek” – közölte a szóvivő. 

A tbc-fertőzés esélye nagyon kicsi, ahhoz sok feltételnek kellene együtt állnia, hogy a kórokozó bejusson a szervezetbe – mondta a hvg.hu-nak Csollák Mária a Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgató-helyettese, azt hangsúlyozva, hogy nem ismeri a konkrét esetet, arról semmit nem hallott, de nem tartja igazán lehetségesnek, hogy bárki megfertőződjék. Megjegyezte, ők, akik tbc-s fertőzötteket gyógyítanak, megfelelő higiéniás előírások betartásával sem kapják el a tbc-t.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!