szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Bírói Egyesület szerint Rogán Antal keddi, Rezesova-ügyben tett nyilatkozata alkalmas arra, hogy a folyamatban lévő eljárás befolyásolásának a látszatát keltse.

"A kormánypárt vezető politikusa 2013. december 3-án Facebook-oldalán közzétett és a médiában is nyilvánosságot kapott nyilatkozatában éles kritikával illetett egy folyamatban lévő ügyben – a kényszerintézkedés tárgyában – hozott nem jogerős bírósági döntést. A megfogalmazott nyilatkozat alkalmas arra, hogy a folyamatban lévő eljárás befolyásolásának a látszatát keltse" – olvasható a Magyar Bírói Egyesület szerdai közleményében.

Az egyesület Rogán Antal fideszes frakcióvezető keddi nyilatkozatára céloz. Rogán elment az autójával négy ember halálát okozó, ittasan vezető szlovák milliomosnő, az első fokon hat évre elítélt Eva Rezesova háziőrizetéül szolgáló XIII. kerületi ingatlan elé, és egy ott videóra vett nyilatkozatban felháborítónak nevezte, hogy Rezesova egy, szerinte "luxusingatlanban" tölti a házi őrizetet. A Fidesz-frakció nevében azt kérte a parlament alkotmányügyi bizottságának elnökétől és az igazságügyért felelős minisztertől, hogy vizsgálják ki a szabadlábra helyezés, a házi őrizet indokoltságát, ha kell, szigorú törvénymódosítással előzzék meg, hogy még egyszer "ilyen felháborító eset" előfordulhasson.

Rogán nyilatkozata után, még kedden a törvényszék Rezesova kiemelkedő vagyoni hátterére és külföldi kapcsolatrendszerére hivatkozva meg is szüntette a házi őrizetet.

A Magyar Bírói Egyesület azt írja erre, hogy ők, mint a bírák érdekképviseleti szerve – alapszabályának felhatalmazása alapján – kötelesek fellépni a bírák személyét, a bíróságok tekintélyét támadó megnyilvánulásokkal szemben. "Az egyesület határozott álláspontja, hogy más hatalmi ágak képviselői nem fogalmazhatnak meg nem jogerős bírósági döntésekkel szemben elvárásokat" – áll közleményükben, felhívva a figyelmet arra, hogy Magyarország Alaptörvénye C) cikkének (1) bekezdése rögzíti a hatalom megosztásának elvét, míg 26. cikkének (1) bekezdése deklarálja, hogy a bírák függetlenek, és csak a törvénynek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!