„Orbán Viktort nem szidják annyit ebben a házban, mint Gyurcsány Ferencet” – érzékeltette az MSZP Jókai utcai székházában az utóbbi napokban tapasztalt hangulatot egy szocialista forrásunk. Egyik tanácskozás követi a másikat a szocialista pártban, ahol az elmúlt hetekben felpörögtek az események. A hétfő esti elnökségi ülésen eldöntötték, hogy össze kell hívni egy kampányértekezletet, amit szerdán reggel már meg is ejtettek. Forrásaink szerint a pártelnök, Mesterházy Attila egyelőre ura a helyzetnek, bár az MSZP-s politikusok széttartó nyilatkozatai és a helyi szervezetekben zajló viták arra utalnak, hogy az indulatok nem ültek el.
Az elmúlt hetekben felbolydult az MSZP a hamis bajai videó és az október 23-i közös ellenzéki gyűlésen történtek miatt, amikor is Gyurcsány hívei belefojtották Mesterházyba a szót. A múlt héten két frakcióülést is összehívtak, múlt kedden pedig az elnökség értékelte ki a helyzetet, létrehozva a pártelnök tanácsadó testületét, melybe a politikából visszavonulni akaró Lendvai Ildikó és Kovács László is helyet kapott.
Míg múlt héten hétfőn a frakcióülésen többen is élesen bírálták a pártvezetést és a kommunikációt, a sajtóba kiszivárgott információk szerint a képviselőcsoport csütörtöki ülésén Mesterházy már higgadtan beszélt a folyamatokról, hűteni tudta a kedélyeket.
„És mondd, mi a mérce?
„Míg a videóügy tanulságait képes tárgyszerűen levonni, addig Feri nevét hallva újból és újból felpaprikázza magát” – jellemezte Mesterházy viselkedését a párt egyik befolyásos politikusa, aki az elnökkel több tárgyalást is folytatott a napokban.
Gyurcsány és Mesterházy - nagyon (nem) szeretik egymást
Túry Gergely
Pedig az MSZP-ben a Vének Tanácsaként emlegetett testület tagjai csak az ellenzéki együttműködési megállapodás újranyitását és a Demokratikus Koalíció bevonását szorgalmazzák. Lendvai Ildikó a hvg.hu-nak adott hétfői interjújában arról beszélt, „Gyurcsány Ferenc itt van, bejött a szobába. Innentől akadémiai okoskodás lenne azon elmélkedni, hogy milyen jó lett volna, ha kint marad”. Szerinte az lenne az „ideális modell”, ha a DK nem erősödne az Együtt 2014 kárára, és legalább azt el kell kerülni, hogy az ellenzéki egyéni jelöltek egymás ellen induljanak a választókerületekben.
Kovács László a HírTv egyik szerdai műsorában pedig arról beszélt, a győzelemhez szükségük lesz a DK „körülbelül 100-200 ezres szavazótáborára”, és az ezzel kapcsolatos elképzeléseit meg fogja osztani Mesterházyval. A hvg.hu videóriporterének ugyanő azt mondta, ha kell, újra lehet nyitni a tárgyalásokat. Lendvai még azt sem tartotta megmásíthatatlannak, hogy az MSZP október 19-i kongresszusa egyszer már véglegesítette a 2014-es jelöltek listáját. A volt pártelnök szerint „van úgy, hogy az élet nem igazodik a határozatokhoz, amelyek adott pillanatban ésszerűek voltak”. Lendvai most annyit mondott az elmúlt napokról: „örülök neki, hogy elindult egy gondolkodás a pártban az együttműködéssel kapcsolatban, és nem azért, mert én beszéltem erről, hanem mert a párt alapszervezeteiben beszélnek erről”.
Több szocialista forrás is azt mondta, jól mutatja Mesterházy és Gyurcsány feszültségekkel, személyes ellenszenvvel terhelt viszonyát, ahogy a napokban a DK felé Bajnai Gordon kommunikált. Az InfoRádiónak adott interjújában azt üzente Gyurcsánynak, hogy két feltételt kellene teljesítenie a DK-nak ahhoz, hogy az MSZP–Együtt választási megállapodás részese lehessen. Így szerinte helyre kell állítani a bizalmat, amely az október 23-ai ellenzéki demonstráció miatt ingott meg, másrészt csak olyan párttal fognak össze, amelynek célja az Orbán-kormány 2014-es leváltása, „nem a túlélés, a parlamentbe kerülés”. Az interjúban Bajnai attól sem zárkózott el, hogy újranyissák a szeptemberben lezárt tárgyalásokat.
Az éles válasz nem maradt el. „És mondd, mi a mérce? Az, hogy elfogadjuk az MSZP-vel kötött megállapodásotokat?” – írta szerdai Facebook-bejegyzésében Gyurcsány, azt hangsúlyozva, hogy a szocialisták és az Együtt nem fedi le a „demokratikus ellenzéket”. Bár felajánlotta, hogy „igyanak egy kávét” együtt, továbbra is tartotta magát ahhoz, hogy a DK mindenképpen elindul a választásokon – nem titkolva, hogy ha kell, akkor külön.
Egy befolyásos szocialista politikus ugyanakkor azt mondta, szerinte teljesen rosszul értékeli a helyzetet, aki komolyan veszi Gyurcsány Ferencéket. „Az, hogy náluk most erősödést mérnek esetleg a közvéleménykutatók, ugyanolyan hangulat, mint ami Bajnai Gordont vette körül tavaly ősszel, amikor tíz százalék fölé is mérték őket. Láthatja mindenki, mi lett ebből, mint ahogy számomra az sem kérdés, hogy a DK nem fog tudni önállóan elindulni jövőre, már csak azért sem, mert nincs pénzük hozzá. Gyurcsány Ferenc ezért szeretne előbb-utóbb bekerülni a megállapodásba, hogy biztosítsa a helyét a parlamentben” – mondta a képviselő.
„Még a tagkönyvét is visszaadja”
A párt egyik megyei elnöke és az egyik budapesti képviselő is azt mondta a hvg.hu-nak, a helyi szervezeteken belül, a különféle fórumokon élénk vita zajlik az MSZP, illetve a pártvezetés lehetőségeiről. A bajai videó hibás kezelése miatt forrásaink szerint az vetődik fel újra és újra, hogy a Mesterházy stábja által kezdeményezett és 2011 óta folyó szervezeti átalakítás, központosítás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a párt nem lett sem hatékonyabb és a provokációkat sem tudja kivédeni. Ugyanakkor forrásaink szerint a kongresszus által lezárt jelöltállítást is kritikák érik: valamennyien elismerték, leggyakoribb kérdés, amit a tagság és a szimpatizánsok szembeszegeznek velük, hogy az MSZP tényleg a vereségre készül-e.
Bajnai és Mesterházy megköti az együttműködést - a fióknak írták?
Fülöp Máté
„Azt mondta nekem egy régi párttag: ezt a kampányt még végigharcolja velünk, de ha megint bukunk, akkor felejtsük el egy életre, még a tagkönyvét is visszaadja” – ecsetelte a hangulatot az egyik észak-magyarországi városi pártszervezet elnöke. A HVG csütörtökön megjelenő számában arról ír, hogy az MSZP-ben „több képviselő szóvá tette, a listák összeállítása – a bizalmasok, köztük eredményes politikai múlt nélküli pártalkalmazottak rokonok – biztos megélhetéshez juttatása azt tükrözi, hogy az elnöki csapat voltaképpen nem is akar nyerni” (A cikk részletesen feltárja a párt belső erőviszonyait, az ellenzéki összefogás buktatóit.)
Az indulatokat jelzi, hogy információink szerint a bajai videó után „kibeszélő show”-nak összehívott múlt heti frakcióülésen Szabó Imre és Juhász Ferenc (környezetvédelmi, illetve honvédelmi miniszterek voltak Gyurcsány Ferenc kormányában) olyan vehemenciával szidta volt főnökét, hogy a „gyurcsányista” Gúr Nándor nem állta meg, hogy ne szóljon be nekik, hogy a két felszólaló biztosan „belső ellenállóként” vállalt annak idején miniszteri tisztséget.
„Október 23. óta defenzívába szorultunk, nincsenek kezdeményezéseink” – ismerte el a pártvezetés egyik tagja, hogy az elnökség pozíciója meggyengült. Forrásunk szerint ezt a helyzetet ismerte fel Lendvai Ildikó, aki a napokban több interjút is adott, kimagyarázva a bajai esetet, szorgalmazva az ellenzéki együttműködés újragondolását, Gyurcsány bevonását. Több forrásunk is megerősítette, ez nem Lendvai magánakciója, maga mögött tudhatja Kovács Lászlót, illetve a betegsége miatt az elmúlt két évben visszavonult, viszont az egyéni képviselőjelöltséget Újpesten újra vállaló Kiss Pétert.
A hvg.hu információi szerint a pártvezetésben biztosra veszik, hogy a három politikusnak van forgatókönyve a helyzet kezelésére. Forrásaink szerint szűk körű beszélgetéseken Lendvai úgy értékelt, Gyurcsány nem, vagy csak nagyon későn akar megállapodni, esetleg ellenzéki létre készül, a DK viszont az MSZP és az Együtt kárára fog növekedni, aminek mindenképpen útját kell állni. A hvg.hu-nak adott interjújában így ecsetelte, hogyan lehet mégis meggyőzni a 2004 és 2009 közötti miniszterelnököt: „Feri van olyan okos, hogy belássa: nem lehet a kudarc felelőse. Márpedig, ha nem állapodik meg velünk, akkor ő lesz az. Aki itt bűnbak lesz, az meghal”.
Az egyik pártvezetéshez tartozó forrásunk ugyanakkor úgy vélte, Lendvaiéknak nemcsak a Gyurcsány jelentette kihívásra van válaszuk, szerinte az is biztosra vehető, hogy „egy közös miniszterelnök-jelölt is van a fejükbe”. Bár az interjújában Lendvai többször is leszögezte, hogy nem lesz jelölt-casting, mert nincs olyan személy, akit be lehetne vetni, arról is beszélt, hogy „sajnos vezérigény van az országban (…) és nem is hiszem, hogy ez áprilisig megváltozik”. A hvg.hu-nak mind az MSZP, mind az Együtt vezetésébe tartozó források azt mondták, mindkét szervezetben felvetődött, hogy az „öregek” - Gyurcsány 2009-es lemondásához hasonlóan - megint Bajnai helyzetbe hozatalán gondolkodnak.
„Be kellene ülni egy időgépbe”
Bármennyire is fortyog a baloldal, Mesterházy Attila továbbra is ura a helyzetnek az MSZP hivatalos fórumain. Két forrás egybehangzó állításai szerint a szerdai kampány-előkészítőn úgy beszélt az aktivisták, jelöltek előtt álló teendőkről, az ütemezésről, mintha az elmúlt napokban semmi nem történt volna. Így többek között a „társadalmi szövetség bővítéséről” és a kongresszuson előkészített, a Fideszről szóló „szembesítő kampányról” beszéltek a résztvevők.
Az októberi MSZP-kongresszus - az időgép segítene
Dudás Szabolcs
Forrásaink szerint hasonló higgadtsággal beszélt a múlt heti elnökségin a bajai videóról is. Itt Mesterházy azt fejtegette, hogy az MSZP nem csalt, nem csapott be és nem vádolt senkit, a pártot valakik félrevezették. A csütörtöki frakcióülésen pedig a videóüggyel kapcsolatban azt mondta, a székházban jobban oda figyelnek majd a biztonságra - a vendégeit mindenkinek ki kell majd személyesen kísérnie -, és legyenek óvatosabbak a sajtóval való kapcsolattartásban. A Népszabadság arról számolt be, hogy a képviselők előtt Mesterházy úgy fogalmazott, „be kellene ülni egy időgépbe” és visszatérni a kongresszust megelőző napokba, hogy „a világos vízióval, programmal” foglalkozzanak. Azt több forrásunk is megerősítette, Mesterházynak átmenetileg jól jönnek Gyurcsány támadásai, ugyanis a pártban sokan még mindig haragszanak a volt kormányfőre, a belső fórumokon aktív „gyurcsányozás” folyik.
Hétfőn a párt elnöksége tanácskozott, majd ezen eldöntötték, hogy szerdára a 75 egyéni képviselőt, és az Együtt-PM-nek átengedett maradék 31 kerület elnökét is összehívják azért, hogy a kampánykezdettől beszéljenek velük. Egy idősebb MSZP politikus szerint a lépéssel az is lehetett a célja Mesterházy Attilának, hogy „megszondázza a hangulatot” az egyéni választókerületi szervezetekben. A szerdai tanácskozáson Mesterházy Attila mondott beszédet, amiben érintette az elmúlt hetek eseményeit is, és információink szerint azt kérte mindenkitől, ne csak ezek alapján ítéljék meg a pártvezetés teljesítményét. Egy résztvevő szerint protest-hangulatnak nyoma sem volt, a felszólalók nem hozták szóba a kényes témákat, és nem bírálták a pártvezetést, azt ugyanakkor néhányan szóvá tették, hogy el lehetne gondolkodni a megállapodás „kinyitásán” a DK felé.
Az MSZP-ben mindenki arra számít, hogy a november 23-i választmányi ülésen fog kiderülni, képes-e helyreállítani a pártelnök a tekintélyét, történik-e fordulat a pártban. A választmány fogja azt is eldönteni, hogy az MSZP-t a kampányban irányító választási bizottságba kik kerülnek be a pártvezetéshez tartozó embereken kívül.