szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elkezdődött az egykori bombázólőtér tájrehabilitációja a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) területén. A két ütemben megvalósuló fejlesztés csaknem kétmilliárd forintból, az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg – jelentette be Szilágyi Gábor, a HNP igazgatója kedden, a hortobágyi projektindító rendezvényen.

A Nádudvar, Nagyiván, Kunmadaras, Karcag és Hortobágy közelében található egykori bombázólőtér területe máig magán viseli a több évtizedes katonai tevékenység nyomait. A HNP feladata a tájsebekkel tarkított táj helyreállítása az eredetihez hasonló állapotba, a bombatér használatából maradt hulladékok összegyűjtése és elszállítása, valamint a terület teljes tűzszerészeti mentesítése – részletezte Szilágyi Gábor.

Elmondása szerint a projekt célja a mocsári és zsombékos élőhelyek kivételével és a védett növényfajok élőhelyeinek kíméletével, a célterületen a felszínen, illetve felszín alatt található lőszerek és lőszermaradványok feltárása, szükség szerint hatástalanítása és elszállítása, valamint a veszélyes hulladékok eltávolítása. A lőszermentesítéssel érintett teljes terület 4050 hektár. Összesen mintegy 5000 bombatölcsért kell eltüntetni a munkák során – tette hozzá. 

A projekt második ütemében a Nádudvar határában lévő romos katonai laktanyaépületeket és az egykori irányítótorony, az úgynevezett sárga torony maradványait bontják el – jegyezte meg Szilágyi Gábor. 

A HNP igazgatója beszámolt arról is, hogy egy másik nyertes pályázatuk eredményeként a nemzeti park négy helyszínén megkezdődött az őshonos fajokból álló természetes vagy természet közeli erdők rekonstrukciója, a leromlott területek rehabilitációja, valamint kedvező élőhelyi feltételek kialakítása. A projekt beruházásához az Európai Unió és a hazai költségvetés társfinanszírozás keretében több mint 250 millió forint, 100 százalékos támogatást nyújtott.

Szilágyi Gábor tájékoztatása szerint ezzel egyidejűleg több mint 200 millió forint értékű fejlesztés zárult le a HNP területén: a program során közel 180 kilométer gát- és csatornarendszert számolt fel, és ezáltal 5660 hektár védett, Natura 2000-es élőhely rekonstrukcióját valósította meg az igazgatóság a Hortobágyon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!